Aid in Dying destekçileri ikamet zorunluluğu nedeniyle New Jersey’e dava açtı

Sakaryali

Active member
Judy Govatos, “Remisyondasın” şeklindeki sihirli cümleyi 2015’te ve 2019’da olmak üzere iki kez duydu. O kadar agresif kemoterapi ve diğer tedavilerle 4. evre lenfomayı geriletmişti ki bir noktada ayakta duramayacak kadar zayıfladı ve tekerlekli sandalyede ona güvenin. Çok sayıda hastaneye kaldırıldı, enfeksiyonlara maruz kaldı ve yaklaşık 20 kilo kaybetti. Ama o galip geldi.

Wilmington, Del.’de yaşayan, kâr amacı gütmeyen emekli bir yönetici olan 79 yaşındaki Bayan Govatos, fazladan geçirdiği yıllar için minnettar. “Kendimi inanılmaz şanslı hissediyorum” dedi. Yaşam boyu öğrenme kurslarına katılıp ders verebildi, bahçesinde çalışabildi ve arkadaşlarıyla Londra ve Cape Cod’u ziyaret edebildi. İki torunuyla vakit geçiriyor, “bir iksir”.

Ancak kanserin geri dönebileceğini biliyor ve onu yenmek için daha fazla girişimde bulunmanın acısına ve engeline katlanmak istemiyor.

“Ölüm muamelesi görmek istemiyorum. Yaşam kalitesi istiyorum” dedi onkoloğuna. “Bu, yaşamak için daha az zamanımız olduğu anlamına geliyorsa sorun değil.” Ayları dolduğunda, ölmek üzere tıbbi yardım istiyor. Bir dizi araştırma ve konsültasyondan sonra, bir doktor ona kendisinin alması için ölümcül dozda bir ilaç reçete etti.

Ötenazi, yasa tasarısının buna izin vermesi için defalarca yapılan girişimlere rağmen Delaware’de yasa dışı olmaya devam ediyor. Ancak 2019’dan bu yana, Bayan Govatos’un evinden arabayla yarım saat uzaklıktaki komşu New Jersey’de bu durum yasal.

Ancak New Jersey, ötenaziyi kendi eyaletinin ölümcül hasta sakinleriyle sınırlandırıyor. Bu nedenle Bayan Govatos, New Jersey yetkililerinin federal mahkemeye götürdüğü dört davacıdan (iki hasta, iki doktor) biri olmayı fazlasıyla istiyordu.

Geçen ay açılan dava, New Jersey’de ikamet şartının Anayasa’nın Ayrıcalıklar ve Dokunulmazlıklar Maddesi ile Eşit Koruma Maddesini ihlal ettiğini ileri sürüyor.

Compassion & Choices adlı savunuculuk grubuna dava açan New York firması Wilmer Cutler Pickering Hale and Dorr’un avukatı David Bassett, “Yasalar New Jersey’li doktorların New Jersey’li olmayan hastalara aynı bakımı vermesini yasaklıyor” dedi. sahip olmak .

“Kimsenin böyle bir ayrımcılık için formüle ettiği hiçbir gerekçe yok” diye ekledi. Davada ayrıca, Kongre eyaletine göre, New Jersey’in doktorların eyalet dışındaki hastalara ötenazi sağlamasına yönelik yasağının eyaletler arası ticareti kısıtladığı iddia ediliyor.

New Jersey Başsavcılığı yorum yapmaktan kaçındı.

Bayan Govatos, “Korkunç bir acı ve korkunç bir korku içinde ölmek istemiyorum ve her ikisini de yaşadım” dedi. Bakımevine kaydolsa bile kullanılan ağrı kesicilerin çoğu onun bayılmasına, halüsinasyon görmesine ve kusmasına neden oluyor.

Hayatını yasal olarak sonlandırabilmenin “merhamet ve nezaket meselesi” olduğunu söyledi.

Bu, Compassion & Choices’un yardımlı ölüme erişimi genişletmek için bu rotayı üçüncü kez izlemesi. Benzer davalar 2021’de Oregon’da, geçen yıl da Vermont’ta açılmıştı. Her iki eyalet de bir anlaşmaya vardı ve yasama organları, Temmuz’da Oregon ve Mayıs’ta Vermont’ta ikamet şartlarını ortadan kaldıran revize edilmiş yasaları kabul etti.

Davacılar, bir başka mavi eyalet olan New Jersey’in de aynı yolu izleyeceğini umuyorlar. “Umarız hiçbir zaman bir yargıcın huzuruna çıkmak zorunda kalmayız. Bay Bassett, “Tercihimiz adil bir çözümün müzakere edilmesidir” dedi. “Hasta davacılarımız için önemli olan da bu. Geniş çaplı bir hukuk mücadelesine ayıracak zamanları yok.”

St. Paul, Minnesota’daki Mitchell-Hamline Hukuk Fakültesi’nden hukuk profesörü Thaddeus Pope, “Bu, eyalet yasama organını bunun iyi bir fikir olduğuna ikna etmeye çalışmak gibi geleneksel bir süreç değil” dedi. vakalar.

