Başarısızlığı kabul etmek başarılı olmanıza nasıl yardımcı olabilir?

Sakaryali

Active member
Shapewear markası Spanx’in kurucusu Sara Blakely çocukken, babası ona ve erkek kardeşine akşam yemeğinde alışılmadık bir soru sordu: Bu hafta nasıl başarısız oldunuz?

“Bizi başarısız olmaya ve başarısız olmaktan korkmamaya teşvik etti” dedi bana. “Bu hafta ona söyleyecek bir şeyimiz olmasaydı hayal kırıklığına uğrayacaktı.”

Blakely amigo kızlar takımına girmeye çalıştığında ve “berbattı ve başaramadığında” ona bir beşlik çaktı. Lise başkanlığı yarışını kaybettiğini açıkladığında ona bunun muhteşem olduğunu söyledi.

Blakely, “En popüler kızın yarışacağını ve kazanacağını biliyordum, ancak babam bana bunu bir deneyim yaşamak, hikayeler toplamak ve dışarıdayken insanlarla tanışmak için yapmayı öğretmişti” dedi.

Ancak Harvard Business School’da liderlik profesörü Amy Edmondson, çoğumuzun başarısızlıktan kaçınmaya çalıştığını ve işler ters gittiğinde utandığını söylüyor.

Dr. Edmondson 20 yılını psikolojik güvenliği, insanların işyerinde cezalandırılmadan veya aşağılanmadan konuşabilecekleri inancını araştırmak için harcadı. Yeni kitabı Doğru Tür Yanlış: Başarısızlık Bilimi, bu araştırmayı başarısızlıklarımızla nasıl sağlıklı bir ilişki geliştirebileceğimizi incelemek için kullanıyor.

Yanlış adımlarımızı işlemenin ve onlardan öğrenmenin bazı yollarını özetledi.

Başarısızlığınızı bağlama oturtun.

Başarısız olduğumuzda, beynimiz felaket yaratma eğiliminde oluyor ve “daha sonra gerçek korkunun fizyolojik ve duygusal tepkisiyle tepki veriyor” diyor Dr. Edmondson. Ancak hatalarınızı gerekli ve anlamlı yaşam deneyimleri olarak yeniden çerçevelemenin mümkün olduğunu söyledi.

Öncelikle kendinize şunu sorun: Ne yapmayı planladım? Gerçekten ne oldu? (Bu soru nasıl “berbat” olduğunuza odaklanmakla ilgili değil, dedi Dr. Edmondson. Bu, gerçekleri tarafsız bir şekilde incelemekle ilgili.) Düzeltmeler yapmak veya rotayı düzeltmek mümkün mü?

Bu soruları ele almanın, hatta her biri hakkında günlük tutmanın sizi paniğe kapılmaktan veya başarısızlıklarınızı abartmaktan alıkoyabileceğini söyledi.

Nasıl dönüleceğini öğrenin.

Bir aksilik sonrasında utanmak yerine, ilerlemek veya yönünüzü değiştirmek için neler yapabileceğinize odaklanın. “Nasıl dönebileceğinizi belirleyin” dedi Dr. Edmondson. Örneğin, bir ilişki başarısız olduysa yeni bir flört uygulamasını deneyebilir, boşanma partisi düzenleyebilir veya flört etmeye ara verip yeniden gruplaşabilirsiniz.

Başarınızı ilerleme ve öğrenme ile ölçün. “Başarısızlık bir sondur, ancak bir dönüm noktası geriye değil ileriye bakar” dedi. “Bu olasılıklarla ilgili.”

Hataların paylaşılmasını teşvik edin.

Alçakgönüllülük ve dürüstlük “Başarısız Olmak” zihniyetinin iki temel bileşenidir, dedi Dr. Edmondson. Ve fiyaskomuzu başkalarıyla paylaşmanın utancı en aza indirdiğini, doğruyu söylemeyi teşvik ettiğini ve insanlara birbirlerinin hatalarından ders alma şansı sunduğunu söyledi.

“Bu hepimiz için başarısızlık gerçeğini normalleştiriyor ve bizi derinden birbirimize bağlıyor” dedi Dr. Edmondson. Çoğu zaman hatalarımızın bizi başkalarıyla etkileşime girme konusunda daha az değerli hale getirdiğini düşünürüz, ancak çoğu zaman bunun tersi doğrudur. “Mükemmel insanları sevmiyorsun” dedi. “Dürüst ve savunmasız insanları seviyorsun.”

Hataları paylaşma ruhuyla, işte deneyimlerimden bazıları. Ehliyet almak için yapılan sınavda üç kez başarısız oldum. Gazlı içecekleri yeterince hızlı doldurmadığım için Burger King’den kovuldum.

Ve bir yazar olarak kimsenin gelmediği birkaç okuma yaptım. Son görüşmemde bir adam içeri girdi ve boş sandalyelerden birine oturdu. Daha fazla insan için birkaç dakika daha boş yere bekledikten sonra adama okumaya başlamamı isteyip istemediğini sordum.

Ayakları ağrıdığı için orada oturduğunu söyledi. “Aslında” dedi, “okumamayı tercih ederim.”

Kendi başarısızlık hikayelerinizi duymayı çok isterim. Bana mesaj yazmaktan çekinmeyin.

Şu anda iki yeni Kovid aşısı mevcut. Bunları kim ve ne zaman almalı?

Geçen yıl Kovid nedeniyle hastaneye yatışlar ve ölümler yavaşlamış olsa da vakalarda son zamanlarda bir artış yaşandı ve virüs evrimleşerek iki düzineden fazla varyanta dönüştü. FDA tarafından yeşil ışık yakılan yeni formüle edilmiş Kovid aşıları, onları savuşturmada daha iyi bir iş çıkarabilir.