Bir arkadaşınız tarafından hayalet ediliyorsanız ne yapmalısınız?

Sakaryali

Active member
20’li yaşlarımın sonlarında en yakın arkadaşlarımdan biri tarafından hayalet olarak görüldüm.

Üniversitede tanıştık ve mezun olduktan sonra birbirimizden uzaklaşmaya başladık. Lisansüstü eğitim için Midwest’e taşındı; New York’ta kaldım, ancak koşullarımız ve bütçemiz izin verdiğinde ziyaret ettik ve e-posta gönderdik – önce sık sık, sonra daha seyrek. İlişkimizin ne zaman sona erdiği hakkında çok fazla düşünmemeye çalıştım, ancak geçenlerde ona 12 yıl önceki son e-postamı çıkardım: “Bunu son bir iletişim kurma girişimi olarak gönderiyorum” dedim. şu anda bile içimi keder ve utançla dolduran bir not. “Umarım yeniden bağlantı kurabiliriz.”

Asla cevap vermedi ve bir daha asla denemedim. Terk edilmiş gibi korkunç bir histi.

Gölgelenme – birisi uyarı veya açıklama yapmadan tek taraflı olarak iletişimi kestiğinde – modern flört sahnesinin görünüşte kaçınılmaz bir parçası haline geldi, ancak arkadaşlar arasında bir fenomen olarak buna çok daha az dikkat ediyoruz.

Ancak araştırmalar, benimki gibi deneyimlerin oldukça yaygın olduğunu gösteriyor. 2018’de yapılan bir çalışmada, katılımcıların yüzde 39’u bir arkadaşı tarafından hayalet olarak görüldüğünü söyledi. Ve bu yılın başlarında yayınlanan bir araştırma, insanların bir arkadaş tarafından hayalete çevrildikten sonra, romantik bir partner tarafından hayalete çevrildikten sonra hissettikleri kadar incinmiş hissettiklerini buldu.

2018 çalışmasının yazarı olan St. Mary’s College of Maryland’de psikoloji profesörü yardımcısı Gili Freedman, “Gölgelenmede, dört temel ihtiyacın tehdit altında olduğunu biliyoruz” dedi: “Aidiyet duygunuz, anlamlı varoluş duygunuz – dünyada bir yere sahip olmanız ve bu yerin anlamlı olması – kontrol duygunuz ve öz değer duygunuz.

doktor Freedman, bir erkek arkadaş tarafından terk edilmeyle başa çıkmanıza yardımcı olacak en iyi stratejiler hakkında bir araştırma olmadığı konusunda uyardı ve gölgelenme üzerine yapılan araştırmaların çoğunun flört ve romantik durumlara odaklandığını vurguladı. Ancak o ve arkadaşlık ve gölgelenme üzerine çalışan diğer uzmanlar, yardımcı olabilecek çeşitli yaklaşımlar önerdiler.

keder ve kayıpla başa çıkmak

Sevilen birinin kaybını yaşamak evrensel bir deneyimdir. Ancak acıyı deneyimleme ve onunla başa çıkma şeklimiz çok farklı olabilir.
Deneyiminizi ve acınızı doğrulayın

Psikolog ve Best Friends Forever: Surviving a Breakup with Your Best Friend kitabının yazarı Irene S. Levine, bir arkadaşın gölgesinde kalmak “biraz utanç verici” dedi. Hollanda’da yapılan araştırmalar, insanların her yedi yılda bir sosyal ağlarındaki arkadaşlarının yaklaşık yarısını kaybettiğini öne sürse de, bunun çoğunun arkadaşlarını sonsuza kadar tutma mitolojisinden kaynaklandığına inanıyor.

Dr. Levine çünkü deneyimi normalleştirmeye yardımcı oluyor.

Dr. Levine.

Ayrıca, gölgelenmenin bir tür “belirsiz kayıp” olduğunu, bilgi veya kapanış olmaksızın bir kaybı tanımlayan psikolojik bir terim olduğunu kabul etmek de yararlı olabilir. Arkadaşlık üzerine çalışan bir psikolog olan Marisa Franco, üzgün, kızgın veya utanmış hissetmenin normal olduğunu ve bunun hakkında düşünmenin normal olduğunu söyledi.

