Alkolsüz bir düğün nasıl planlanır?

Sakaryali

Active member
Kızım bir yıl önce evlendiğinde, hepimiz düğün planlamanın olağan tuzaklarından daha fazlasını yapmak zorunda kaldık.

Ailemizin amacı, henüz ayık olan 32 yaşındaki kızım Chrisoula Markoulakis’i korumak ve ayıklığı için yedi yıllık emeğini ortaya koyan müstakbel damadım yine 32 yaşındaki Josh Shargel’i onurlandırmaktı. Elbette alkol servisi veya alkolsüz bir bar kurmakla ilgili sorular da vardı. Misafirlerimiz, duygusal veya fiziksel durumları iyileştirmeye yönelik, alkolsüz alkolsüz kokteyllerden veya doğal içeriklerle hazırlanmış “fonksiyonel içeceklerden” hoşlanır mı? Ve onun yakınlığı, kızımda ve kocamda yemek isteklerine yol açabilecek tetikleyicileri tetikler mi?

İyileşme devam eden bir süreç olduğundan, alkolsüz içecekler hakkındaki görüşleri, iyileşmeye yönelik orijinal yaklaşımına dayanıyordu: O, Adsız Alkolikler’di ve onunki, bir çevrimiçi destek topluluğu olan Luckiest Club’dı. AA, Oniki Adım adı verilen bir dizi manevi ilkeyi takip eder. Pandeminin kapanması sırasında popüler hale gelen Luckiest Club gibi çevrimiçi iyileşme destek grupları, üyelerinden herhangi bir dogmayı takip etmelerini ve hatta hastalıklarını açıklamalarını bile talep etmiyor.

Damadım alkole benzeyen her şeye karşıydı ve genellikle şişelenmiş suya yapışır, kızım ise alkolsüz içecek istasyonu isterdi. İkisi alkol ikamelerinin etkilerini tartışırken, ailemiz iyileşme süreci konusundaki cehaletimiz konusunda giderek daha fazla strese girdi. Alkol kötüye kullanımı bozukluklarını gerçek zamanlı olarak öğrendik.

Kızımızın hastalığıyla ilgili söylenmemiş önyargıları ve arkadaşlarımızın ve ailemizin sadece şampanyayı kaçırmakla kalmayıp onu ve yeni kocasını da yargılayıp yargılamayacağını merak ettik. Nihayetinde çift, bize güvenli seçenekler sunmadan önce neyin mantıklı olduğu konusunda kendi samimi müzakerelerine girdi. Alkol yoktu ve “çiftin imza içeceği” cam şişelerde servis edilen punç benzeri bir içecekti.

Düğün günlerinde kızımın ve damadın ayık yolları iç içe geçmişti: Ayıklığa giden birden fazla yol olduğunu fark etti. O, kokteyllerin abartıldığını kabul etti ve şimdi bunu yapmaktan kaçınıyor. Bağlantıları, bütün gece lezzetli, köpüklü mürver çiçeği suyuyla kızartıldı.

Sizin ve eşinizin ayıklık yelpazesinde nereye düştüğünüzü belirledikten sonra, bir çift olarak size sadık kalan ve konuklar için eğlenceli bir deneyim yaratmaya devam ederken güvenli bir şekilde kutlama yapmanıza olanak tanıyan içecek seçimleri yapabilirsiniz.

Alkolsüz bir iş kurmak isteyenler için alkolsüz bir bar ve akademi olan Austin, Teksas’taki Sans Bar’ın sahibi Chris Marshall, “Alkolle ilişkinizi ortaya çıkarmak ve anlamak, ömür boyu sürecek ve son derece kişisel bir süreçtir” dedi. bir parti sahibi , bar sahibi veya sosyal etki sahibi. “Ayıklığa bir spektrum olarak bakmak çok yardımcı oluyor.”

Her ikisi de Las Vegas’tan olan 42 yaşındaki Ryan Hampton ve 30 yaşındaki Sean O’Donnell, Atlanta’daki 2018 ulusal uyuşturucu zirvesinde buluştuktan kısa bir süre sonra kısa sürede yoğun bir bağ geliştirdiler ve ayık olmaları nedeniyle arkadaş oldular. Bu, iyileşme sırasında hiçbirinin daha önce yaşamadığı bir şeydi. Hem opioid bağımlılığı krizi üzerine kitapların yazarı hem de bir bağımlılıktan kurtulma aktivisti olan Bay Hampton ve Foundation for Recovery’nin yönetici direktörü Bay O’Donnell’in 18 Mart 2023’te Mount Charleston’da evlenmesi planlandı. , Nevada. kuru olmayı kutlayın.

Bay Hampton, “Durumumuz, ayıklığımız ve işimiz göz önüne alındığında, ayık bir evlilikten başka bir beklentimiz yoktu,” dedi.

Diğerleri için karar o kadar net olmayabilir. Marshall, “2022’de ev sahipliği yaptığım altı düğünde, üç çift alkol servis edip etmeme konusunda tartıştı ve karar, alkol seçeneği yoksa konukların ne söyleyeceğine geldi” dedi. Bu çiftler uzak durmayı seçseler de, konukların hayal kırıklığına uğrayacağını düşündükleri için alkolü göz ardı edemeyeceklerini söyledi.

