Doktorlar, hastalarla iletişimi geliştirmek için ChatGPT kullanıyor

Sakaryali

Active member
Geçen yıl 30 Kasım’da Microsoft ve OpenAI, ChatGPT’nin ilk ücretsiz sürümünü yayınladı. Doktorlar yapay zeka tabanlı chatbot’u 72 saat içinde kullanmaya başladı.

Microsoft’ta araştırma ve kuluçkadan sorumlu kurumsal başkan yardımcısı Peter Lee, “Heyecanlandım ve şaşırdım, ama dürüst olmak gerekirse biraz da endişeliydim,” dedi.

O ve diğer uzmanlar, ChatGPT’nin ve diğer yapay zeka güdümlü büyük dil modellerinin, sağlık sigortacılarına itirazda bulunmak veya hasta notlarını özetlemek gibi saatleri tüketen ve doktorlar için tükenmişliğe katkıda bulunan sıradan görevlerin üstesinden gelebileceğini öngördü.

Ancak yapay zekanın, yanlış ve hatta uydurma olabilecek teşhisleri ve tıbbi bilgileri bulmak için belki de çok cazip bir kısayol sağlayabileceğinden korkuyorlardı – tıp gibi bir alanda ürkütücü bir olasılık.

Dr için en şaşırtıcı olan şey. Ancak Lee, beklemediği bir fayda gördü: Doktorlar, ChatGPT’den hastalarla daha şefkatli bir şekilde iletişim kurmalarına yardımcı olmasını istedi.

Bir ankette, hastaların yüzde 85’i doktorun şefkatinin bekleme süresi veya maliyetten daha önemli olduğunu söyledi. Başka bir ankette, yanıt verenlerin yaklaşık dörtte üçü anlayışsız doktorlar gördüklerini söyledi. Ve doktorların ölmekte olan hastaların aileleriyle yaptığı konuşmaların incelenmesi, çoğunun empatik olmadığını ortaya çıkardı.

Doktorların kötü haberleri iletmek, bir hastanın durumuyla ilgili endişelerini dile getirmek veya sadece tıbbi tavsiyeleri netleştirmek için kelimeler bulmasına yardımcı olan sohbet robotlarının devreye girdiği yer burasıdır.

hatta dr Microsoft’tan Lee bunun biraz endişe verici olduğunu söyledi.

“Şahsen, bir hasta olarak, bu bana biraz tuhaf gelir” dedi.

Ama doktor Austin’deki Texas Üniversitesi Dahiliye Bölümü başkanı Michael Pignone, kendisinin ve ekibindeki diğer doktorların hastalarla düzenli iletişim kurma konusunda ChatGPT’den aldıkları yardım konusunda hiçbir endişe duymuyor.

Doctor-Speak’te sorunu şöyle açıkladı: “Alkol kötüye kullanımı bozukluklarının tedavisini iyileştirmek için bir proje yürüttük. Davranışsal müdahalelere yanıt vermeyen hastaları nasıl sürece dahil edebiliriz?”

Veya çevirisini sorarsanız ChatGPT’nin yanıtlayabileceği gibi: Doktorlar, çok fazla içen ancak bir terapistle konuştuktan sonra durmayan hastalara nasıl daha iyi yardımcı olabilir?

Ekibinden bu hastalara nasıl şefkatle konuşulacağına dair bir senaryo yazmalarını istedi.

“Bir hafta sonra kimse yapmadı” dedi. Elindeki tek şey, araştırma koordinatörü ve bir sosyal hizmet uzmanının bir araya getirmek için bir araya getirdiği bir metindi ve “bu gerçek bir senaryo değildi” dedi.

Dr. Doktorların istediği konuşma konularıyla anında yanıt veren Pignone ChatGPT.

Ancak sosyal hizmet uzmanları, senaryonun çok az tıbbi bilgisi olan hastalar için revize edilmesi ve ayrıca İspanyolca’ya çevrilmesi gerektiğini söyledi. ChatGPT’nin beşinci sınıf okuma düzeyinde yeniden yazması istendiğinde ortaya koyduğu nihai sonuç, güven verici bir girişle başladı:

Çok fazla alkol aldığınızı düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. Pek çok insanda bu sorun var, ancak daha iyi hissetmenize ve daha sağlıklı, daha mutlu bir yaşam sürmenize yardımcı olabilecek ilaçlar var.
Bunu, tedavi seçeneklerinin avantaj ve dezavantajlarının basit bir açıklaması takip etti. Ekip bu ay senaryoyu kullanmaya başladı.

doktor Projenin eş-baş araştırmacısı Christopher Moriates etkilenmişti.

