Arkadaşlık Mücadelesi: Arkadaşlarla Mesajlaşmanın Sağlığa Faydaları

Sakaryali

Active member
Ben Catherine Pearson, Haberler'ta aileler ve ilişkiler hakkında haber yapıyorum. Bugün çoğumuzun aşk-nefret ilişkisi içinde olduğu bir şeyi savunacağım: mesajlaşmak.

Geçenlerde berbat bir gün geçirdim. Eşim şehir dışındaydı ve çocuklar durmadan kavga ediyordu. Tam 6 ve 9 yaşındaki oğlumu yatılı okulla tehdit etmek üzereyken telefonuma bir mesaj geldi. Yılda yalnızca birkaç kez gördüğüm lise arkadaşım Miranda'dandı. Bana sadece beni düşündüğünü söylemek için yazmıştı; muhtemelen onun bunu yazması 30 saniyesini aldı ve benim okumam daha da az zaman aldı. Ama mesajı beni anında depresyondan kurtardı.

Çok sayıda araştırma, sosyal temasların fiziksel ve zihinsel sağlığımız ve uzun ömürlülüğümüz için çok önemli olduğunu gösteriyor. Beynimize ve kalbimize iyi gelir ve bizi stresten korur. 2010 yılında sık sık alıntı yapılan bir araştırma, sosyal temas eksikliğinin günde 15 sigaraya kadar sigara içmekle karşılaştırılabileceği sonucuna vardı.

Sigara araştırmasının baş yazarı ve Brigham Young Üniversitesi Sosyal Bağlantı ve Sağlık Laboratuvarı direktörü Julianne Holt-Lunstad, arkadaşlığın çok özel ve değerli bir sosyal bağlantı şekli olduğunu söyledi. “Komşularınız veya meslektaşlarınız konusunda seçici olmak zordur. Ailenizin bir parçası olarak doğdunuz” diye açıkladı. “Arkadaşlıklar seçilir ve bu nedenle onlara bilinçli olarak zaman ayırmalıyız.”

Arkadaşlıkları sürdürmek için çaba göstermek zor bir görev gibi gelebilir ve bir dereceye kadar da öyledir. Araştırmalar, insanların yakın bir arkadaşlık kurabilmeleri için birlikte yaklaşık 200 saat geçirmeleri gerektiğini gösteriyor. Ne yazık ki Amerikalıların arkadaşlarıyla her gün geçirdikleri zaman son yirmi yılda azaldı.

Güzel haberler? Araştırmalar ayrıca daha küçük çabaların mevcut arkadaşlıkların güçlendirilmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. 2022'de yapılan bir araştırma, Miranda'nın kısa mesajla yaptığı gibi bir arkadaşla görüşmenin çoğumuzun sandığından daha hoş karşılandığını ortaya çıkardı.

Bu çalışmanın yazarlarından biri olan Peggy Liu, sık sık arkadaşlarına birdenbire mesaj atıyor ve şöyle diyor: “Sadece merhaba demek ve nasıl olduğunuzu sormak istedim.” Pittsburgh Üniversitesi'nde işletme yönetimi doçentlerinden Liu. , bana, bu uygulamanın, zaman zaman rahatsız olsa da, eski arkadaşlarıyla yeniden bağlantı kurmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Arkadaşlık Mücadelesi 1. Gün: Bir arkadaşınıza mesaj gönderin.

Bugünün görevi biraz yardımcı olabilir: telefonunuzu alıp mesaj göndermeniz yeterli. Belki de iletişimini kaybettiğin biri içindir. Belki özlediğin biri içindir. Ya da belki de gerçekten sık görüştüğünüz ama “sırf bu yüzden” iletişime geçmek istediğiniz biri içindir. Bu SMS şablonunu kullanabilir veya kendiniz bir şeyler bulabilirsiniz.

Ulaşmak konusunda kendinizi rahat hissetmiyorsanız yalnız değilsiniz. Kansas Üniversitesi'nde iletişim profesörü olan Jeffrey Hall'un bana söylediklerini hatırlayın: “İnsanların bir süre iletişimden kopması genellikle birbirlerinden hoşlanmamalarından veya neler olup bittiğini bilmek istememelerinden kaynaklanmaz. hayatta diğeri oluyor. Bunun nedeni, iletişimi sürdürmeme rutinine düşmüş olmalarıdır.”