Anneliğin En Tehlikeli Zamanı: Eve Yeni Anneler Geldikten Sonra

Sakaryali

Active member
Sherri Willis-Prater’ın erkek bebeği 2 aylıktı ve Chicago’daki bir okul kafeteryasındaki işine dönmek üzereydi. Ama bir akşam mutfağına giden kısa merdiveni çıkarken neredeyse yere yığılacak ve nefesi kesilecekti.

O sırada 42 yaşında olan Bayan Willis-Prater hastanede, ciğerlerine hava pompalayan bir solunum cihazına bağlandı. Doktorlara göre kalbi kapasitesinin yüzde 20’sinden daha azıyla çalışıyordu. Hamilelikten sonra ortaya çıkan nadir bir kalp yetmezliği geliştirmişti.

Teşhis, duymayı beklediği en son şeydi. Bayan Willis-Prater, doğum yaptıktan sonra bir röportajda “Bitiş çizgisini geçtim” diye düşündüğünü hatırladı. “Artık hiçbir şey için endişelenmeme gerek yok.”

Çoğu insan, doğumun hamileliğin en tehlikeli kısmı olduğunu düşünür. Ancak yeni bilimsel araştırma, bu varsayıma meydan okuyor ve önemli risklerin doğumdan sonraki bir yıl boyunca devam ettiğini ortaya koyuyor. Aslında anneler için en ölümcül zaman bebek doğduktan sonradır.

Ve ölen her kadın için tahminen 50 ila 100 kadın, ömür boyu sürecek sağlık sorunlarına yol açabilecek ciddi komplikasyonlar yaşıyor. Daha fazla Amerikalı kadın ağırlaştıkça ve yüksek tansiyon ve diyabet daha yaygın hale geldikçe sayı artıyor.

Ayrıca, daha fazla kadın yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde doğum yapmayı erteliyor ve bu da onları komplikasyonlara yol açabilecek kronik durumlar geliştirme olasılıklarını artırıyor.

Yeni rakamlar, sanayileşmiş dünyada anne ölüm oranının en yüksek olduğu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hamile kadınlar ve yeni anneler arasındaki ölümlerdeki endişe verici artışın ortasında geldi. 2019’da 100.000’de 20,1 olan ölüm sayısı, pandemi sırasında 2021’de 100.000 canlı doğumda 32,9’a sıçradı. Siyahi ve Kızılderili kadınlar için oranlar, beyaz kadınlardan iki ila üç kat daha yüksek.

Bununla birlikte, bu rakamlar, hamilelik sırasında veya doğumdan altı hafta sonrasına kadar meydana gelen ölümler anlamına gelen geleneksel anne ölüm tanımını yansıtmaktadır.

Eylül ayında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri anne ölümlerini doğumdan tam bir yıl sonra analiz ederek daha yakından incelediğinde, sorunun daha geniş bir kapsamı gün ışığına çıktı. Akıl hastalığına bağlı ölümler de dahil edildi.

2017-2019’da 36 eyaletteki 1.018 gebeliğe bağlı ölüme ilişkin verilere dayanarak CDC, bunların yaklaşık üçte birinin hamilelik sırasında veya doğum gününde ve yaklaşık üçte birinin de bebek altı haftalık olmadan önce meydana geldiği sonucuna vardı. Bu noktadan, daha önce anne ölüm araştırmalarının odak noktası olmayan bir dönem olan bebeğin ilk doğum gününe kadar tam yüzde 30 gerçekleşti.

Veriler, savunmasız kadınlara özel önem verilerek sözde ‘dördüncü üç aylık dönemde’ yeni anneler için daha yakın takip ve daha fazla destek çağrılarına yol açtı.

Dr. Kuzey Karolina Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kadın hastalıkları ve doğum profesörü olan Alison Stuebe. Kabuğun insan olduğunun farkına varmalıyız – anneler gerçekten hastalanır ve ölür.”

Beyaz ve Hispanik kadınlar arasında anne ölümlerinin önde gelen nedeni, intihara veya ölümcül aşırı dozda uyuşturucuya yol açan akıl hastalığıdır. Asyalı kadınlarda en yaygın neden kanamadır.