2015’ten beri ayık olan Bay Hampton, “Kısaca ayık bir düğünü sorguladığımı kabul edeceğim çünkü üniversitedeyken bir tanesine katıldığımı hatırlıyorum – parti hayvanıydım” dedi. “Ancak planlama sürecine girdikten birkaç ay sonra, biraz bencillik ediyormuşum gibi hissettim. Diğer herkesin ne düşündüğü ve iyi vakit geçirip geçiremeyecekleri konusunda fazlasıyla endişeliydim.”

doktor Psikiyatrist ve “Dopamin Ulusu”nun yazarı Anna Lembke, alkol beklentisine meydan okumak istiyor. Dr. Aynı zamanda Stanford’da psikiyatri profesörü olan Lembke. “Bunlar birçok insan için hayati tehlike arz eden durumlar. Bu önemsiz bir konu değil.”

Bununla birlikte, bazen çifte en yakın olanlar, özellikle gelin veya damat içki kültürü yüksek bir aileden geldiğinde veya ikisi alkollü arkadaşlarıyla arkadaş olduğunda, onların ayıklığına saygı gösterme konusunda en az esnek olanlardır. Henüz pes etmedim.

“Alkolü birincil sosyal kayganlaştırıcı veya hobi olarak kullanan insanlar, onları neredeyse engelleyen farklı bir dünya görüşüne sahipler” dedi. Lembke, “Sadece insanların alkolü insan ilişkilerini kolaylaştırmak için kullandığı bir dünya biliyorsunuz.”

Bununla birlikte, Bay Hampton, kısmen “ayık-meraklı” hareket nedeniyle damgalamanın ortadan kalktığına inanıyor.

San Francisco’da özel bir etkinlik hizmeti olan Better Bar’ın kurucusu Stephanie Rice, alkolsüz lüks mobil bar deneyimi pazarında bir boşluk gördü. 2021’de Silikon Vadisi’ndeki kurumsal müşteriler için pop-up barlar ve nişan ve düğün gibi özel etkinliklere ev sahipliği yapmaya başladı. “Düşük ve alkolsüz insanları hedefliyoruz” dedi. Sağlık ve esenliğin alkolden daha önemli olduğu düğünlerde kültürel bir değişim fark etti.

Bayan Rice, “Sanırım yakında yargılamanın olmadığı bir noktaya geleceğiz,” dedi. “Bir etkinlikte içki sunuyorsanız, içinde ne olduğu önemli olmamalı.”

Hem Better Bar hem de Sans Bar, bar deneyiminden ödün vermiyor. Bayan Rice, “Misafirlerimiz tüm şişeleri görüyor ve doğrudan barmenle etkileşime giriyor” dedi. “Bu içeceklerle ilgili diyalog ve eğitim gerçekten önemli.”

Marshall alkolsüz bir bar işleten ayık çiftlerin daha az harcamayı beklememesi gerektiğini de vurguladı. “Alkol içermeyen, iyi hazırlanmış, lüks bir içecek, en az birinin yaptığı kadar çaba gerektirir ve bu, hesaba katılması gereken bir şeydir” dedi.

Better Bar’ın içecek menüsü, CBD gibi malzemeler içeren fonksiyonel içecekler, şifalı bitkiler ve mantarlar gibi adaptojenler ve kafein ve kreatin gibi nootropikler içerir; Ama doktor Lembke, bağımlılık tedavisi gören insanlara alkolün etkilerini taklit ettiğini iddia eden ancak bağımlılık yapmayan herhangi bir şeyden kaçınmalarını tavsiye ediyor. “Ne zaman bir laboratuvarda birisi bağımlılık yapan kimyasalın yaptığı şeyi yapması gereken, ama bağımlılık yaratmadan bir kimyasal bulsa,” dedi, kimse bunu doğru anlamayı başaramaz.

Kuzey Kaliforniya’daki etkinlik planlama şirketi Ybarra Events’in kurucusu Tara Ybarra, daha çok deneyimlere ve daha az içkiye odaklanan birkaç kuru düğün düzenledi. Şirketi, açık havada şarap ülkesi deneyimi arayan çiftlerle çalışıyor.

Bayan Ybarra, kalite açısından büyük bir fark olduğu için, düğünden önce şişelenmiş lüks maden suyu içmenizi ve alkolsüz şarapları tatmanızı tavsiye ediyor. Şarap eşleştirmesi yemeğin bir parçası olduğunda bu özellikle önemlidir, dedi.

Bayan Ybarra, genellikle açık barı etkileşimli eğlence ile değiştirir. “Canlı sanat resmi yapan çiftlerimiz, alpaka sevişme deneyimi ve tam orada yuvarlandıkları bir puro barı vardı ve tütünde farklı tatlar keşfedebilirsiniz” dedi.

Bay Hampton ve Bay O’Donnell nakit bütçeyi müzik ve dansa harcamaya karar verdiler. Bay Hampton, “Bir DJ ve harika bir aydınlatma kullandık ve alanı gerçekten iyileştirdik” dedi. “Ve ben berbat bir dansçı olduğum için, ben ve Sean için dans derslerine çok para harcadık.”

Düğünlerinde, “insanlar parti yaptı; Sadece içmiyorlardı.”