New Jersey’de ikamet zorunluluğunun ortadan kaldırılması, Oregon veya Vermont’tan çok daha büyük bir etkiye sahip olabilir. New Jersey sınırlarındaki yüksek nüfus yoğunluğu (yalnızca New York metropol bölgesinde yaklaşık 20 milyon insan yaşıyor), ölüm anında tıbbi yardımın birdenbire çok daha fazla insana ve yasalara göre çok daha hızlı bir şekilde sağlanabileceği anlamına geliyor.

Pope, büyük bir havaalanı ve direkt uçuşlar sayesinde “Newark’a gitmek Burlington, Vermont’a gitmekten daha kolay” diye belirtti.

Ötenazinin yasal olduğu pek çok eyalet, 2017’de yapılan bir araştırmada, bir doktordan ötanazi talep eden Kaliforniya hastalarının yaklaşık üçte birinin ya ötanazi işlemini tamamlayamadan öldüğü ya da olamayacak kadar hastalandığı bulguları nedeniyle yasalarını gevşetti. devam etmek.

Ancak New Jersey hâlâ Oregon’un ilk kez 1994’te yasalaştırdığı daha katı adımları kullanıyor. Bu, bir doktora en az 15 gün arayla iki sözlü talep, iki tanıkla yazılı talep ve ikinci bir doktorla görüşme anlamına gelir; Her ikisinin de hastanın uygun olduğunu doğrulaması gerekir. Yazılı talepten sonra reçetenin verilebilmesi için 48 saatlik bir bekleme süresi bulunmaktadır.

Pope, ikametgahını kanıtlamak zorunda olmasa bile “parkta yürüyüşe çıkmayacak” dedi. “Arabayla New Jersey’e gidip uyuşturucuyu alıp geri dönemezsin.”

Reçete yazmaya istekli bir doktor bulmak, gerekli ilaçları toplamak ve reçeteyi doldurmak için eyaletteki birkaç eczaneden birini kullanmak gibi zaman alıcı olabilir.

Her ne kadar hastaların ilaçla eve gidip gitmediğini hiçbir yetkili kontrol etmese de, hem Bay Bassett hem de Bay Pope, aile üyelerinin kendi eyaletlerinde intihara yardım etmekten dolayı yargılanmalarını önlemek için ölümcül dozun New Jersey’de alınması gerektiğini tavsiye ediyor.

Ancak, ölmekte olan hastaların kira sözleşmeleri imzalama ve ikamet etmek için resmi kimlik alma zorunluluğunu ortadan kaldırmak, süreci kolaylaştıracaktır. “Herkesin oturma izni verme iradesi, maddi imkânı, fiziki imkânı yok” diyen Dr. Davacı doktorlardan biri ve New Jersey’in güneyindeki bir bakımevinin tıbbi müdürü olan Paul Bryman. “Bunlar genellikle çok engelli insanlar.”

Pope, Minnesota ve New York’ta getirilen son yasa tasarılarının ikamet zorunluluğu getirmediğini, çünkü bunlara muhtemelen mahkemede itiraz edilebileceklerini belirtti.

“Sanırım yazı duvarda” dedi. Ötenazinin yasal olduğu tüm eyaletlerde tüm ikamet koşullarının ortadan kaldırılacağını düşünüyorum. 10 tane artı Columbia Bölgesi var (her ne kadar Montana’da yasallık yasama organının değil mahkeme kararına bağlı olsa da).

Eyalet kayıtlarına göre, ötenazi yasaları üzerinde sık sık hararetli tartışmalara rağmen çok az sayıda hasta ölümcül ilaçlara başvuruyor. Geçen yıl Oregon, 431 kişinin reçete aldığını ve 278 kişinin bunları kullanmaktan dolayı öldüğünü, bunun da 2022’de eyaletteki ölümlerin yalnızca yüzde 0,6’sına karşılık geldiğini bildirdi.

New Jersey’de geçen yıl yalnızca 91 hasta ötenazi talebinde bulundu. Reçete alanların yaklaşık üçte biri reçeteyi asla almıyor, belki de hızlı bir çıkış umuduyla yeterince rahatlamış durumdalar.

Yasama Meclisi aracılığıyla New Jersey’in tüzüğünün şekillendirilmesine yardımcı olan eski eyalet temsilcisi John Burzichelli, diğer eyaletlerden hasta akınıyla birlikte “ölüm turizmi” korkusunun gerçekleşmediğini ve şimdi de uygun şartlara sahip olmayan yerleşik kişilerin katılımına izin verilmesini desteklediğini söyledi.

“İnsanların bu yasadan yararlanmak için gişelerde sıraya girdiğini görmüyorum” dedi.

Eğer kanseri tekrar nüksederse ve New Jersey yabancıların burada hayatlarını yasal olarak sona erdirmelerine izin vermezse, Bayan Govatos Vermont’a bir gezi yapmayı düşünüyor. Birkaç arkadaşı ve aile üyesi için şiir okuması, müzik ve “çok iyi şarap ve harika yemek” içeren bir veda partisi hayal ediyor.

Ancak Delaware Memorial Köprüsü’nden geçmek çok daha kolay olurdu. “New Jersey’e gidebilseydim bu inanılmaz bir hediye olurdu” dedi.