Bayan Willis-Prater gibi siyah kadınlar için kalp hastalığı önde gelen ölüm nedeniydi. Predispozan bir faktör olan yüksek tansiyon, siyah kadınlar arasında daha yaygındır ve yoksulluk ve ırkçılığın mirası olan sağlık hizmetlerine zayıf erişime sahip olma olasılıkları daha yüksektir.

Daha geç anne ölümü riski – doğumdan altı hafta ila bir yıl sonra – siyah kadınlarda beyaz kadınlara göre 3,5 kat daha fazladır.

Tıbbi uygulamaların değişmesi genellikle yavaştır. Ancak rakamlar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hamile kadınların yüzde 40’ından fazlası dahil olmak üzere düşük gelirli Amerikalıları kapsayan sağlık sigortası planı Medicaid’in revizyonunu hızlandırıyor.

Kaiser Aile Vakfı’na göre otuz üç eyalet ve Washington, DC, yeni anneler için Medicaid kapsamını doğumdan sonra tam bir yıla genişleterek kadınların hamilelikten kurtulmaya devam etmelerine izin verdi ve sekiz eyalet daha bunu yapmayı planlıyor.

Vakfa göre Teksas da dahil olmak üzere üç eyalet yalnızca sınırlı kapsamı genişletiyor ve ülkedeki en yüksek anne ölüm oranlarından birine sahip olan Arkansas dahil altı eyaletin Medicaid kapsamını genişletme planları yok.

Diğer girişimler arasında New Jersey’de acil durum doktorlarının doğurganlık çağındaki kadınlarla gebelik geçmişleri hakkında görüşme yapmalarını gerektiren yeni bir yasa yer alıyor. Kadınları hastaneye getiren bazı hastalıkların teşhis edilmesi, doktorların onların genç anneler olduğunu bilmesi halinde daha kolay olabilir.

Kuzey Carolina’da, sağlık hizmeti sunucuları, bir hasta doğum sonrası ziyaret için geldiğinde 150 $ bonus alıyor. Tarihsel olarak, yeni annelerin neredeyse yarısı doğum sonrası kontrolleri kaçırmıştır.

Artık doktorlara, eskiden norm olan altı haftalık muayeneyi beklemek yerine, yeni anneleri doğumdan sonraki üç hafta içinde görmeleri tavsiye ediliyor.

“Şimdi, ‘İki hafta sonra görüşürüz, değil mi?’ Ve evet, mutlaka geleceksiniz” dedi Dr. Tamika Auguste, Dr. Stuebe, American College of Obstetricians and Gynecologists’in doğum sonrası bakım için yeni kılavuzlarını yazdı.

Yüksek tansiyon gibi durumları olan genç annelerin daha erken taranması gerektiğini söyleyen Dr. Auguste.

Ancak daha da önemlisi, doktorlar ve diğer hizmet sağlayıcılar, kadınlar endişelerini dile getirdiğinde dinliyor ve özellikle Siyahi ve Kızılderili kadınlar bir şeylerin yanlış olduğunu söylediğinde tetikte oluyorlar.

“Artık ‘oh tatlım, iyisin’ diye bir şey yok,” dedi Dr. Auguste. “Bundan başka bir şey yok. Diyor ki: “Bakalım sizi bugün veya yarın bizi ziyarete davet edebilir miyiz?”

Çoklu Riskler

Birçok doktor hamileliği “doğanın kardiyak stres testi” olarak adlandırır. Hastalık kadının kalbini ve dolaşım sistemini zorlar: kan hacmi yüzde 50’ye kadar artar, kalp daha çok çalışır ve kalp atış hızı artar.

Dr. Chandler’daki Dignity Health’te kadın kalp sağlığı programının kardiyolog ve sistem direktörü Rachel Bond. Arizona.

“Kadınlara ‘İlk stres testini geçtin – ya geçtin ya da kaldın’ diyoruz” dedi Dr. Bağlamak. “Başarısızlık mutlaka kalp hastalığınız olduğu anlamına gelmez, ancak bu, doktorlar olarak size daha agresif davranmamız gerektiği anlamına gelir.”

Bebek doğduktan sonra rahim küçülür ve kan basıncı yükselerek felce yol açabilir.

