Dermatologlar güneşten korunma hakkında bilmek istedikleri

Sakaryali

Active member
Ailemde cilt kanseri olduğu için bende gelişme riski daha yüksek. Bu yüzden her ağustos ayında dermatologla randevum var.

Bu yıl dermatoloğum ayak parmaklarımın arasındaki bölge dahil cildimin her santimini incelerken odaklanabilmesi için onunla konuşmamaya çalıştım. Ancak bir süre sonra ona sormadan edemedim: Sence hastaları güneş kremi hakkında ne bilir?

On beş dakika sonra hala derin bir sohbet halindeydik. Bu yüzden soruyu diğer beş dermatoloğa sormaya karar verdim. İşte bilmeniz gerekenler:

Aracınızın yan camları güneş hasarını engelleyemeyebilir.

Araba ön camları genellikle sürücüleri cilt hasarına neden olan ultraviyole ışınlarından korumak için işlenir. Ancak, yan ve arka camlar aynı korumayı sağlamayabilir, dedi Dr. Jeremy Brauer, New York’ta bir dermatolog ve Cilt Kanseri Vakfı sözcüsü.

“Bu, UV radyasyonunun bu pencerelerden size ulaşabileceği anlamına geliyor” dedi ve pencerelerden kronik UVA maruziyetinin cilt kanseri riskini artırabileceğini de sözlerine ekledi.

Dr. Bira üreticisi. “Ayrıca arabanızın camlarına UV’den koruyucu cam filmi koymayı da düşünebilirsiniz” dedi.

Parfüm gibi güneş kremi üzerine püskürtmeyin.

Güneş koruyucu sprey kullanışlıdır ancak sıklıkla yanlış kullanılır, dedi Dr. Mount Sinai Hastanesi Dermatolojide Kozmetik ve Klinik Araştırma Direktörü Joshua Zeichner. “Havaya bir güneş kremi bulutu püskürtemezsin ve sonra parfümle yaptığın gibi içeri giremezsin” dedi.

Bunun yerine, kutuyu cildinizden bir inç uzakta tutun ve cildinizin yüzeyi parlak olana kadar birkaç kez püskürtün dedi. Ardından, eksik alanların kaplandığından emin olmak için ovalayın.

Bazı ilaçlar güneş yanığı riskini artırabilir.

Tansiyon ilaçları, tretinoin ve izotretinoin gibi reçeteli akne tedavileri ve hatta NSAID’ler (ibuprofen ve naproksen gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar) gibi reçetesiz satılan ilaçlar, ışığa duyarlılığa neden olabilen bileşikler içerir – güneş ışığıyla aktive olan ve cildi daha iyi hale getirebilen bir değişiklik. yanıklara duyarlı Dr. Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde dermatoloji profesörü olan Loren Krueger.

Bu ilaçları alıyorsanız, “kısa bir güneş ışınının bile sizi yakabileceğini unutmayın” dedi Dr. Krueger. Işığa duyarlılığa neden olabilecek ilaçların bir listesi burada bulunabilir. Bu ilaçlardan herhangi birini alırsanız, dedi Dr. Krueger: “Ekstra dikkatli olun” ve koruyucu giysi ve SPF’si 30 veya daha yüksek olan güneş kremi kullanın.

Daima SPF’li dudak balsamı kullanın.

Pek çok dudak ürününün SPF’si olmadığını söyleyen Dr. Ege Chan, California, Santa Barbara’daki California Dermatoloji Grubu’nun tıbbi direktörü. “Ama dudaklar da deridir, bu yüzden UV hasarına karşı savunmasızdırlar” dedi.

Dudak balsamınız için en az SPF 15 içeren bir dudak balsamı kullanın, dedi Dr. Alabama Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde klinik dermatoloji profesörü olan Corey Hartman. “Bunu bir güneş kremi olarak bile düşünmezdim – sadece dudaklarınızda kullandığınız bir şey olarak düşünürdüm.”

Her zaman yanınızda taşıyın ve her saat sürmeye çalışın, ruj sürerseniz altına güneş koruyucu balsam sürmeniz gerektiğini, çünkü çoğu ruj yeterli güneş koruması sağlamaz.

Geçmişte soğuk yaralarınız olduysa ve SPF dudak kremi kullanmıyorsanız, UV ışığı bir salgını tetikleyebilir, dedi Dr. Chan. “Birçok insan, koruma giymezlerse güneşli bir tropikal tatilden sonra uçukların alevlendiğini fark edebilir” dedi.

Dudaklarınız yanarsa, acıyı ve tahrişi azaltmak için soğuk kompres ve reçetesiz satılan bir steroid kremle tedavi edin, dedi Dr. Hartman.

Orada bulundum ve şunu eklerdim: İyileşene kadar acı sosu atlayın.

DEHB ilacının olmaması, okula döndüklerinde çocuklar için sorunlara neden oluyor.

DEHB ilaç kıtlığı devam ederken, ebeveynler ve bakıcılar çocukları için hapları paylaştırıyor ve ilaç stoklayan eczaneleri takip etmek için saatler harcıyorlar. Bazı çocuklar benzer ancak daha az etkili ilaçlar alıyor; diğerleri aylarca ilaçsız kalabilir. Christina Caron ailelerle nasıl oldukları hakkında konuşuyor.

Makaleyi oku: Okul yılı başlarken aileler DEHB için ilaç bulmakta zorlanıyor

Diyetinizde ne kadar lif ihtiyacınız var?

Yüksek lifli bir diyetin daha sağlıklı bir bağırsak, düşük kalp hastalığı riski ve hatta daha uzun ömür dahil olmak üzere birçok fayda sağladığını gösteren sağlam araştırmalar var. Bununla birlikte, ulusal araştırmalar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çok az kişinin yeterince lif aldığını bulmuştur. Alice Callahan, alımınızı artırmanın kolay yollarını sunuyor.