Araştırmalar, duyguları değiştirmeye veya bastırmaya çalışmadan basitçe adlandırmanın – “etki etiketleme” olarak bilinen bir teknik – rahatlık getirebileceğini gösteriyor.

“Duygularınızı ifade etmenize yardımcı olan her şey acınızı hafifletir” dedi Dr. Franko. Bu, günlük tutmak, ağlamak veya duygularınızı küçümsemeyen arkadaşlarla konuşmak olabilir. Duygularınızın sizi benzer sorunlarla mücadele eden diğerlerine bağladığını kabul ederek, acınızı şefkatle kabul etmeye çalışın – “paylaşılan insanlık” adı verilen bir fikir. (Şahsen, bu hikayeyi yazmayı ve böyle bir deneyim yaşayan tek kişinin ben olmadığımı fark etmeyi rahatlatıcı buldum.)

Biraz kontrol ve bağlantı hissi kazanın

Gölgelenme, güvensizlik ile karakterize edildiğinden, “kontrol ihtiyacınızı güçlendirmeye” yardımcı olabilir, dedi Dr. özgür adam Vaktinizi ve dikkatinizi hayatınızın faillik duygusu hissettiğiniz alanlarına odaklayın, dedi. Bu iş yerinde mi? Belirli hobiler aracılığıyla mı? Enerjinizi bu arayışlara harcayın.

Georgia Üniversitesi’nde sosyal psikoloji yüksek lisans öğrencisi olan Christina Leckfor şunları ekledi: “Eğer ürkütücü olduğunuzu düşünüyorsanız, hayatınızdaki bu boşluğu diğer insanlarla sosyalleşerek doldurmaya çalışın. Yakın arkadaşlarınızla veya aile üyelerinizle zaman geçirmeyi deneyebilirseniz, bu deneyimden dolayı yine de incinmiş hissedebilirsiniz, ancak umarım kendinizi o kadar yalnız hissetmezsiniz.”

Dr. Levine. Örneğin, arkadaşınızın akıl sağlığı sorunları, bir hastalık veya aile sorunları ile mücadele ediyor olabileceğini ve “çok iyi bir arkadaşla bile hiçbir şey paylaşmaya istekli olmayabileceğini” belirtti.

Tekrar kontrol etmeyi düşünün

Bazen bir arkadaşın seninle işinin bittiği apaçık ortada, tıpkı bende olduğu gibi. Ancak arkadaşlıklar genellikle sadece kaybolur. Örneğin, 1984 yılında genç yetişkinler üzerinde geniş çapta atıfta bulunulan bir araştırma, arkadaşlıkların sona ermesinin en yaygın nedeninin fiziksel ayrılık olduğunu ortaya çıkardı.

Bu nedenle, arkadaşınızın sizi kasıtlı olarak hayalet olarak takip etmediğini düşünün; hayat yoluna girdi. ABD’de iletişim profesörü olan Jeffrey Hall, “Arkadaşlar genellikle ‘Bir iş bulmak için eyalet dışına taşınacağım ve bu noktada o kadar fazla iletişimde olmayacağım’ demezler” dedi. Arkadaşlıkların romantik ilişkilerle aynı net davranış beklentilerine sahip olmadığını keşfeden Kansas Üniversitesi’ndeki California Üniversitesi.

Öne çıkarsanız, ısrarınız için size teşekkür etmeleri olasıdır, dedi Dr. Merhaba

Asla bir cevap duymasanız bile, en azından derin düşünme döngüsünü kırmaya yardımcı olabilir, dedi Dr. Franko. İnisiyatif almak, sizi merakta bırakmak yerine, arkadaşlığın gerçekten bittiğine dair daha fazla kapanış sunabilir, dedi.

“’Hey dostum, senden bir süredir haber almadım’ diyebilirsin. Bu noktada, benimle arkadaş olmaya devam etmekle ilgilenip ilgilenmediğinden emin değilim'” dedi Dr. Franko. “Size karşı dürüst olmak gerekirse, onları karşılamaya çalışın. Bence hayaletler genellikle dürüstlüğün gölgelenmekten daha kötü olduğunu düşünürler.”