2023’te ilişkilerinizi güçlendirmenin 6 yolu

Sakaryali

Active member
İlişkiler, sağlıklı ve tatmin edici bir yaşamın önemli bir parçasıdır, ancak çok fazla çalışma gerektirebilirler. 2022 sona ererken Well, gelecekte arkadaşlıklarınızı veya romantik ortaklıklarınızı derinleştirmenize yardımcı olmak için geçen yıl ele aldığımız bazı ilişki kurma stratejilerini gözden geçiriyor.

1. Sizin gibi insanları kabul edin.

Yetişkinlikte arkadaş edinmek inisiyatif gerektirir ve kendini oraya koymak göz korkutucu olabilir. Arkadaşlık üzerine çalışan psikolog ve 2022 tarihli Platonik: Bağlanma Bilimi Dost Edinmeye – ve Dost Tutmaya – Nasıl Yardımcı Olabilir? ”

“Bu, beğenme boşluğuna yönelik araştırmaya dayanıyor” diye açıkladı Dr. Franco ya da ne kadar popüler olduğumuzu hafife alma eğiliminde olduğumuz fikri. Ayrıca, insanların başkalarını sevdiklerinde daha nazik ve daha açık olma eğiliminde olduklarını belirten “kabul kehaneti” olarak bilinen ayrı ama ilgili bir teori var. Arkadaş edinmek istiyorsanız, zihniyetiniz gerçekten önemlidir, dedi Dr. Franko.

2. Küçük iyilik hareketlerini hafife almayın.

Katılımcılardan başkaları için güzel şeyler yapmalarını isteyen bir çalışma, katılımcıların bu hareketlerin ne kadar takdir edildiğini hafife aldıklarını ortaya çıkardı. Bu, tanıdıkları biri için (bir arkadaş için kurabiye pişirmek veya bir sınıf arkadaşını eve götürmek gibi) veya bir yabancı için (soğuk bir günde birine bedava bir fincan sıcak çikolata vermek gibi) bir şey yapıyor olsalar da doğruydu.

Austin, Texas Üniversitesi’nde pazarlama ve psikoloji profesörü yardımcısı ve Ağustos ayında yayınlanan çalışmanın yazarı Amit Kumar, “İnsanlar verdikleri şeyin biraz küçük, belki de nispeten önemsiz olduğunu düşünme eğiliminde” dedi. Ancak alıcıların bu doğrultuda düşünme olasılığı daha düşük. Bu hareketi çok daha anlamlı buluyorlar çünkü birinin onlar için güzel bir şey yaptığını da hatırlıyorlar.”

Fırınlamayı sevmiyorsanız veya yabancılara sıcak içecek almayı hayal edemiyorsanız, zorlamayın. Bunun yerine, becerilerinize ve yeteneklerinize bakın ve kendinize sorun: Bunları başkaları için nasıl fırsatlara çevirebilirim?

3. Rastgele check-in’in gücünden yararlanın.

13 küçük deney içeren 2022 tarihli bir araştırmaya göre, sadece merhaba demek için bir arkadaşınızı aramak, mesaj atmak veya e-posta göndermek düşündüğümüzden daha fazlasını ifade ediyor. Bazı durumlarda, katılımcılar arkadaş olarak gördükleri biriyle iletişime geçti; diğerlerinde, arkadaş oldukları ancak zayıf bir bağlantı olarak gördükleri biriyle iletişim kurdular. Genel olarak, onlara ulaşanlar, alıcı taraftaki kişi için bunun ne kadar önemli olduğunu hafife aldılar.

Araştırmacılar, birinin moralini yükseltmenin ne kadar az şey gerektirdiğini göstermek için, “bağlanma”nın ne anlama geldiği konusundaki çıtayı kasıtlı olarak düşük tuttular. Ben L. Fryrear Pazarlama Başkanı Peggy Liu, “Birini ziyaret etmek için hızlı bir mesaj göndermek bile – sadece onu düşündüğünüzü ‘merhaba’ demek ve nasıl olduğunu sormak için – insanların düşündüğünden daha fazla takdir edilebilir,” dedi. Pittsburgh Üniversitesi Katz İşletme Enstitüsü’nde İşletme Doçenti ve bu çalışmanın yazarı.

4. Gün boyunca eşinize odaklanın.

Evli psikologlar John ve Julie Gottman, evliliği neyin oluşturduğunu incelemek için onlarca yıl harcadılar ve 2022 tarihli The Love Prescription: 7 Days to More Intimacy, Connection and Joy adlı kitaplarında, evliliğin çoğunun “dönmek”ten ibaret olduğunu savunuyorlar. senin eşin.

Gottman Enstitüsü’nün kurucularından olan Gottman’ların belirttiği gibi, ortaklar gün boyunca birbirlerinin ilgisini çekmek için tekliflerde bulunurlar. Yanıt olarak, diğer ortak çeşitli şekillerde yanıt verebilir: teması görmezden gelin (geri dönün); olumsuz tepki vermek (karşı çıkmak); veya bir baş sallama veya dokunma (özveri) kadar basit bir şeyle teklifi olumlu bir şekilde kabul edin.

“Diyelim ki John’a ‘Vay canına, pencereden dışarıdaki şu güzel kuşa bak!’ dedim.” Julie açıkladı. John beni tamamen görmezden gelebilir. “Beni bölmeyi keser misin? Okudum.’ Ya da ‘Vay canına!’ diyebilir.” Gottman’ların en iyi bilinen deneylerinden birinde, bir gün boyunca çiftleri gözlemlediler ve yıllarca evli kalanların 80’lerinde “açıldığını” gördüler. zamanın yüzdesi. Daha sonra boşanmış olanlar, bunu zamanın yaklaşık yüzde 30’unda yaptı.

5. “Normal evlilik nefretini” de kabul edin.

Bir aile terapisti ve 2022 tarihli Biz: Daha Sevgi Dolu Bir İlişki Kurmak İçin Sen ve Ben’i Geçmek kitabının yazarı Terrence Real, çoğu ortaklıkta sevginin üç aşaması olduğuna inanıyor: uyum, uyumsuzluk ve onarım. Yine de kültürümüz, insanları uyumsuzluk veya hayal kırıklığının beklenen ikinci aşaması hakkında konuşacak veya bunlarla başa çıkacak şekilde donatmaz. Sadece kendinize ve eşinize itiraf etmek yardımcı olabilir.

Real, “20 yıldır ‘evlilikteki normal nefret’ dediğim şeyden bahsederek ülkeyi dolaştım ve kulise gelip bununla ne demek istediğimi soran tek bir kişi bile olmadı” dedi.

6. “Sevinç” geliştirin.

Başkalarının talihsizliğinden zevk aldığımızda sevinmenin aksine, “sevinç”, başka biri başarılı olduğunda -bizi kapsamasa bile- hissettiğimiz mutluluğu tanımlar. Başkasının sevincine ortak olmanın faydaları vardır. Esnekliği teşvik edebilir ve yaşam memnuniyetini artırabilir.

Daha fazla neşe bulmanın kolay bir yolu, arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize küçük zaferleri veya günlerindeki parlak noktalar hakkında soru sormaktır. Bu sizi “neşeli bir izleyici” yapar ve çevrenizdeki insanların en iyi yanlarını görme fırsatı verir.