Ebeveynler zor durumdaki gençlere nasıl yardımcı olabilir?

Sakaryali

Active member
Psikolog Lisa Damour, 25 yılı aşkın bir süredir gençlere ve ailelerine klinik uygulamalarında, araştırmalarında ve Untangled: Guiding Teenage Girls Through the Seven Transitions to Adulthood gibi çok satan kitaplarda yardımcı oldu.

Bu anın başka hiçbir şeye benzemediğini söylüyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından geçen hafta yayınlanan bir rapora göre, ABD lise öğrencilerinin yüzde 42’si 2021’de sürekli üzüntü veya umutsuzluk duyguları yaşarken, yüzde 22’si intihara teşebbüs etmeyi ciddi şekilde düşündü. Ergenlik çağındaki kızlar ve lezbiyen, gey ve biseksüel gençler en çok mücadele ediyor, ancak tüm ırk ve etnik gruplardan erkekler ve gençler de semptomların kötüleştiğini bildirdi.

“Pandemi sırasında gençlerin çektiği acı ve mevcut ergen ruh sağlığı krizinden derin endişe duyuyorum” dedi Dr. Damour.

Yeni kitabı Gençlerin Duygusal Yaşamları’nda Dr. Damour, ergenliğin gizemini çözmeyi ve ruh sağlığının tanımını yeniden tanımlamayı amaçlıyor: “‘Akıl sağlığı’ genellikle iyi, mutlu, sakin veya rahat hissetmekle ilişkilendirilir” dedi. bu duygular istenmeyen veya acı verici – ve bunların etkili bir şekilde nasıl yönetileceğini.” Bu tanımlamanın “çok daha doğru” olduğunu düşünüyor ve güven verici olduğunu umuyor.

İşte Dr. Damour, gençlerle iletişim kurmak, sağlıklı duyguları akıl hastalığından ayırt etmek ve ne zaman yardım etmek için adım atılması gerektiğini söylemek zorunda kaldı.

Sorular ve cevaplar netlik için düzenlendi ve özetlendi.

Gençlerin büyük, çalkantılı duyguları olması normaldir. Ancak bir ergen ruh sağlığı krizinin ortasında olduğumuza göre, ebeveynler sağlıklı ergen kaygısı ile kaygı veya depresyon belirtileri arasındaki farkı nasıl anlayabilir?

Ebeveynler için mücadele eden gençlerine yardımcı olacak ipuçları

6 haritadan 1.

Çocuğunuz için endişeleniyor musunuz? Çocuğunuzun depresyon veya intihar düşünceleri yaşadığından endişeleniyorsanız, yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. doktor Amerikan İntiharı Önleme Vakfı’nın Baş Tıbbi Sorumlusu Christine Moutier, aşağıdaki adımları öneriyor:

Değişiklikleri arayın. Çocuğunuzun uyku ve yeme alışkanlıklarındaki değişikliklerin yanı sıra okulda yaşayabileceği sorunların farkında olun, örneğin: B. düşen notlar. Öfke nöbetlerinin, ruh halindeki dalgalanmaların ve eskiden sevdikleri faaliyetlere karşı ilgi kaybının farkında olun. Sosyal medya paylaşımlarını da takipte kalın.

İletişim hatlarını açık tutun. Olağandışı bir şey fark ederseniz, bir konuşma başlatın. Ancak çocuğunuz konuşmak istemeyebilir. Bu durumda, onun yerine mücadelelerini paylaşabileceği güvendiğiniz birini bulmasına yardım etmeyi teklif edin.

Profesyonel yardım alın. İntihar düşüncelerini ifade eden bir çocuk ruh sağlığı değerlendirmesi ve tedavisinden fayda görebilir. Çocuğunuzun çocuk doktoru veya psikoloğu ile konuşarak başlayabilirsiniz.

Acil bir durumda: Çocuğunuzun güvenliğinden hemen endişeleniyorsanız, onu yalnız bırakmayın. İntihar önleme yaşam hattını arayın. Ölümcül olabilecek öğeleri kilitleyin. Aktif olarak kendilerine zarar vermeye çalışan çocuklar en yakın acil servise götürülmelidir.

Ergenler duygularını çocuklara göre, yetişkinlere göre daha yoğun hissederler. Bu nedenle, stres yaşadıkları birçok gün olacak, belki günde birkaç kez.

Bu sıkıntıların çoğu muhtemelen içinde bulundukları koşullara uygun olacaktır. Bir genç bir sınavda başarısız olduğunda, bunun için üzüleceğini varsayarız. Birisi onlardan ayrılırsa, çok üzülmelerini bekliyoruz. Gencin duygularıyla nasıl başa çıktığıyla ilgileniyoruz. Onları önemseyen insanlarla konuşmak, kısa süreli dikkat dağıtıcı şeyler bulmak veya sorunu çözmek gibi zarar vermekten çok rahatlatan stratejiler kullandıklarını görmek istiyoruz.

Görmek istemediğimiz şey – ve bir akıl sağlığı sorunu olasılığının farkına vardığımız yer – iki şeyden biridir. Birincisi, gençler rahatlama aramak için aslında bir bedeli olan stratejiler kullanır: çok sıkıntılı olan ve ardından çok fazla esrar içen bir genç veya bir arkadaşıyla zor zamanlar geçiren bir genç ve ardından sosyal medyadaki o akran onu takip eder.

Görmek istemediğimiz bir diğer şey ise, “gösteriyi yöneten” duygulardır – bunlar, bir gencin yapması gereken şeyleri yapma becerisine müdahale ettiklerinde, örneğin: B. okula gitmek veya akranlarıyla vakit geçirmek.

