Bir Astronot Gibi Hayatı Nasıl Değerlendirebiliriz?

Sakaryali

Active member
Mike Massimino, New York şehrinin dışında büyüdüğü için her zaman hava koşullarından şikayet ederdi. Daha sonra uzaya gitti.

Bana “Uzayda hava durumu yoktur” dedi. “Atmosfer yok. Sezon yok. Hiç bir şey.”

Ve her şeyi kaçırdı. Yeni kitabı “Moonshot: Bir NASA Astronotun İmkansızı Başarma Rehberi”, iki uzay uçuşunda deneyimli biri olarak öğrendiklerini anlatıyor. Evde hafife aldığı şey büyük bir dersti.

Artık en yağışlı, en nemli günlerde bile yüzündeki yağmur hissinin tadını çıkarıyor. “Bu, gezegenin canlı olduğunu ve bu gezegende olduğum için ne kadar şanslı olduğumu hatırlatıyor” dedi.

Başka bir deyişle: Massimino artık eğlenmeye zaman ayırıyor.

Konuyu araştıran, Chapel Hill'deki Kuzey Carolina Üniversitesi'nden psikoloji ve sinir bilimi profesörü Patrick R. Harrison, “Zevk, yaşamdaki olumlu şeylere bilinçli dikkat ve farkındalık getirme sürecidir” dedi.

Ve bir filmde partnerinizin elini tutmak gibi küçük anlardan, lise diplomasını tamamlamak gibi önemli yaşam olaylarına kadar her şeyden keyif alma alışkanlığını kazanmak, dayanıklılığı artırmaktan stresi azaltmaya kadar zihinsel sağlık üzerinde olumlu etkilere sahip olabilir.

Ancak hayatınızdaki güzel şeylerin tadını çıkarmak için uzaya gitmenize gerek yok. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenin.

Ayrıntıları ve hisleri fark etmek için duraklayın.

Loyola Üniversitesi'nden sosyal psikoloji profesörü Fred Bryant, hafızanızdaki bir anı adlandırarak yakalamaya çalışın dedi. Chicago Neredeyse yarım asırdır zevk konusunu araştıran kişi. Psikologlar buna “kodlama” diyor. Duyularınıza kulak verin ve kendinize şunu sorun: Şu anda hangi olumlu hisleri hissediyorum? Bu an benim için neden önemli? Ne görüyorum ya da duyuyorum?

“Bir an bile donamazsınız” dedi Dr. Bryant. “Ama bundan sonraki en iyi şeyi yapabilirsiniz, o da onun hakkında güçlü bir anı oluşturmaktır.”

Dr. Harrison yakın zamanda baba olduğunda deneyimlerini ifade etmekte zorlandı. Karısı doğum yaparken, bir hemşire hastane odasına bir dizi parıldayan ışık asmaya gönüllü oldu.

“Gece yarısıydı ve ışıkların yumuşak parıltısını, karımın tuttuğum elinin sıcaklığını ve odada onunla birlikte olduğum için ne kadar minnettar olduğumu fark ettim. “dedi Dr. Harrison.

Bir anlığına dışarı çıkın.

Eğer Dr. Doğum günü partisi gibi keyif alması gereken bir şeye daldığını fark eden Bryant ayağa kalkıp gidiyor.

“Bir restorandan çıkıp park yerinde bir dakika duracağım” dedi. Bir süre uzaktan sevdiklerinin görüntüsüne bakar ve sonra tekrar içeri girer. Kısa bir süreliğine bile olsa uzaklaşmak ona anında bir bakış açısı kazandırır ve takdirini derinleştirir.

Bunu geçenlerde ailemle bir akşam yemeğinde yanlışlıkla yaptım. Telefonumu almak için arabama gittim ve geri döndüğümde ailemi, kocamı ve çocuğumu yemek odasında birlikte gülerken gördüm. Unutma, diye düşündüm.

İyi haberleri paylaşın.

İyi bir haber aldığınızda, dedi Dr. Harrison, sevdiğin biriyle iletişime geç ve birlikte bunun tadını çıkar. Bu keyif biçimine büyük harf kullanımı denir ve olumlu duyguların sürmesine yardımcı olabilir.

Sorun yaşadığımda “acil durum yürüyüşleri” yapıyordum. Ama artık iyi bir haber aldığımda “keyif yürüyüşüne” çıkıp kız kardeşlerimden birini veya bir arkadaşımı arayarak bunun tadını çıkarıyorum.

“Zihinsel zaman yolculuğu” alıştırması yapın.

Keyif şu anda gerçekleşen deneyimlerle sınırlı değildir. Ayrıca “zihinsel zaman yolculuğu” denen bir şeyi de deneyebilirsiniz, diyor Dr. Bryant geleceğe veya geçmişe odaklanarak.

Dr. Bryant, geleceği hayal ederek ve şimdiki hayatına duyduğu özlemle bugüne olan takdirini artırıyor. 7 yaşında bir torunu var ve bazen sanki büyümüş ve taşınmış gibi davranıyor ve “onunla bir gün daha geçirmek için her şeyi verirdim” dedi. Daha sonra gözlerini açar ve kendi kendine bu dileğinin gerçekleşeceğini söyler.

“Onu bugün daha sonra göreceğim” dedi.

Massimino ise uzayda kaçırdığı her şeyin tadını çıkarmayı günlük bir alışkanlık haline getiriyor. Top oyunlarına gitmeyi, kalabalıklarla çevrili olmayı (“Uzay inanılmaz derecede yalnız olabilir”) ve kuşların şarkısını dinlemeyi seviyor.

“Artık araba kornalarının sesini bile seviyorum” dedi.

Yenilebilir esrar, sigara içmeye daha sağlıklı bir alternatif olarak pazarlanıyor ancak hâlâ riskler mevcut.

Markaların sigara içmekten daha güvenli olduğu fikrini vurgulamasıyla yenilebilir gıdaların satışları artıyor. Ancak uzmanlar, gıdaların dozajının daha zor olduğunu ve risklerin değişebileceğini söylüyor.

Makaleyi oku: Yiyecekler sigara içmekten daha mı güvenli?

Çok fazla alkol içmek bağırsaklarınızı etkileyebilir.

Alkol bağırsaklarınızda yaşayan trilyonlarca mikroba ne yapar? Bilim insanları alkol ile bağırsak mikrobiyomu arasındaki bağlantıyı keşfetmeye başlıyor ve çok fazla alkol içmenin hoş olmayan sonuçlara yol açabileceğini buluyor.

Makaleyi oku: Alkol bağırsak mikrobiyomunuzu nasıl etkiler?

Site'deki hafta

İşte kaçırmamanız gereken bazı hikayeler:

Konuşmaya devam edelim. Site'i Instagram'da takip edin veya well_newsletter@Haber adresinden bize yazın. Ve orta yaşın neden bir kriz olmak zorunda olmadığına dair geçen haftaki haber bültenimize bir göz atın.