Evinizi tazeleyecek bahar temizliği önerileri

Sakaryali

Active member
Bahar, güneş ışığının evimdeki her toz tavşanını aydınlattığı mevsim. Diğerleri gibi ben de her yıl bu zamanlarda temizlik yaparım. Ama ben Dr. Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Koleji başkanı Kathleen May, yapmayı en sevdiğim şeylerden birinin tüm çarşaflarımı iyice yıkamak olduğunu söyledi, beni sonsuza kadar rahatsız edecek bir şey söyledi.

“Battaniyeniz bütün kış boyunca bir yatağın üzerindeyse, toz akarları tarafından istila edilmiş olabilir” dedi Dr. Mayıs: “Sallarsanız, toz akarları bir veya iki saat havada kalır.”

Havadaki toz akarları iğrenç olsa da, sadece onlara alerjisi olan insanlar için bir sorun olduğunu da sözlerine ekledi. Yine de yatak örtümü sanki paha biçilmez eski bir kumaş parçasıymış gibi dikkatlice katladım ve kuru temizlemeciye götürdüm.

doktor May’in ikramı beni olağan bahar temizliği işlerinin ötesinde düşündürdü. Ben de sağlık profesyonellerine kendi evlerinde hangi alanları hedeflediklerini sormaya karar verdim. İşte ilk 4:

buzdolapları

Florida, Tampa’daki Moffitt Kanser Merkezi’nde epidemiyolog olan Isis Lamphier, “Buzdolaplarının bakteri ve küf oluşumunu önlemek için en az dört ayda bir derinlemesine temizlenmesi gerekir” dedi.

Son kullanma tarihini kontrol ederek buzdolabından ve derin dondurucudan tüm malzemeleri çıkarın. Lamphier, raflar da dahil olmak üzere iç kısmı, salmonella gibi gıda kaynaklı patojenleri öldüren seyreltilmiş ağartıcı ile temizleyin.

“Bakteri üremesini engellemek için doğru sıcaklıkta olduğundan emin olmak için buzdolabınızın sıcaklığını kontrol etmek için bahar temizliği iyi bir zamandır” diye ekledi.

havalandırma sistemleri

Merkezi ısıtma ve klimanız varsa, HVAC filtrelerini değiştirmeyi düşünün, dedi Dr. Mayıs Küf sporları ve alerjenler dahil olmak üzere havadan kirletici maddeler toplarlar.

Eski bir epidemiyolog ve Hannover, Massachusetts’te bir temizlik şirketi olan Distinct Cleaning Services and Solutions’ın başkanı Frank Gyan, yalnızca filtreleri değiştirmekle kalmayıp, aynı zamanda bunu yapabiliyorsanız, iç temizliği yapması için bir profesyonel tutmalısınız, dedi. , çok havalandırma sistemi.

“Çatıdan girebilirler,” dedi, “ve kuytu köşelere girmek için gerekli aletlere sahipler. Sonrasında hava kalitesindeki farkı gerçekten fark ediyorsunuz. Hava çok daha taze, daha rahat nefes alıyorsunuz, daha az hapşırıyorsunuz ve daha az kokuyorsunuz.”

Daha iyi hava kalitesi için başka bir ipucu: “Tavan vantilatörlerinizi temizleyin çünkü üzerlerinde kir ve bakteri olan ve alerjileri tetikleyebilecek çok fazla toz var,” diyor Lamphier.

mutfak muslukları

Enfeksiyon Kontrol ve Epidemiyoloji Uzmanları Derneği başkanı Patricia Jackson, mutfak musluğunuzun içi “küf için mükemmel bir ortamdır” dedi. “İnsanlar muhtemelen – o havalandırıcıları musluktan çıkarırlarsa – orada görecekleri hurdaya şaşıracaklar.”

Havalandırıcıyı, musluğunuzun ucundaki küçük süzgeç parçasını sökün, dedi. Ardından, “eski güzel bulaşık deterjanı ve su” ile, süzgeci ve musluğunuzun küfün toplanabileceği için küçük bir diş fırçası kullanın, dedi. Su kaynaklı mikroplara maruz kalan çoğu insan hastalanmasa da, 50 yaşın üzerindekiler ve diyabet gibi altta yatan rahatsızlıkları olanlar da dahil olmak üzere bazı grupların daha duyarlı olduğunu söyledi.

Mutfak için çöp tenekesi

Bakteri kaplı çöpleri ve artıkları sürekli olarak mutfak çöp kutularına atıyoruz ve bunlar genellikle kapalı oluyor. Lamphier, havaya maruz kalmadan “bakterilerin büyümeye ve büyümeye devam edeceğini” söyledi. Mümkünse çöp tenekesini dışarıya çekmeyi ve basınçlı yıkayıcıyla yıkamayı veya bulaşık deterjanı ve su ile yıkamayı tavsiye etti. Ardından içini ve dışını dezenfektanla silin.

Ve bahar temizliğini ertelerseniz, bazı uzmanların bile dikkatsiz olduğunu bilirsiniz. “Tamamen dürüst olmak istiyorum,” dedi Dr. May, “O kadar meşguldüm ki bununla ilgilenecek zamanım olmadı.”

Flört dünyası hayaletlerle dolu ama bunu arkadaşlar da yapıyor.

Gölgelenme -birisi sizinle bağları kopardığında- ister romantik bir eş, ister bir arkadaş tarafından yapılsın, inanılmaz derecede acı verici olabilir. Catherine Pearson başa çıkmak için ipuçları paylaşıyor.

Hikayeyi oku: Bir arkadaşınız tarafından hayalet ediliyorsanız ne yapmalısınız?

“Aşınma” olarak bilinen ırkçılığın neden olduğu kronik stresin sağlığı nasıl etkilediği.

“Aşınma” teorisi, 1990 yılında Arline Geronimus tarafından ortaya atıldığında alaya alındı. Alisha Haridasani Gupta, Dr. Irkçı bir toplumda yaşamanın sağlığın bozulmasına yol açabileceğini gösteren Geronimus artık tanınmaktadır.

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bültenin geçmiş sayılarını buradan okuyun.

Okuduklarınızı beğendiyseniz, lütfen başkalarına tavsiye etmeyi düşünün. Buradan kaydolabilirsiniz. Yalnızca abonelere yönelik tüm haber bültenlerimize buradan göz atın.

Geri bildirim? Sizden haber almak isteriz. well_newsletter@Haber adresinden bize e-posta gönderin.