Astım ve KOAH hastalarının yüzde 70'e kadarı teşhis edilemiyor

Sakaryali

Active member
2020 baharında Jazzminn Hein, Kanada'daki Ottawa Hastanesi'nden kendisinin veya evindeki herhangi birinin son birkaç ayda hırıltı, nefes darlığı veya başka solunum sorunları yaşayıp yaşamadığını soran otomatik bir çağrı aldı. Soru dikkatini çekti: Sadece bir hafta önce, o zamanlar 24 yaşında olan Bayan Hein, kayınvalidesi ve yeni doğmuş bebeğiyle yürüyüşe çıkmıştı ve sonunda göğsünün yandığını hissetti.

Bayan Hein, “Genç yaşlardan itibaren nefes alma sorunları yaşadığımı fark ettim” dedi. Çocukken, beden eğitimi dersleri sırasında sık sık kenarda nefes almak zorunda kalıyordu. Bir yetişkin olarak, çamaşırları merdivenlerden yukarı çıkardıktan sonra sık sık duraklamak zorunda kalıyordu. Bunun üzerine Bayan Hein, bir hemşireden takip çağrısı almak için “1”e bastı.

Birkaç ay sonra bir doktor, Ottawa Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen bir çalışmanın parçası olarak Bayan Hein'e astım teşhisi koydu.

Tahminler, astım hastalarının yüzde 20 ila 70'inin veya benzer semptomlara neden olan kronik obstrüktif akciğer hastalığı adı verilen başka bir hastalık grubunun teşhis edilmediğini gösteriyor.

Bu hastalıklara sahip hastaları araştırmak için araştırmacılar Kanada genelinde bir milyondan fazla haneyi otomatik olarak aradı ve solunum sorunları hakkında sorular sordu. Pek çok kişi telefonu kapattı. Ancak araştırma ekibi, bu tür semptomları yaşayan 38.000'den fazla kişiyle konuştu ve sonuçta, aralarında Bayan Hein'in de bulunduğu, tanısı konmamış astım veya KOAH hastası olan 500'den fazla hastanın klinik denemelerine katılabileceğini buldu.

Yaklaşık yarısına doktorlarıyla iletişime geçmeleri söylendi ve gerektiğinde kullanılmak üzere kısa etkili bir inhaler gibi standart tedavi uygulandı. Diğer yarısı, genellikle daha iyi, uzun etkili ilaçlar yazan göğüs hastalıkları uzmanlarına gitti ve hastalara inhaleri nasıl doğru şekilde kullanacaklarını ve alerjenlerden nasıl kaçınacaklarını öğreten, sigarayı bırakmalarına yardımcı olan ve onlara egzersiz ve kilo tavsiyeleri veren ve çok daha fazlasını veren bir eğitimciyle çalıştı. Bu önlemlerin semptomları hafifletmeye yardımcı olabileceğini söyleyen Dr. Çalışmayı yöneten, Ottawa Hastanesi'nde göğüs hastalıkları uzmanı ve Ottawa Üniversitesi'nde profesör olan Shawn Aaron.

Bu hafta New England Journal of Medicine'de yayınlanan çalışmanın sonuçları, solunum yolu hastalıkları olan kişileri bulmanın ve tedavi etmenin faydalı olabileceğini gösteriyor. Dr. Harun. Ancak her iki grupta da nefes almada ve yaşam kalitesinde iyileşme görüldü; bu da teşhisin ve hatta minimal tedavinin bile fark yaratabileceğini gösteriyor.

Astımınız mı yoksa KOAH'ınız mı olduğunu nasıl anlarsınız?

Hastalıkların kişiden kişiye farklı görünebileceğini söyleyen Dr. Mount Sinai Ulusal Yahudi Sağlığı Solunum Enstitüsü'nde göğüs hastalıkları uzmanı olan Sonali Bose.

Astımlı kişiler, kendilerini “mükemmel fırtına durumu” içinde bulana kadar aylarca semptomsuz kalabilirler, Dr. Bose, örneğin ağaç poleni veya solunum yolu enfeksiyonları gibi alerjenler soğuk algınlığından sonra bir atağı tetiklediğinde. Diğerleri egzersiz sonrasında göğüste sıkışma hissedebilir veya her akşam öksürme veya hırıltı yaşayabilir.

Öte yandan KOAH, akciğerlerin tahriş edici maddelere maruz kalma nedeniyle giderek daha fazla hasar görmesi nedeniyle zamanla gelişir. Sigara içmek ve hava kirliliği en yaygın nedenlerdir. Semptomlar astımdakilere benzer ancak aynı zamanda bir gün, bir hafta veya mevsime göre de değişebilir.

Bu da hastalıkların tanınmasını zorlaştırıyor: Çoğu hasta, ara sıra ortaya çıkan solunum problemlerine dikkat etmiyor ve doktorlar, semptomları alerji gibi başka nedenlere bağlayabiliyor. Semptomların nedenini belirlemenin yıllar alabileceğini belirten Dr. Robert Burkes, Cincinnati'deki UC Health'de göğüs hastalıkları uzmanı..

Belirtiler günlük yaşamınızı etkilemeye başlarsa doktora başvurmanız önemlidir. Ailenizde astım, alerji veya egzama öyküsü olup olmadığını veya kendinizde alerji veya egzama olup olmadığını belirtin. Bu faktörler daha yüksek solunum yolu hastalıkları riski ile ilişkilidir.

Bu hastalıklar nasıl teşhis ve tedavi edilir?

Doktor akciğerlerinizdeki anormal sesleri dinleyecek ve soluduğunuz hava miktarını ve bunu ne kadar hızlı yapabileceğinizi ölçmek için spirometri testi isteyebilir. Aile hekimleri çoğu zaman bu testleri yapamamaktadır. Özel bir test laboratuvarına gitme ihtiyacının, hastaların teşhis edilememesinin bir nedeni olabileceğini söyleyen Dr. Harun.

Bununla birlikte, hastalığa tanı konulmayan kişilerin akciğerlerinde ilerleyici hasar riski altında olduğunu ve bu durumun egzersizi veya günlük aktiviteleri daha da zorlaştırabileceğini belirten Dr. Burkes. KOAH gibi kronik solunum yolu hastalıkları, Amerika Birleşik Devletleri'nde altıncı, dünya çapında ise üçüncü ölüm nedenidir.

Doktorların artık insanların astım ve KOAH'ı yönetmelerine yardımcı olacak daha fazla araca sahip olduğunu söyleyen Dr. Harun. Belirli astım türleri için uzun etkili inhalerlerin yanı sıra enjekte edilebilir ilaçlar da vardır. Ve iki hastalık için daha fazla seçenek yolda olabilir.

Ancak araştırmada görüldüğü gibi hastalar tanıları olmadığı takdirde bu tedavileri alamıyorlar.

“Önemli olan teşhis edilemeyen hastalığın bulunup teşhisini koymak ve sonrasında tedaviye başlamaktır” dedi. “Bunu yaparsanız faydasını görürsünüz.”