Ebeveynlik ve iş seyahati nasıl yönetilir?

Sakaryali

Active member
Kocamın iş için seyahat ettikten sonra kapıdan içeri girdiği an – ki bunu yılın yaklaşık üçte birinde yapıyor – tam bir kaos. İki oğlumuz onun üzerine atlıyor. Köpeğimiz aklını kaybediyor. Ve sevgi, rahatlama ve kızgınlığın bir karışımını hissediyorum.

Kocam seyahat ederken çocuklarımıza bakmanın tek ebeveynlikle kesinlikle hiçbir ilgisi yok. Çocuklarımızı büyütmenin getirdiği tüm duygusal, lojistik ve mali yükü üstlenmiyorum ve bekar ebeveynlerin sıklıkla deneyimlediği izolasyon ve bunalmayla da yüzleşmiyorum. Beni bebeğimiz ve yürümeye başlayan çocuğumuzla yalnız bıraktığı yıllarda, hala onunla telefonda ağlayabiliyordum. Faturaları paylaşıyoruz ve aynı evi paylaşıyoruz.

Ancak düzenlememiz çoğu zaman kafa karıştırıcı geliyor. Kocam uzaktayken iki çocuğum ve ben verimli bir birimiz. Ardından, ayı kucaklamaları ve baharatlı tacolarıyla ve kimin hangi ders dışı aktiviteden ne zaman alınacağının hatırlatılması ihtiyacıyla “Dada” geliyor.

Aile terapisti ve “Biz: Sen ve Ben’i Daha Sevgi dolu Bir İlişki Kurmak İçin Geçmek” kitabının yazarı Terrence Real, doğrudan, düzenli iletişimin benimki gibi düzenlemelerde özellikle önemli olduğunu söyledi. Çiftlerin düzenli kontrollere öncelik vermesi ve kendi beklentilerini ve taahhütlerini netleştirmek için ev işleri konusunda açıkça “anlaşması” gerektiğine inanıyor.

Bay Real, “Bir partner çok seyahat ettiğinde, diğeri genellikle fiilen birincil bakıcı haline geliyor” dedi. “Herkes bu konuda ne düşünüyor? Kimse bilmiyor. Kimse bundan bahsetmiyor.” Ona ve diğer uzmanlara, çiftlerin tek ebeveynli olmanın duygusal ve lojistik karmaşıklıklarını aşmalarına yardımcı olabilecek stratejiler hakkında sorular sordum.

Uzaktan da olsa ekip çalışmasına odaklanın.

Ev işlerinin bölüşülmesiyle ilgili bir kitap olan ve aynı zamanda bir belgesel ve kar amacı gütmeyen bir organizasyonun da ortaya çıktığı “Fair Play” kitabının yazarı Eve Rodsky, çiftlerin bunu yapacak olan partnerin önemli bir konaklama olduğu konusunda hemfikir olmasının önemli olduğunu söyledi. evde tek ebeveyn değil, buna göre ilerleyin.

Bayan Rodsky, bunun seyahat ortağını meşgul etmek anlamına geldiğini ve bunu yalnızca telefon görüşmeleri veya FaceTime ile yapmamak anlamına geldiğini söyledi. Uzaktan yardım etmenin pratik yollarını bulmayı önerdi.

Belki de seyahat eden ebeveyn, paylaşılan bir alışveriş listesinden çevrimiçi olarak yiyecek siparişi verebilir veya ders dışı bir veya iki etkinlik düzenleyebilir dedi. Bu, örneğin aile takvimindeki futbol programının güncel olduğundan emin olmak (başlı başına önemli bir araç) veya haftalık araç paylaşımlarını koordine etmek anlamına gelebilir.

Varış ve ayrılışlarınıza dikkatli davranın.

Kocası on yıldan fazla bir süredir Donanmada görev yapan Askeri Eş Savunuculuk Ağı’nın pazarlama ve iletişim direktörü Stephanie Allen, asker eşlerinin tek ebeveynlik konusunda geniş deneyime sahip olduğunu söyledi.

