ABD-Çin mücadelesinde tartışılan Cenova Limanı – Uzak Batı – Blog

CamdakiTeze

Active member
Ateşkes teorisine kim inanır? Kürt trajedisinden değil, Çin’den yapılan ithalata uygulanan son Amerikan tarifelerinin askıya alınmasından bahsediyorum. İki süper güç arasındaki genel iklimin değişmediğini düşünüyorum. Geçtiğimiz Perşembe günü büyükelçiliğimizde İtalya-ABD İlişkileri Konseyi çalışmalarını açan ABD’nin İtalya Büyükelçisi Lewis M. Eisenberg’in Washington’da yaptığı konuşmayı dinlemek öğreticiydi. Donald Trump tarafından atanan diplomat, iki yılı aşkın süredir Via Veneto’da bulunuyor. Luigi Di Maio’nun önünde yaptığı konuşma, “ikinci soğuk savaş”ın tipik bir örneğiydi: İtalyanlara, ulusal güvenlik için yeni tehlikeleri hafife almamaları için yapılan uzun bir uyarı dizisi. Çin konusunda çok açık bir şekilde veya tekrar tekrar ısrar etmedi, ancak endişelerinin başında beşinci nesil telefon olan Huawei’nin geldiği çok açıktı. Ve Yeni İpek Yolları’nın (resmi adı Kuşak ve Yol Girişimi veya BRI olan) bir parçası olarak Çinli yatırımcıların göz diktiği Trieste ve Cenova limanları gibi diğer altyapılarımız. Eisenberg’in müdahalesi bana, denizcilik ve liman sektörünün çeşitli temsilcileriyle birkaç hafta önce Cenova’da yaptığım bir toplantıyı hatırlattı. Bana, ABD büyükelçisinin büyük İtalyan limanının gelişimine, özellikle de Çinli yatırımcıların girmesine yönelik olarak ne kadar titiz ve acil bir ilgi gösterdiğini anlattılar. Biyografik ve profesyonel bir veri: Eisenberg, Roma’dan önceki son görevi New York ve New Jersey Liman İdaresi başkanlığında olduğu için bu şeyleri gerçekten anlıyor. Yani, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ikinci limanı ve Atlantik kıyısındaki bir numaralı limanı yöneten varlık (sadece Pasifik’teki Los Angeles-Long Beach, faaliyet açısından onu geride bırakıyor). Eisenberg, Cenova’da sık sık görüldü ve tavsiyelerden mahrum kalmadı. Dahası, Çinlilerin zaten kendi köprübaşı var ve biz “ikinci soğuk savaşa” doğru kaymamızdan çok önce: devlet kurumu Cosco aslında Danimarkalılarla ortak girişimde Vado Ligure konteyner limanının ortak sahibidir. Maersk’in. Cosco, deniz taşımacılığı ve lojistiğinde dünyanın en büyük isimlerinden biridir. Eisenberg’in dikkati mantıklı, yeni bir aşamaya girdiğimizin teyidi. Son otuz yılda inşa edildiği şekliyle küreselleşme, tarihte kapanmakta olan bir sayfadır. Trump ve Xi’nin ticaret anlaşmazlığında bir uzlaşma bulup bulmayacağı önemli değil. Her ateşkes zorlu bir çatışmada sadece bir mola olacak. Ulaştırma altyapıları, küreselleşmenin üzerinde seyahat ettiği “fiziksel” temeller oldukları için çok önemlidir. Sahip, hissedar olmak, girmekte olduğumuz yeni dünyada hafife alınamayacak erişimi garanti etmek anlamına gelir. Hangi tarafta olunacağını giderek daha sık seçmenin gerekli olacağı yerler.

Yazılı Amerika ve Çin, Çin ekonomisi, Çin siyaseti, dış ticaret, altyapı, İtalya, ABD dış politikası, İtalya-Amerika ilişkileri | Yorum yok “