Çiğ süt içilebilir mi? Uzmanlar ne diyor

Sakaryali

Active member
Çiğ süt neden tehlikelidir?

Çiğ süt, pastörize edilmemiş dondurma, yoğurt ve peynir gibi diğer çiğ süt ürünleriyle birlikte, salmonella, listeria, campylobacter ve E. coli gibi yaygın gıda kaynaklı hastalıklara neden olan bakterileri barındırabilir. Mikropların bir ineğin memelerine veya etrafındaki toprağa veya onu sağan insanların ellerine yerleşebileceğini ve daha sonra sütü kontamine edebileceğini söyledi. Stanford Medicine’de pediatri, bulaşıcı hastalıklar ve epidemiyoloji profesörü Yvonne Maldonado.

Zararlı mikropları öldürmek için sütü ısıtmayı içeren pastörizasyon olmadan, “ellerinizi yıkamamak ve bunun yerine sadece yalamak gibi” dedi.

Mandıralar önlem alıyor gibi görünse bile çiğ sütte bakteri bulunma riskinin devam ettiğini söyleyen Dr. Martin. Birçok insan, “Ah, burası benim mahalle çiftliğim, orada zaman geçirdim, hayvanlar süper temiz, bu salonda yerdim” diyor. “Gerçek şu ki bunun bir önemi yok.”

Bakteri varsa az miktarda çiğ süt bile sizi hasta edebilir. Semptomlar tipik olarak mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, ateş, baş ağrısı ve vücut ağrılarını içerir.

Patojene bağlı olarak, çoğu sağlıklı insan birkaç gün veya hafta içinde iyileşir, dedi Dr. D’Amico, ancak birçok gıda kaynaklı hastalıkta olduğu gibi, özellikle daha yüksek risk grubundaysanız, semptomlar ciddi ve hatta yaşamı tehdit edici olabilir.