2023’te öğrendiğimiz 5 sağlık dersi: Özempiç, Kovid, alkol ve daha fazlası

Sakaryali

Active member
Merhaba! Ben Site’de muhabir olan Dani Blum, bugün Jancee Dunn’ın yerine geçiyorum. Son dakika sağlık haberlerini ve bazen internete hakim olan sağlıklı yaşam trendlerini ele alıyorum.

Ne zaman bir arkadaşım bana bu yıl iş hakkında soru sorsa tek kelime kullandım: “kaos.” Bu kötü bir şey değil: İster suni şekerle ilgili yeni bir uyarı olsun ister milyonlar hakkında olsun, bir haberle ilgilenmenin getirdiği adrenalin patlamasını seviyorum. Medicaid’in süresi dolduğunda sigorta kapsamını kaybeden kişilerin sayısı. Ve okuyucuların neler olduğunu ve neden önemli olduğunu anlamalarına yardımcı olmayı seviyorum. Bir dakika, hangi tohum artık TikTok’ta her yerde? Neden bu kadar çok insan çiğ süt içmeye başladı? Neden hiçbir yerde yumurta bulamıyorum?

Bir şekilde 2024’e girerken, 2023’te okuyucuları büyüleyen hikayelere ve önümüzdeki yıl sağlığımız hakkında bize neler anlatabileceklerine bir göz attım.

Ozempic dönemi daha yeni başlıyor…

Bu yıl Ozempic ve benzeri dramatik kilo kaybına neden olabilecek ilaçlar hakkında aralıksız haberler var gibi görünüyordu. Bu ilaçlar piyasaya çıktıkça, daha fazla hasta ilaçları tercih etti ve daha fazla doktor bunları kabul etmeye başladı. Bu yıl özellikle iki trend ilgimi çekti: Psikiyatristler, psikiyatrik ilaçların neden olduğu kilo alımını ortadan kaldırmak için ilaçlar sunmaya başladı ve kilo vermekte zorluk çeken menopozdaki bazı kişiler bu ilaçlara yöneldi.

Bu ilaçlara olan ilgi, diyabet ve kilo verme tedavisinin de ötesine geçti; araştırmacılar, ilaçlardan biri olan Wegovy’nin bazı insanlarda kalp krizi ve felç riskini azaltabildiğini bildirdi. Bu ilaçların giderek artan varlığı, 2024’ün en büyük hikayelerinden biri olabilir.

… ve Kovid dönemi aslında henüz bitmedi.

Pandemi yeni bir aşamaya girerken önemli bir kilometre taşı olarak, Kovid halk sağlığı acil durumu bu yıl resmen sona erdi. Bu geçiş, virüs hayatımızda büyük bir varlığa sahip olmaya devam ederken bile birçok insanın Kovid testlerini ve yeni güncellenen aşıları almasını daha da zorlaştırdı. Sürekli olarak yeni varyantlar ortaya çıkıyor ve çoğumuz kendimizi görünüşte sonsuz bir enfeksiyon ve iyileşme döngüsü içinde buluyoruz.

İklim değişikliğinin sağlığa verdiği zararlar daha da netleşti…

İşimin en güzel yanı günün en acil sorularına yanıt bulmak. Bu yaz, orman yangını dumanı New York’ta yükselirken ve gökyüzü turuncuya dönerken, bir N95 maskesi bulmak için ceketimin ceplerini karıştırdım ve ofise doğru ürkütücü yürüyüşümde dumanlı havayı solumanın ciğerlerim için ne kadar kötü olduğunu merak ettim. İklim değişikliğinin sağlık riskleri hızla artıyor ve giderek daha fazla insan değişen havanın sağlıklarını nasıl etkileyeceğini düşünüyor gibi görünüyor.

Belki de tek olumlu yanı, yeni normale uyum sağlarken gelecek yıl en azından biraz daha iyi hazırlıklı olmamızdır. New York’u vuran bir sonraki fırtına ya da bir sonraki sıcak hava dalgası, mümkün olduğunca güvende kalmak için ne gibi önlemler almam gerektiğini bileceğim.

…aynı zamanda içkinin getirdiği zararlar da.

Bunu duymak istemeyebilirsiniz – ben de istemiyorum – ancak alkolün sizin için kötü olduğunu gösteren kanıtlar acı verici bir şekilde ortaya çıktı. Bu yıl yapılan yeni bir araştırma, alkole bağlı ölümlerin kadınlarda erkeklerden daha hızlı arttığını ve özellikle 65 yaş ve üzeri kişiler arasında cinsiyet farkının daraldığını ortaya çıkardı. Alkolün özellikle meme ve kolon kanseri olmak üzere kanser riskini artırdığına dair başka kanıtlar da vardı.

Aramızdaki “ayık meraklılar” için Dry Ocak, yeni yılda içki içme konusunda bilinçli düşünme fırsatı ve yıl boyunca sürdürülecek bir zihniyet sunuyor.

Ve eski olan yeniden yeni oldu.

Sağlıklı yaşam trendlerinin aksi takdirde huysuz dünyasında güvenilir bir kural varsa, o da geçici heveslerin kaybolabileceği, ancak asla gerçekten ölmeyecekleridir.

Bu yıl Zoomers, uzun süredir Yunan yoğurdu tarafından gölgede bırakılan süzme peyniri geri getirdi ve sağlığa olan faydalarından övgüyle söz etti. İnsanlar korkularını hafifletmek için eski bir bitki olan ashwagandha’ya baktılar. Ve Starbucks, insanların yoğurda, dondurmaya ve hemen hemen her şeye koyduğu Akdeniz diyetinin temel maddesinin popülerliğinden yararlanarak kahvesine zeytinyağı enjekte etti. TikTok’taki bazı kişiler, ciltlerini temizlemesi umuduyla doğrudan shot bardağından zeytinyağı içti.

2024’te hangi modalar moda olacak? Bu herkesin tahmini. Stres gidermeyle ilgili her şeye yatırım yapıyorum – sonuçta Amerika Birleşik Devletleri’nde bir seçim yılı – bu yüzden endişemizi hafiflettiğini iddia eden takviyeler ve ürünler arayışındayım. Keşke bu kadar kolay olabilseydi.

Yeni yılda hayatınızı değiştirecek kararlar aldınız mı? Lütfen Bunları bizimle paylaşın ve bunları gelecek bir bültene dahil edebiliriz.

Yalnız? Bunda utanılacak bir şey yok.

Meslektaşım Christina Caron, yalnızlığın getirdiği damgalanma ve yalnızlığa katlanma ve hatta yalnız kalmayı benimseme stratejileri hakkında güzel bir makale yazdı.

Makaleyi oku: Yalnız hissetmek utanılacak bir şey değil

Gece geç saatlerde yemek yeme hakkında bilmeniz gerekenler

Yatma vakti atıştırmasını vücudunuzun halletmesi daha zor olabilir; Meslektaşım Alice Callahan bunun nedenini açıklıyor.