2023’ün en önemli sağlık soruları yanıtlandı

Sakaryali

Active member
Peki Sor sütununu düzenlemenin sevdiğim şeylerinden biri, içindeki dostluktur. Her hafta bir sağlık sorusunu yanıtlıyoruz: Neden sürekli kabız oluyorum? (Ben de bunu merak ediyordum!) Yaşlandıkça uykum neden kötüleşiyor? (Sana katılıyorum.) Kahve alışkanlığıma müdahale gerekiyor mu? (Öğrenene kadar bana bir tane daha dökün.)

Gelen kutumuza baktığımda, gelenlere hayret ediyorum; insan olmanın sevinçlerini, acılarını, kafa karışıklıklarını ve kırılganlıklarını kapsayan sorular. Ve ne mutlu ki hepimiz için yanıt arayabiliyoruz.

İşte 2023’ün en popüler 10 sağlık sorusu.

1. Saçınızı her gün yıkamak zararlı mıdır?

Cevap saçınızın dokusuna, ne kadar yağlı olduğuna, renkli olup olmadığına ve daha fazlasına bağlıdır.

“Kafa derisinin gıcırtılı bir şekilde temizlenmesi ve yağlardan arınmış olması optimal gibi görünse de” dedi Dr. Northwestern Üniversitesi’nden dermatolog Murad Alam, “Kafa derisinin yiyecek değil, vücudunuzun yaşayan bir parçası olduğunu unutmayın. Tabağı bulaşık makinesine koyun.”

2. Artrit önlenebilir mi?

Eklem ağrısı, sertlik ve şişlik, yaşlı yetişkinler arasında sık görülen şikayetlerdir ve bunlar, korkunç bir teşhis olan artritin ilk belirtisi olabilir. Bu genel terim eklem iltihabına yol açan 100’den fazla hastalığı kapsar. Ancak bunun yaşlanmanın kaçınılmaz bir sonucu olması gerekmez. İşte riskinizi azaltmak için atabileceğiniz bazı adımlar.

4. Şekerleme kötü bir gece uykusunu telafi edebilir mi?

Belki kıyameti kaydırmak için çok geç saatlere kadar uyanık kaldınız ya da tuhaf bir konuşmayı tekrarlayarak çarşaflarınızı kasırgaya çevirdiniz. Her iki durumda da şunu merak ediyorsunuz: Şekerleme, gözlerinizi kapalı geçirdiğiniz o değerli saatleri telafi edecek mi? Cevabın karmaşık olduğunu bulduk. İşte şekerlemelerin sağlığınız için neler yapabileceği ve neler yapamayacağı.

5. Neden sürekli kabız oluyorum?

Yani her sabah doymuş olarak uyanırsınız ve neler olup bittiğini bilmek istersiniz. Size (ve diğer herkese) çok soğuk mu geliyor? Burnunuzun anatomisi? Alerjiler mi? Uzmanlara göre kronik tıkanıklığın tedavisi zordur çünkü birçok nedenden kaynaklanabilmektedir. Ancak rahatlamanın bazı yolları var.

6. Soğuk algınlığım varsa ne yemeliyim veya içmeliyim?

Bu tıkanıklık aslında soğuk algınlığından kaynaklanıyorsa, nemlendirici, besleyici ve rahatlatıcı yiyecek ve içeceklere yönelin (merhaba, tavuk şehriye çorbası!). Diyetin enfeksiyonunuzla savaşmanıza nasıl yardımcı olabileceğini ve hangi yiyecek ve içeceklerden kaçınmanız gerektiğini burada bulabilirsiniz.

7. Yaşlandıkça uyumak neden zorlaşır?

Açıkça atıcı olduğum için, yaşlandıkça yenilenmiş hissederek uyanma olasılığımın azaldığını fark ettim. Bunun tıbbi nedenleri olduğu ortaya çıktı: yaşlanan bir beyin, bazı sağlık koşulları, hormonlar ve yaşam tarzı değişiklikleri bunun nedeni olabilir. İyi haber şu ki uykusuz geceler yaşamak zorunda olduğunuz bir kader değil.

8. Seyahat ederken neden kabız oluyorum?

Düzenli yeme veya uyku programınızı kesintiye uğratan herhangi bir aktivite sizi sakatlama riski taşır. Tipik olarak dehidrasyon, hareketsizlik, değişen saat dilimleri ve beslenme değişikliği bunun nedenidir. İşte hareket halindeyken işlerin daha sorunsuz ilerlemesini nasıl sağlayacağınız.

9. Tüm bu cilt bakım ürünlerine gerçekten ihtiyacım var mı?

Sosyal medyada kişisel bakımla ilgileniyorsanız, etkileyicilerin kendilerini bir ecza dolabı değerindeki ürünlere batırdıklarını gösteren video ardına videolar göreceksiniz. Ancak konu yüzünüze bakım yapmak olduğunda daha basit olmak genellikle daha iyidir. İşte dermatologlar aslında ihtiyacınız olduğunu söylüyor.

10. Ne kadar kahve çok fazla kahvedir?

Kitap okurken kahve içerseniz elinizi kaldırın. Günün ikinci (veya üçüncü veya dördüncü) fincanını içtiğinizde yüksek tutun. Kahve, sağlıkla ilişkilendirilebilecek binlerce kimyasal bileşik içerir. Ancak aynı zamanda önemli bir kafein kaynağıdır ve aşırı tüketimi sinirlilik, kaygı, mide bulantısı ve uyku bozuklukları gibi sorunlara yol açabilir. Uzmanlar kahve içmenin tehlikeli yan etkilerinin nadir olduğunu söylese de yine de aşırıya kaçmanın mümkün olduğunu söylüyor. Kendinize çok fazla döküp dökmediğinizi nasıl anlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Sağlık gazetecilerimize başka sorularınız var mı? iyi sor.