Bir genç okuldan eve üzgün ya da kızgın göründüğünde, bir yetişkinin tepki vermesinin en iyi yolu nedir?

Normalde bizden sadece iki şeye ihtiyaçları vardır. Biri merak – paylaştıklarıyla ilgilenmek, sorular sormak. Diğeri ise empati – bu şekilde hissettikleri için üzgün olduğumuzu bilmelerini sağlamak.

İstenmeyen bir duyguyu kelimelere dökmenin o duygunun acısını azalttığına dair mükemmel bilimsel kanıtlarımız var. Yani saat 21:00 olduğunda ve genç çocuğunuz aniden önünüzde durup nasıl çok endişeli, mutsuz veya hüsrana uğramış hissettiğini anlattığında, hatırlanması gereken en önemli şey, onun zaten daha iyi hissetme yolunda olduğudur, çünkü bu duyguları kelimelere dökmüştür. .

Kendi evimde kullandığım alıştırma, ergenliğimin bir muhabir olduğunu hayal ediyorum ve ben bir editörüm. Çocuğum bana son makalesini okuyor. Benim işim, taslağın sonunda bir başlık oluşturacak kadar dikkatli dinlemektir – başlık, yeni fikirler getirmeyen, söylediklerinin damıtılmış, doğru bir özetidir. Bu onlara dinlediğinizi gösterir ve duygularını onaylar.

Ya genç kızınız size acımasızca bir şey söylerse?

Çocuklar kızgın olduğunda kesinlikle sorun değil. Bunu beklemeli ve planlamalıyız. Parametreleştirdiğimiz şey, o öfkenin ifadesidir.

Gençler incitici bir dil kullandığında, bu, duyguyu ifade edilme biçiminden ayıracak şekilde yanıt vermeye yardımcı olabilir. “Bana çok kızabilirsin. Ve muhtemelen haklısın. Ama biz birbirimizle bu şekilde konuşmuyoruz, bu yüzden bir dakikanızı ayırın ve daha medeni bir şekilde bana geri getirin.” sakinleştim.

Diyelim ki bir genç gerçekten sinirlendi ve bunun hakkında konuşmak istemiyor – ve 20 dakika sonra gayet iyi görünüyor. O zaman bir konuşma başlatmayı denemeli misin?

Bir çocuğun morali bozuksa ve iyi bir ruh hali bulmuşsa, onlara izin veririm.

Zaman ergenler için yetişkinlerden farklı işler. Akşam 4:00’te çok sıkıntılı olan bir gencin akşam 6:00’da mutlu olması çok yaygın. Bir şeye çok ama çok üzülebilirler, ama sonra iyi bir haber aldıklarında, bu onların moralini muazzam bir şekilde yükseltebilir.

Kitabınızda, çocukların ebeveynleri ile kendi şartlarına göre konuşmasına izin vermenin öneminden bahsediyorsunuz. Bu ne anlama gelir?

Birçok ebeveyn, akşam yemeğinde harika sorular sorduklarını ve hiçbir şey alamadıklarını fark eder – eğer şanslılarsa, tek kelimelik cevaplar alırlar. O akşamın ilerleyen saatlerinde genç kızı olabildiğince konuşkandır.

Gençler, özerklik ihtiyacı etrafında örgütlenirler. Bir yetişkinin ajandasına tabi olmayı tercih etmezler. Bizim için iyi olan zamanlarda onlara sorular sorduğumuzda, gündemimizle işbirliği yapmalarını isteriz. Bir gencin, sohbeti başlatan kişi olduğunda en uzlaşmacı olma olasılığına açık olmalıyız.

Bu, beklemediğimiz ve hatta rahatsız olduğumuz zamanlarda bizimle konuşmak istedikleri anlamına gelebilir. Ve dikkatimizin odak noktası olmayabilecek şeyler hakkında konuşmak istiyorlar. Ancak, gençlerimizle olan bağlarımızı beslemek ve korumak istiyorsak, önemli bir unsur, onların bağlanma koşullarıyla çalışma isteğidir.

Ebeveynler gençleri zor durumlardan veya duygulardan korumaya çalışmalı mı?

Çocuklarımızın duygusal acı çekmesini istemeyiz ama bunun sadece kaçınılmaz değil, çoğu zaman değerli olduğunu da kabul etmeliyiz. Zihinsel bozukluklar, işlerin nasıl gittiğine dair önemli geri bildirimler sağlar. Bir genç bir sınavda kopya çeker ve yakalanırsa ve sorunu okulda ve evde çözmenin gerçek rahatsızlığıyla uğraşmak zorunda kalırsa, bu muhtemelen genci tekrar benzer bir karar vermekten caydıracaktır.

Sormak istediğimiz soru şu: Mücadele ettikleri şey rahatsız edici mi yoksa yönetilemez mi? Her zaman bilemeyiz. Ancak genellikle, rahatsız edici bir şeyle mücadele ettiklerinde, bunu onların sağlıklı beceriler geliştirmeleri için bir fırsat olarak kullanmak isteriz — acı verici veya rahatsız edici duyguları işlemek için.

Yönetilemez veya bunaltıcı bir durumla karşı karşıya olduğunuza veya karşı karşıya kalabileceğinize inanmak için nedenimiz olduğunda, muhtemelen müdahale etmek için iyi bir zamandır. “Kendinizden bekleyebileceğinizden daha fazlasıyla uğraşıyorsunuz. Ekstra desteği hak ediyorsunuz. Bu yardımın nasıl olması gerektiğini öğrenelim.”