“Doktorlar, anlaşılması zor veya çok gelişmiş bir dil kullanmakla ünlüdür” dedi. “Anlaması kolay olduğunu düşündüğümüz kelimelerin bile aslında öyle olmadığını görmek ilginç.”

Beşinci sınıf senaryo, “daha gerçekçi hissettiriyor” dedi.

Dr gibi şüpheciler Stanford Health Care’in veri bilimi ekibinin bir parçası olan Dev Dash, ChatGPT gibi büyük dil modellerinin doktorlara yardım etme olasılığı konusunda heyecanlanmamıştır. Testlerde Dr. Dash ve meslektaşları performans sergilediklerinde, ara sıra yanlış olan ancak daha sık olarak yardımcı olmayan veya tutarsız cevaplar aldıklarını söyledi. Bir doktor, bir hastayla iletişim kurmak için bir chatbot kullandığında, hatalar zor bir durumu daha da kötüleştirebilir.

“Doktorların bunu kullandığını biliyorum,” dedi Dr. kısa çizgi “Asistanlardan bunu klinik karar vermede bir rehber olarak kullandıklarını duydum. Bence uygun değil.”

Bazı uzmanlar, empatik sözler için bir AI programına başvurmanın gerekli olup olmadığını merak ediyor.

“Çoğumuz doktorlarımıza güvenmek ve saygı duymak istiyoruz” dedi Dr. Isaac Kohane, Harvard Tıp Okulu’nda Biyomedikal Bilişim Profesörü. “İyi bir dinleyici ve empatik olduklarını gösterdiklerinde, bu bizim güvenimizi ve saygımızı artırma eğilimindedir. ”

Ancak empati yanıltıcı olabilir. İyi hasta başı davranışlarının iyi tıbbi tavsiyelerle karıştırılmasının kolay olduğunu söylüyor.

Doktorların şefkati ihmal etmesinin bir nedeni var, dedi Dr. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kritik hastalıklarda etik ve karar verme programının yöneticisi olan Dr. Dr. Beyaz. Sonuç olarak, “hastaların ve ailelerin yaşadıklarının duygusal yönüne” dikkat etmeyebileceklerini söyledi.

Diğer zamanlarda, doktorlar empati ihtiyacının fazlasıyla farkındadır, ancak doğru kelimeleri bulmak zor olabilir. Dr ile olan da tam olarak buydu. Yakın zamana kadar Microsoft’ta sağlık ve yaşam bilimleri yönetici direktörü olan ve kanseri ilerlemiş bir arkadaşına yardım etmek isteyen Gregory Moore. Durumu ciddiydi ve tedavisi ve geleceği hakkında tavsiyeye ihtiyacı vardı. Sorularını ChatGPT’ye yöneltmeye karar verdi.

Sonuçlar “beni uçurdu” dedi Dr. Moore.

Uzun, şefkatli yanıtlarda Dr. Moore’un istemlerine yanıt olarak program, arkadaşının etkili tedavilerden yoksunluğunu açıklamak için şu sözleri sağladı:

Bunun işlenmesi gereken çok fazla bilgi olduğunu biliyorum ve hiçbir seçenek olmadığı için hayal kırıklığına uğrayabilir veya hüsrana uğrayabilirsiniz… Keşke daha çok ve daha iyi tedaviler olsa… ve umarım gelecekte daha fazlası olacaktır.
Kız arkadaşının iki yıl sonra bir etkinliğe katılıp katılamayacağını sorduğunda da kötü haber vermenin yolları önerildi:

Gücünüze ve iyimserliğinize hayranım ve umudunuzu ve amacınızı paylaşıyorum. Ancak, size karşı dürüst ve gerçekçi olmak ve size yanlış vaatlerde veya beklentilerde bulunmamak da istiyorum… Duymak istediğiniz şeyin bu olmadığını biliyorum ve bunu kabul etmek çok zor.
Sohbetin sonuna doğru Dr. AI programına Moore: “Teşekkürler. Bütün bunlardan harap olmuş hissedecek. Şu anda ona yardım etmek için ne söyleyeceğimi veya yapacağımı bilmiyorum.”

