Barbra Streisand'ın Melissa McCarthy'ye yaptığı Ozempic yorumu tartışmayı alevlendirdi

Sakaryali

Active member
Pazartesi günü aktris Melissa McCarthy, Instagram'da yönetmen Adam Shankman'la katıldığı bir galada deniz köpüğü yeşili katmanlı bir elbise giydiği bir fotoğraf yayınladı. Fotoğrafın kendisi pek fazla heyecan yaratmasa da, şovmen Barbra Streisand'ın yaptığı bir yorum ortalığı karıştırdı. Diğer şeylerin yanı sıra şunu da yazıyordu: “Ozempic'i aldın mı?”

Yorumun ekran görüntüleri kısa sürede yayılmaya başladı ve birçok izleyici Bayan Streisand'ı, başka bir ünlünün kilo verme ilacı alıp almadığını kamuoyuna sorduğu için eleştirdi. (Diğerleri Bayan Streisand'ın yorumun başkalarının görebileceği bir yere gönderildiğini bilip bilmediğini merak ediyordu.) Yorum daha sonra silindi.

Salı günü öğleden sonra Bayan Streisand geri itme konusuna değindi. Doğum günü için aldığı çiçeklerin fotoğraflarını görmek için Instagram'a gitti, Instagram ve X hesaplarına yaptığı paylaşımda şunları yazdı: Bayan Streisand, “İçinde Encore albümümde birlikte şarkı söylediğim arkadaşım Melissa McCarthy'nin bir fotoğrafı vardı” diye yazdı. “Harika görünüyordu! Sadece ona iltifat etmek istedim. Dünyanın okuduğunu unuttum!”

Ozempic, son yıllarda popülaritesi artan, diyabet ve obeziteyi tedavi etmek için kullanılan nispeten yeni bir ilaç sınıfının bir parçasıdır. Diyabet için yalnızca Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmış olsa da, insanlar Ozempic'i kilo vermek için giderek daha fazla etiket dışı kullanıyor. Araştırmacılar bu ilaçların uyku apnesi, alkol bağımlılığı ve kronik böbrek hastalığı gibi bir dizi başka durumu tedavi edip edemeyeceğini araştırıyor.

Uyuşturucunun popülaritesi arttıkça sosyal görgü kuralları ve daha zayıf görünen arkadaşlarınıza bunları alıp almadıklarını sormanın uygun olup olmadığı konusundaki stres de arttı. Ünlüler için sorular daha da zor. Bazı yıldızlar ilaç aldıklarını açıklayarak olay yarattılar – belki de hiçbiri People dergisinde kilo verme ilacı aldığını ve “utandırmayı bıraktığını” açıklayan Oprah Winfrey'den daha dikkate değer değildi. Daha sonra kilo damgası ve yeni ilaçlarla ilgili prime time özel bir programa ev sahipliği yaptı. Elon Musk, nasıl bu kadar “fit, formda ve sağlıklı” olduğu ve başka bir ilaç olan Wegovy'yi almaya başladığı sorulduğunda 2022'de Twitter'da yazan ilk savunuculardan biriydi.

Bazı uzmanlar, kimin ilacı alıp almadığına odaklanmanın vücut ve kilo hakkında zararlı mesajlar gönderebileceğinden endişe ediyor. “Bu, insanların mutlaka saklaması gereken bir şey olmamalı” dedi Dr. Melanie Jay, NYU Langone Kapsamlı Obezite Programı direktörü. “Ama bu kimseyi de ilgilendirmez.”

Değişimin bu kadar başarılı olmasının nedeninin “Ozempic, kilo verme ve diyetle ilgili halen gelişmekte olan görgü kurallarına aykırı olması” olduğunu ifade eden Dr. Adrienne Bitar, Cornell Üniversitesi'nde Amerikan çalışmaları öğretim görevlisi ve “Diyet ve Medeniyet Hastalığı” kitabının yazarı. Kilo verme ilaçları almanın damgalanması göz önüne alındığında, bir kişinin Ozempic alıp almadığını alenen sorgulamanın hakaret olarak algılanabileceğini ekledi.

Cornell Üniversitesi'nde felsefe doçenti ve “Unshrinking: How to Face Fatphobia” kitabının yazarı Kate Manne, Bayan Streisand'ın yorumunun büyük olasılıkla zararsız olduğunu söyledi. Yine de bunun Bayan McCarthy'nin cesedinin bir nevi “gözetlendiğine” işaret ettiğini söyledi.

“Muhtemelen bununla hiçbir şey kastetmemiştir” dedi Dr. Adam. “Fakat bu zararlı olmadığı anlamına gelmiyor.”

Bayan McCarthy ise pek şaşırmış görünmüyor. Salı günü TMZ'nin yorumun çizgiyi aşıp aşmadığı sorusuna Bayan McCarthy, muhabiri el sallamadan önce “Barbra'nın çok tatlı olduğunu düşünüyorum ve onu seviyorum” yanıtını verdi.