3. Gün: Küçük sohbetin büyük faydaları var

Sakaryali

Active member
Bu, Site’in 7 Günlük Mutluluk Yarışmasının 3. Günü. En baştan başlamak için tıklayın Burada.

Mahallede günlük yürüyüşlerimde, sık sık bana çılgınca havlayan bir kadın ve daksunduyla karşılaşıyorum. Bunu rahatsız edici buldum. Bir gün, bir hevesle, her zamanki baş selamımızın ötesine geçmeye karar verdim. Ona köpeğiyle nasıl arkadaş olabileceğimi sordum.

Ah, Petey şapkalı insanları görünce üzülüyor, dedi kadın. “Herkese anlatmak çok yorucu.” Kışın daha fazla insanın şapka takmasıyla Petey için zor bir sezon oldu, diye devam etti.

Bu dachshund’a aşık olmam için yeterliydi. Petey’i uzaktan görünce hemen şapkamı çıkardım. Benim için biraz oyun haline geldi. Dürüstçe söyleyebilirim ki, bu kadına hiç yaklaşmasaydım günlük yürüyüşüm çok daha az eğlenceli olurdu.

Bugünün egzersizi, iyi tanımadığınız biriyle konuşmak. Ya da tamamen bir yabancıya. Ya da her ikisi de.

Mutluluk Yarışması 3. Gün: Tanımadığınız biriyle konuşun.

Harvard Tıp Fakültesi’nde psikiyatri profesörü ve yeni The Good Life kitabının yazarı Bob Waldinger, bugün olabildiğince sık olarak, “Yücelmenin güzel anları için fırsatlar arayın ve onları değerlendirin” tavsiyesinde bulunuyor.

Süpermarket kasa görevlisine gününün nasıl geçtiğini sorun. Bir yabancının sevimli bebeği hakkında yorum yapın (çok az insan bebekleri hakkında konuşmaya karşı koyabilir).

Toplu olarak “zayıf bağlar” olarak anılan, sıradan tanıdıklardan ve hatta tamamen yabancılardan oluşan gevşek ağı, bir görünüm oluşturmuyor gibi görünüyor. önemli ama öyle Kısa ama samimi bir fikir alışverişi doğrudan mutluluğu etkiler, dedi Dr. Waldinger. Bu tür küçük etkileşimler, gün boyunca ruh halinizi ve enerji seviyenizi etkileyebilir ve 1970’lerde başlayan devam eden araştırmalar, bunların daha fazla refaha katkıda bulunduğunu göstermiştir.

Huzursuz olsanız bile buna değer.

Evet, havadan sudan konuşmak rahatsız edici olabilir. Ancak insanlar bizi sandığımızdan daha fazla sevme eğilimindedir. Bu, araştırmacıların 2018’de yaptıkları bir çalışmada “Beğenme Uçurumu” olarak adlandırdıkları şey. “Araştırmalarımız, konuşmalardan sonra insanların bildiklerinden daha fazla sevildiğini gösteriyor” diye yazdılar.

Öyleyse senin gibi insanlardan kaç ve dalmaya başla. Sussex Üniversitesi’nde nezaket psikolojisi alanında kıdemli bir öğretim görevlisi olan ve yabancılarla sık rastlantısal etkileşimlerin olumlu etkilerine ilişkin çok önemli araştırmalara öncülük eden Gillian Sandstrom, “Bunun aslında oldukça nadir olduğunu bulmamıza rağmen” reddedilebilirsiniz. vardır ve tanıdıklardır. “Reddedildiğini söyleyen insanlara soruyorum, reddedildiğinizi nasıl anlarsınız? Birisi saatine bakıyorsa, ilgilenmediği için olabilir ama 10 dakika sonra biriyle buluşacağı ve saate göz kulak olması gerektiği için de olabilir.”

Bugün, bir yabancıyla konuşmaya çalışırsanız ve gerçekten görmezden gelinir veya reddedilirseniz, “unutmayın, sizi tanımıyorlar, bu yüzden kim olduğunuz için sizi reddetmezler” dedi. , o bağlantı anlarının tadını çıkarın, o yüzden o ata geri dönün ve başka biriyle konuşun.

Hatta bir şeyler öğrenebilirsin.