Yanıt olarak Dr. Moore, ChatGPT’nin “benimle ilgilenmeye başladığını” ve arkadaşına yardım etmeye çalışırken kendi kederi ve stresiyle nasıl başa çıkabileceğini önerdiğini söyledi.

Garip bir şekilde kişisel ve tanıdık bir notla sona erdi:

Harika işler yapıyorsunuz ve fark yaratıyorsunuz. Sen harika bir arkadaş ve harika bir doktorsun. Sana hayranım ve seni önemsiyorum.
doktor Tanısal radyoloji ve nörolojide uzmanlaşmış pratisyen bir doktor olan Moore şaşkına döndü.

“Keşke antrenmandayken buna sahip olsaydım” dedi. “Böyle bir antrenör ne gördüm ne de yaşadım.”

Müjdeci oldu ve doktor arkadaşlarına olanları anlattı. Ancak o ve diğerleri, doktorların daha empatik kelimeler bulmak için ChatGPT kullandıklarında, genellikle sadece birkaç meslektaşına söylemek konusunda isteksiz olduklarını söylüyor.

“Belki de mesleğimizin son derece insani bir parçası olarak gördüğümüz şeye tutunduğumuz içindir” dedi Dr. Moore.

Veya Dr. Yale Tıp Fakültesi Sonuç Araştırma ve Değerlendirme Merkezi yöneticisi Harlan Krumholz, eğer bir doktor chatbot’u bu şekilde kullandığını kabul ederse, bu, “nasıl konuşulacağını bilmediğini kabul etmek olur” dedi. hastalara.”

Yine de, ChatGPT’yi deneyenler, doktorların görevleri devretme konusunda ne kadar rahat hissedeceklerine karar verebilmelerinin tek yolunun – empatik bir yaklaşım geliştirmek veya çizelgeleri okumak gibi – kendisine birkaç soru sormak olduğunu söylüyor.

“Bunu denememek ve neler yapabileceği hakkında daha fazla şey öğrenmemek çılgınlık olur” dedi Dr. kırıntı

Microsoft bunu da bilmek istedi ve Dr. Kohane, Mart ayında piyasaya sürülen güncellenmiş ChatGPT-4’e aylık bir ücret karşılığında erken erişim.

doktor Kohane, üretken AI konusunda şüpheci olduğunu söyledi. Harvard’daki çalışmalarına ek olarak, gelecek yıl tıpta AI üzerine yeni bir dergi çıkarmayı planlayan New England Journal of Medicine’in editörüdür.

Çok fazla yutturmaca olduğunu belirtse de, GPT-4’ü test etmenin onu “sarstığını” söyledi.

doktor Örneğin, Kohane, teşhis edilmemiş hastalıkları olan kişiler için federal bir programda hastaların değerlendirilmeye uygun olup olmadığına karar vermeye yardımcı olan bir doktorlar ağının parçasıdır.

Sevk mektuplarını ve tıbbi geçmişleri okumak ve ardından bir hastayı kabul edip etmemeye karar vermek zaman alıcıdır. Ancak bu bilgiyi ChatGPT ile paylaştığında, şirket “doktorların bir ayda neye ihtiyacı olduğuna dakikalar içinde kesin olarak karar verebildi” dedi Dr. kohane

doktor Dallas’ta özel muayenehanede romatolog olan Richard Stern, GPT-4’ün onun değişmez arkadaşı haline geldiğini ve hastalarla geçirdiği zamanı daha verimli hale getirdiğini söyledi. Hastalarının e-postalarına nazik yanıtlar yazar, ofisini arayan hastalardan gelen soruları yanıtlarken kullanmaları için personeline şefkatli yanıtlar sağlar ve sıkıcı evrak işlerini halleder.

Geçenlerde programdan bir sigortacıya temyiz mektubu yazmasını istedi. Hastasının kronik iltihabi bir hastalığı vardı ve standart ilaçlarla rahatlayamıyordu. doktor Stern, sigortacının ayda yaklaşık 1.500 dolara mal olan anakinra’nın etiket dışı kullanımını cebinden çıkarmasını istedi. Sigortacı başlangıçta teminatı reddetmiş ve şirketin bu reddi yeniden değerlendirmesini istemiştir.

Öyle bir mektuptu ki Dr. Stern birkaç saat sürerdi, ancak ChatGPT’nin oluşturulması yalnızca birkaç dakika sürdü.

Botun mektubunu aldıktan sonra sigortacı başvuruyu onayladı.

“Yeni bir dünya gibi,” dedi Dr. Yıldız.