Asker eşlerine yönelik “mezuniyet mektuplarının” beklentiler hakkında net bir konuşma yapmanın önemini vurgulama eğiliminde olduğunu belirtti. Örneğin kocası bir görevden dönmeden önce telefonda ya da e-postada şunları tartışıyorlar: Rutin neydi? Yeni kurallar veya sözleşmeler var mı?

Ayrıca kendi ihtiyaçlarından da bahsedecekler. Kocasının dinlenmeye ihtiyacı olacak mı? Yoksa nefes alabilmesi için birkaç gün temel bakım sağlayabilir mi?

Bayan Rodsky, tüm çiftleri ilk 24 saat içinde “yeniden giriş girişini” tamamlamaya çağırdı. Bunu takvime koyun ve konuşmayı yaklaşık 10 dakika sürdürün, dedi. Ayrılıktan sonra birbirinizi yakalamaya ve hatta birbirinizin yükünü hafifletmeye istekli olsanız da, tek odak noktanız şu sorudur: Her birimiz bu hafta hangi görevleri başarmak istiyoruz?

Kendinizi “günlük eziyete” kaptırın.

Kocam evdeyken çok daha mutluyum. Hepimiz. Ancak ilk 24 ila 48 saat, ritimlerimiz ve rutinlerimiz değiştikçe kaotik geliyor.

Bayan Rodsky, birçok aile için geri dönen ebeveyni “gündelik” görevlere odaklamanın, başlangıçtaki kargaşanın bir kısmını hafifletmek için yararlı bir strateji olabileceğine inanıyor. Bu, ev işleri (bulaşıklar, çamaşır yıkama ve çöpü çıkarma), market alışverişi ve yemek hazırlama anlamına gelir; bunlar sonsuz ve büyük ölçüde değişmeyen görevlerdir.

Bayan Rodsky, elbette, geri dönen bazı ebeveynlerin çocuk bakımına geri dönmekten mutlu olacağını ve ailelerin diğer düzenlemeleri kabul edeceğini söyledi. Önemli olanın, her bir ortağın, doğumdan uygulamaya kadar kendilerine verilen görevlerin tüm sorumluluğunu üstlenmesi olduğunu söyledi ve bunun, ev işlerinde uzun süredir devam eden cinsiyet ayrımına ve geride kalan ebeveynin üzerindeki zihinsel gerginliğe karşı önemli bir panzehir olduğunu belirtti. Bu nedenle çöp görevindeyken sadece çöp kutusunu boşaltmakla kalmayın; Astarı değiştirip yola koyuyorlar.

Bayan Rodsky, “Evinizi sadece ‘Bunu çözeceğiz’ veya ‘Kadınları cinsiyet beklentilerine göre ağırlayacağız’ dediğiniz bir yer olarak değil, bir organizasyon olarak düşünün” dedi.

Bay Real, seyahat partnerinizin “komik ebeveyn” rolünü oynamasına izin vermemeye dikkat edin dedi. Bay Real, bunun yerine bakımın daha çetin kısımlarına girmeyi aydınlanmış bir kişisel çıkar eylemi olarak düşünün, dedi.

“Çok yorgunsun ve istemiyorsun” dedi, “ama bunu yapıyorsun çünkü bu mutluluğuna bir yatırım.”

Kocam ve ben, konuştuğum uzmanların önerdiği sözleşme yöntemini bilinçli olarak uygulamadık ama artık aile takviminde yer alıyor.

Ayrıca hakkını da vermek isterim: Sokaktan eve gelirdi ve oturma odası halısının üzerine çöküp Legolarla oynardı ya da çocuklar haftaları hakkında sohbet ederken birkaç dakika uyuklardı. Artık eve sık sık kucak dolusu yiyecekle geliyor ve sonra doğrudan mutfağa gidiyor.