Enerji Mücadelesi: Bir Görevde Kaybolmak Ruh Halinizi Nasıl İyileştirebilir?

Sakaryali

Active member
Bu, 6 Günlük Enerji Mücadelesinin 5. Günü. Yeniden başlamak için tıklayın Burada.

Son birkaç aydır bir deney yapıyorum: İşten sonra sosyal medyada gezinmek yerine, ki bu beni belli belirsiz eğlendirdi ama kendimi iyi hissetmedim, telefonumu bir kenara koyuyorum ve daha çok oyun oynamaya benzer şeyler yapıyorum. .

Birkaç hatadan sonra (makrame bana göre değil), çiçek sıkmayı denedim ve bağımlısı oldum. Yaprakları tek kat olan çiçekleri toplayıp gazete veya parşömen kağıdı arasına yerleştiriyorum, sonra kuruyana kadar bir kitabın sayfaları arasında kapatıyorum, sonra da bir tahtaya veya çerçeveye yapıştırıyorum.

Tüm süreç eğlenceli: çiçekleri aramak, kuru olup olmadıklarını kontrol etmek ve onları düzenlerken dalgın dalgın mırıldanmak. Çiçeklerimle yaptığım bir seanstan sonra genellikle kendimi dinlenmiş ve canlanmış hissediyorum.

Görünüşe göre ben bir akış halindeyim; bir aktiviteye tamamen dalmış olmanın getirdiği yoğun bir konsantrasyon dönemi. Bu terimi türeten pozitif psikoloji öncüsü Mihaly Csikszentmihalyi'ye göre akış durumları, zorlu ama stres yaratacak kadar da zor olmayan bir şey yaptığınızda ortaya çıkar. Akışta olduğunuzda zaman ve özgüven eriyip gider.

Dr. NYU Grossman Tıp Fakültesi'nde klinik psikiyatri profesörü olan Sue Varma, salsa dansı yaparken bunun başına geldiğini söyledi. “Bunda iyi olup olmamam önemli değil” dedi. “Şu anda kendimi taşınmış hissediyorum.”

Akışa girdiğinizde, “norepinefrin ve dopamin gibi nörotransmitterlerle dolup taşıyorsunuz, bu da sizi uyanık, meşgul ve motive hissettiriyor.”

Stanford İşletme Enstitüsü'nde örgütsel davranış alanında yardımcı doçent olan David Melnikoff, “Bu birkaç dakika içinde gerçekleşebilir, ancak akışa girmek için net bir zaman çerçevesi yoktur” dedi. Bu, görevin ne kadar karmaşık olduğuna ve bu konuda ne kadar rahat olduğunuza bağlıdır. Ne kadar uzun sürerse sürsün, akışı deneyimleyen kişilerin işle ilgili tükenmişlik ve duygusal tükenmenin daha az yaşadığına dair kanıtlar var.

Düşük riskli akış durumunuzu bulun.

Bugün çok fazla çaba gerektirmeyen ancak büyük kazanç sağlayan akış durumlarını arıyoruz: bunlara “düşük riskli akış durumları” adını veriyoruz.

Akış avına çıkın.

Geçen yıl yaşadığınız en güçlü anlardan beşini yazın. Neredeydin ve ne yapıyordun? Bu anların ortak bir yanı var mı? Belki hepsi açık havada gerçekleşti ya da başka insanları içeriyordu. Bu liste sizi akışın içine çeken şeyin ne olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Önceki ilgi alanlarınız ve hobileriniz de ipucu sağlayabilir. Çocukken ne yapmaktan hoşlanırdınız? Bir yıllığına okula dönebilseydin ne okurdun?

“Sizi heyecanlandıran şeyi bulduğunuzda (veya bunu yapma potansiyeline sahip olduğunuzda), bugün 15 dakikanızı onu denemek için ayırın” dedi Dr. Varma. Listenizdeki şeylerden hangisinin işinize yaradığını anlamak için muhtemelen “biraz deneme yapmanız” gerekecek, dedi, ancak bu sürecin bir parçası.

Daha sonra tükenmişliği önlemek ve enerji seviyenizi korumak için yeni aktivitenizi en az haftada bir kez deneyin.

Fikirleriniz (veya zamanınız) bitti mi? İşte birkaç öneri.

Beş dakikanız varsa: Duolingo gibi ücretsiz bir uygulamayla birkaç yabancı dil ifadesini öğrenin. Veya anlamsız bir oyun oynayın: Dr. Melnikoff, sanki basketbol oynuyormuş gibi kalemleri ofisindeki çöp sepetine atmayı seviyor. (Rekoru kaçırmadan 13'tür.)

10 dakikanız varsa: Başka bir yetişkine en sevdiğiniz kitaptan bir kısa hikaye veya bir bölüm okuyun (aynı anda hem okumak hem de konuşmak derin konsantrasyon gerektirir, diyor Dr. Melnikoff, akışın önemli bir özelliği). Veya William Morris'in numaralara göre boyama kitini deneyin.

20 dakikanız varsa: Yetişkinlere yönelik bir Lego seti üzerinde çalışmak; Klasik araba modellerinden Tac Mahal'e kadar her şey var. Veya evcil hayvanınızın bir resmini çizin.

30 dakikadan fazla süreniz varsa: Seni turşu oynamaya teşvik eden arkadaşına teslim ol. Veya birkaç şifalı bitki satın alın, saksıya koyun ve güneşli bir pencereye yerleştirin.

Smokin kedim Tux çizimim oldukça berbat. Ama eğlenceliydi ve dünya bir süreliğine ortadan kayboldu. Çoğu zaman uyuyor, bu yüzden natürmort gibiydi.

Sorularınızı bugün Doğu Saati ile 11:00 ile 12:00 arasında gerçek zamanlı olarak yanıtlayacağım. Challenge'ın en sevdiğiniz kısımları nelerdi? Seni ne şaşırttı? Seni ne motive etti? Soruları buradan cevaplayacağız.

Bu mücadeleden keyif alacak, İspanyolca konuşan birini tanıyor musunuz? Buradan katılabilirsiniz.

Daha fazla akış mı istiyorsunuz? İşte Haberler Games'ten özel bir şey.

Oyunlar en temel akış etkinliğidir. Bu nedenle Haberler Games'teki meslektaşlarımız 6 Günlük Enerji Mücadelesini kutlamak için Soho adında yeni bir Döşeme paleti yayınlamaya karar verdi. Oyunun beş yıllık tarihinde bunu yalnızca bir kez başardılar! Sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Tiles, katmanlı şekillerden oluşan büyüleyici bir renk ve desen oyunudur. (İşte kurucu Robert Vinluan'ın Tiles'ta en iyi performans gösterenlerden biri olmaya yönelik ipuçları ve püf noktaları.)

Oyunu oyna: Fayans