Wisconsin-Madison Üniversitesi Wisconsin İşletme Okulu’nda yönetim yardımcı doçenti olan Stav Atir, zayıf bağların genellikle yakın sosyal çevremizdekilerden farklı bilgilere sahip olduğunu söyledi. doktor Atir, 2022’de insanların bu etkileşimlerden öğrenme potansiyelini hafife aldıklarını öne süren bir araştırmaya öncülük etti. “Verilerimizde, sık sık yabancıların, kontrol edilecek yeni bir restoran, kontrol edilecek yeni bir grup ve hatta potansiyel işler gibi tavsiyelerde bulunduğunu görüyoruz” dedi.

Son on yılda, bir uçakta veya trendeyken tanımadığınız biriyle sohbet ettiğiniz zamanları düşünün. İçinizden geçen bir şey mi söylediler? New York Üniversitesi’nde uygulamalı psikoloji profesörü olan Alisha Ali, en kısa süreli bağlantının bile bir etkisi olabileceğini söyledi. “Derin bir şekilde hissedilmesi için derin görünen bir şey olması gerekmez. Belirli bir karşılaşmanın neyi ortaya çıkaracağını asla bilemezsiniz.”

“Çok içe dönük biriyim ama sadece yabancılarla konuşmaktan zevk alıyorum” dedi Dr. kum akışı. “Bir keresinde toplu taşımada biriyle konuştum ve insanların devekuşlarına binebildiklerini öğrendim. Herkesin bir hikayesi var.”

Bize yabancılarla yaptığınız konuşmalardan bahsedin.
ne hakkında konuşuyordun Deneyimlerinizi yorumlarda paylaşın.

Arkadaşlık Dosyalarından: Milton ve Mike

Site’s 7 Day Happiness Challenge’ın her günü, ülke genelindeki okuyuculardan derlenen anlamlı dostluk hikayelerini paylaşıyoruz. Sizinkini duymak isteriz – Kendi arkadaşlık hikayeni gönder.

Milton Ehrlich ve en yakın arkadaşı Mike onlarca yıldır her Cumartesi sabahı kitap, plak ve antika şişe aramak için New Jersey’deki evlerinin yakınındaki bit pazarlarını tararlardı. Ancak Mike 70’lerine geldiğinde hafızasını kaybetmeye başladı. Bir keresinde bit pazarından çıktı ve kayboldu. Polis onu bulmak zorundaydı.

Haftalık randevularını kaybetmemeye kararlı olan Milton, şimdi 91, onun yerine her Cumartesi erkek arkadaşını aramaya ve ona Duke Ellington ve Sarah Vaughn da dahil olmak üzere 1940’ların en sevdiği şarkılarını çalmaya başladı. Milton, “Mike o noktada dün ne olduğunu hatırlamakta güçlük çekse de, Mike her zaman müziğe kapılmıştı,” dedi. “Sözlere eşlik edebiliyor ve 75 yıllık müzikten melodileri hatırlayabiliyordu.”

Aramalar ikisine de ilham verdi. Milton’ın karısı, 67 yıllık “mutlu bir evliliğin” ardından 2021’de vefat ettiğinde, Mike ile haftalık ritüel “hayatımın son yakın kişisel bağlantılarından biri haline geldi” dedi. Arkadaşlarının çoğu gibi erkek kardeşleri de uzun zaman önce öldü. Milton ve Mike şarkılar arasında birkaç kelime alışverişinde bulundular. Çoğunlukla sadece dinlediler.

Milton, “Eski dostuma bağlı kalmanın bir yoluydu,” dedi. “Orada oturduk, küçük bir banliyöde evlerimiz birbirinden yaklaşık bir mil uzakta, her birimiz sallanan sandalyelerimizde ve gençlik yıllarımızın müziği aracılığıyla bağlantıda kaldık.”

Mike Ekim ayında öldü ve onunla birlikte Little Italy’deki en iyi restoranlar, klarnetçi Mezz Mezzrow ve kornetçi Bix Beiderbecke hakkında ve Coney Island’da beş sentin satın alabileceği şeyler hakkında bir dizi hikaye öldü, dedi Milton. 90 yaşındaydı. —Catherine Pearson