Can sıkıcı 'orta arkadaş' sorunu

Sakaryali

Active member
Orta arkadaşlar gerçek arkadaşlardır. Ortak geçmişleri (aynı mezun olunan okul gibi), koşulları (bir işveren) veya ilgi alanları (kaba şakalar, kraliyet ailesi, tasarruf veya kabak) paylaşıyorlar. Ortalama arkadaşlar sizi güldürür, haber getirir, içgörü veya uzmanlık sunar. Ancak en yakın arkadaşlarınızın aksine orta düzey arkadaşlar zamanınızın, sevginizin ve enerjinizin sınırlarını test eder. Haftada yalnızca belli sayıda akşam yemeği var ve aralıksız mesajlaşabileceğiniz o kadar çok insan var ki. Mean Friends, herkesin her şeyi olmaya yönelik her türlü saf çabanın yalan olduğunu kanıtlıyor.

İşte medya dostlarının sorunu da bu: onların çevrelerine çizdiğiniz görünmez çizgiler, onları hiçbir zaman netleştirmeden – onlara, hatta belki kendinize. Karşılıklılık her dostluğun temelidir: güven bağlamında karşılıklı paylaşım ve ilgi. Medya arkadaşlıklarının doğasında var olan gerilim, Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi'nden sosyolog Claude Fischer'in bir röportajda “asimetrik beklenti” olarak adlandırdığı şeyin olasılığını mümkün kılan bu netlik eksikliğidir: Medya arkadaşınızı belki daha az seviyorsunuzdur (ya da senden hoşlandığından daha fazla. Bir sevgiliyle, partnerle ya da çok yakın bir arkadaşla dengesizliklerin üstesinden gelinebilir, yaralarla ya da ihanetlerle baş edilebilir. Ancak medyada bu tür konuşmalar bir şekilde imkansız görünüyor.

Takvimdeki bir randevuyu ertelemek için bir iş gezisinin uzunluğu hakkında yalan söyleyen veya “Seni arayacağım” sözünü çok sık duyan herkes, bir medyumun arkadaşlığını çevreleyen endişeli sessizliği sıklıkla bilir. Krizlerde veya kutlamalarda belirsizlik ve herhangi bir dengesizlik ortaya çıktığında riskler artar. Kişisel bir acil durumda, yakın çevre devreye girmeyi biliyor, tanıdıklar ise kenardan başsağlığı dilemek konusunda kendilerini güvende hissediyorlar. Ancak medyumun insanları, yükümlülüklerinden, nasıl, ne zaman veya hareket edip etmeyeceklerinden emin olamayarak titrek bir şekilde hareket ediyorlar.

Eğer medyum bir arkadaşınız hastalanırsa, ona MR'a kadar eşlik etmeyi, bolonez sosu getirmeyi mi yoksa hiçbir şey yapmamayı mı teklif edersiniz? Bolonez ile hiçbir şey arasındaki çizgi nerede? Dost canlısı medyum ölüm döşeğinde mi ve kucaklaşıyor mu? Yoksa bir telefon görüşmesi yeterli olur mu? Bir keresinde medyum bir arkadaşımdan ölümcül bir teşhis aldığımda felç geçirmiştim. Onu seviyordum ama birbirimizden ayrılmıştık ve onu nasıl yeterince destekleyeceğim ya da sonsuz pişmanlığım için başsağlığı dileklerimi nasıl ileteceğim hakkında hiçbir fikrim yoktu.

R., iyileşmekte olan kız arkadaşının isteğine, takvimine haftalık bir hatırlatma koyarak yanıt verdi. Alarm çaldığında, check-in yapması için ona mesaj atıyordu, ancak çoğu zaman mesajı görmezden geliyordu. R., bu medya dostluğundan duyduğu rahatsızlığın belki de kendisinden çok kendisi hakkında bilgi verdiğini fark etti. “Kendi değerimi sorgulamaya çalışıyordum” dedi. “Bu kişi benim önemli olduğumu düşünüyor, bu yüzden kendimi buna mecbur hissediyorum.” Onun hayatındaki aşırı büyük rolü onun bağımlılığının bir işareti miydi, yoksa egosunun bir ürünü müydü? Bu konuda konuşmamışlardı, o yüzden bilmiyordu.