Yeni anneler ayrıca yaşamı tehdit eden kan pıhtıları ve enfeksiyonlar geliştirme riski daha yüksektir. Aynı zamanda, hormonal değişiklikler ruh hali değişimlerine yol açabilir. Bunlardan bazıları geçicidir, ancak daha şiddetli, daha uzun süreli doğum sonrası depresyonu da ortaya çıkabilir.

Kadınların çoğu doğumdan sonra hamilelikle ilgili komplikasyonlardan kurtulsa da, acil tıbbi müdahale çok önemlidir.

New Orleans’lı 28 yaşındaki tıp asistanı Deidre Winzy, üçüncü çocuğuna hamile kaldığında zaten yüksek tansiyona sahipti. Doktorlar, eve götürmesi için ona bir tansiyon manşonu ve okumaları ebesine ileten bir uzaktan izleme sistemi olan Babyscripts verdiler.

Bayan Winzy’ye, tehlikeli bir yüksek tansiyon durumu olan preeklampsi teşhisi konulduktan iki buçuk hafta erken başlandı. Ancak doğumdan üç hafta sonra, gecenin bir yarısı yönünü şaşırmış ve başı dönmüş hissederek uyandı. Yardım için bir arkadaşını aradı, konuşması geveledi.

Doktorlar panik atak geçirdiğini düşündüler ve başlangıçta onu hastaneye götürmek istemediler. Aslında felç geçirdi. Bayan Winzy, “Tam zamanında yaptım” diye hatırlıyor. “Yapmasaydım, hayatımın geri kalanında felç kalabilirdim.”

Bayan Winzy şimdi kısa süreli hafıza kaybı ve zayıflıkla mücadele ediyor ama çalışabiliyor. Yine de, üç çocuklu bekar bir anne olarak endişeleniyor.

Bayan Winzy, “En büyük korkum çocuklarım için orada olamamak” dedi. “Ya bir felç daha geçirirsem ve bu beni kalıcı olarak felç ederse ya da öldürürse? Korkutucu.”

CDC verilerine göre, beyaz kadınlar arasında hamileliğe bağlı ölümlerin yüzde 35’inden akıl hastalığı sorumludur. Hispanik kadınlar için yüzde 24. Önceden var olan anksiyete veya depresyon, zor bir hamilelik veya hasta bir bebeğin doğumu gibi kadınları doğum sonrası depresyona karşı savunmasız hale getirebilir.

Postpartum Support International’ın yönetim kurulu başkanı ve psikolog Katayune Kaeni, ebeveynliğin stresinin, madde kullanım bozukluğundan iyileşen bir kişide nüksetmeyi tetikleyebileceğini söyledi.

Illinois, Peoria’nın dışında yaşayan 39 yaşındaki Karen Bullock, zor bir hamilelik ve travmatik erken doğum geçirdi ve emzirmede sorun yaşadı.

“Hiçbir şey kendiliğinden gelmedi” dedi. “Bebek doğduğunda mutlu değildim, korkmuştum. Ona her baktığımda, “Seninle ne yapacağımı bilmiyorum” diye düşündüm, sonunda Bayan Bullock’a doğum sonrası depresyon teşhisi kondu ve ilaç almaya başladı.

Komplikasyonlar, sorunsuz bir hamilelik geçiren kadınları bile şaşırtabilir. Washington DC’de sağlık teknolojisi analisti olan 34 yaşındaki Aryana Jacobs’a sezaryenden sonra tansiyonunun dalgalandığı söylendi. Bayan Jacobs evde, yüksek tansiyon nedeniyle ailesinden sakladığı bir tansiyon manşonu kullanarak tansiyonunu kontrol etti. Birkaç gün içinde değer 170/110’a ulaştı.

Hastaneye gitti ve preeklampsi tedavisi gördü – bu genellikle hamilelik sırasında gelişir, sonrasında değil.

Jacobs, “Keşke her yeni anne, bir anne olarak hala hasta olduğunuzu göstermek için bir kutu çikolata ve tansiyon aletiyle eve gönderilse” dedi. “Vücudun büyük bir şeyden iyileşiyor.”