Diş hekimleri, bu 5 diş alışkanlığının şaşırtıcı miktarda hasara neden olduğunu söylüyor

Sakaryali

Active member
Birkaç yıl önce azı dişlerimin kırılması nedeniyle diş hekimimle acil randevum vardı.

Bana bunun nasıl olduğunu sorduğunda, ona patlamış mısır yediğimi ve patlamamış mısır tanelerinden bazılarını kemirdiğimi söyledim ki bunu garip bir şekilde tatmin edici buldum.

İçini çekti. “Dişi kırılan, patlamış mısır seven ilk hasta ben değildim” dedi. “Lütfen,” diye ekledi yorgun bir şekilde, “bunu artık yapma.”

Siz de benim gibi muhtemelen sizi dişçi koltuğuna oturtabilecek birkaç şey yapıyorsunuz – hatta bazılarının zararsız olduğunu bile düşünebilirsiniz. Bu yüzden uzmanlardan iş hayatında kalmalarına yardımcı olan bazı alışkanlıkları paylaşmalarını istedim. İşte dört tane daha.

Dondurma çiğnemek

Birkaç diş hekimi bana dondurmanın patlamış mısır gibi sıklıkla dişleri kırdığını söyledi.

Dr., buz çiğnemenin, dişlerin dış tabakası olan emayede küçük parçacıklara neden olmasıyla “ünlü” olduğunu söylüyor. Diana Nguyen, San Francisco'daki California Üniversitesi'nde klinik genel diş hekimliği şefi.

Bu çiplerin daha büyük çatlaklara dönüşebileceğini, bunun da sonuçta kök kanalları ve kronlar gibi tedavileri ve hatta dişin cerrahi olarak çıkarılmasını gerektirebileceğini ekledi.

Diş hekimleri ayrıca kalemleri çiğnememenizi de tercih eder, çünkü bu “dişlerinizde tekrarlanan travmalara neden olabilir”, Dr. Amerikan Endodontistler Derneği başkanı Natasha Flake ekledi. “Hatta yakın zamanda postun kapağını çıkarmaya çalışırken ön dişini kıran bir hastayı bile tedavi ettim.”

Enerji içeceklerini yudumlamak

Diş hekimleri enerji içeceklerinden de nefret eder. Küçük bir araştırmaya göre, bunlar dişlere koladan daha zararlı olabilir çünkü genellikle diş minesini aşındırabilecek daha yüksek asit seviyelerine sahiptirler.

“Bunlar çok acımasız” dedi Dr. Eugena Stephan, Buffalo Diş Hekimliği Fakültesi Üniversitesi'nin klinik işlerden sorumlu dekan yardımcısı. “Ve insanlar bütün gün bunu yudumluyorlar ki bu en kötü şey çünkü dişlerini asit ve şekerle yıkıyorlar.”

Enerji içecekleri, soda veya kahve içmeyin çünkü hepsi asit içeriyor, diyor Dr. Carlos González-Cabezas, Michigan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi profesörü ve dekanı. Beş ila on dakika içinde bitirmeyi hedefleyin ve sonrasında içebilir veya suyla durulayabilirseniz bu daha da iyidir.

Ancak hemen fırçalamayın. Asitli bir şey yedikten veya içtikten sonra bunu yapmak mantıklı gelse de Amerikan Diş Hekimleri Birliği'ne göre aslında diş minesine zarar verebilir. Bir saat bekleyip daha sonra fırçalamak daha iyidir.

Bu sayede koruyucu işlevi olan tükürüğünüz diş minenizi yeniden sertleştirip ağzınızdaki asidi nötralize edebilir.

Elektronik Sigara

Sigara içmek ağız sağlığınıza yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir. Ancak elektronik sigaranın daha güvenli olduğuna dair “yaygın bir yanılgı” var, Dr. Nguyen. Bunun bir nedeninin, bu yeni alışkanlık hakkında daha az sayıda çalışmanın bulunması olduğunu öne sürdü.

Ancak elektronik sigara içtiğinizde hala nikotin çekiyorsunuz, dedi Dr. Nguyen ve diğer kimyasallar. Nikotinin ağızdaki bakteri ve plakta artışa neden olduğu gösterildi ve 2020'de yapılan bir araştırma, elektronik sigara kullanan kişilerin, hiç sigara içmeyen kişilere göre daha az sağlıklı bir ağız mikrobiyomuna sahip olduğunu buldu.

Florür içermeyen diş macunu kullanmak

Doktoru rahatsız ediyor. González-Cabezas, sosyal medyadaki ve başka yerlerdeki insanlar florür kullanımına karşı çıktıklarında. Florür içermeyen diş macunu kullanmanın “diş çürümesi oranını büyük ölçüde artırdığını” söyledi.

Florür yeni minerallerin oluşumunu uyarır, diş minesini güçlendirir ve diş çürümesine neden olabilecek bakterileri engeller. Bundan kaçınırsanız hastalarına sık sık şöyle diyor: “Büyükanne ve büyükbabalarınızın veya büyük büyükanne ve büyükbabalarınızın yaşadığı, diş çürümesinin yaygın olduğu ve insanların nispeten genç yaşta takma dişler taktığı zamanlara geri dönersiniz.”

Florür içermeyen bir diş macunu kullanmak istiyorsanız Dr. Gonzáles-Cabezas şunu ekledi: “Diyetiniz ve hijyeniniz konusunda son derece disiplinli olmalısınız ki çoğu insan bunu yapmıyor.”

Son bir not

Diş hekimine gitmeden önce dişlerinizi fırçaladığınızdan emin olun, diyor Dr. Stephen.

“Önemli bir şey değil ama sadece hoş bir jest” dedi. “Bazen 'Ah, öğle yemeğinde ne yediğini görüyorum' demek geliyor içimden ama söylemiyorum.”

Ama o öyle düşünüyor. Hastaların azı dişleri arasına sıkışmış bir ton balığı keşfedecek, Dr. Stephan, “Ya da bir parça marul görüyorum.”

“Yani, dişlerini görmeyi tercih ederim” dedi.

Stresinizi yönetemezseniz mide ülseri alabilir misiniz?

Uzun zamandır günlük psikolojik stresin mide ülserine neden olabileceğine inanılıyordu ancak uzmanlar durumun bundan daha karmaşık olduğunu söylüyor. Stresin ülserleri nasıl etkilediğini, neden geliştiklerini ve onları en iyi nasıl tedavi edebileceğinizi öğrenin.

Makaleyi oku: Stres ülsere neden olur mu?

Sabırsızlıkla bekleyeceğiniz sağlıklı masa öğle yemeği

Beslenme uzmanlarına öğle yemeği stratejilerini sorduk ve Haberler Cooking'deki meslektaşlarımızdan önceden kolayca hazırlayabileceğiniz bazı başarılı tarifler vermelerini istedik.

Makaleyi oku: Masanızda mükemmel bir öğle yemeğinin sırları

Site'deki hafta

İşte kaçırmamanız gereken bazı hikayeler:

Konuşmayı sürdürelim. Site'i Instagram'da takip edin veya well_newsletter@Haber adresinden bize yazın. Geçen haftaki 5 Günlük Arkadaşlık Mücadelesine bir göz atın.