Gölgelenme hiç iyi midir? -Haberler

Sakaryali

Active member
Yaklaşık on yıl önce Brenna Holeman, flört uygulamasında tanıştığı bir adamla mükemmel bir ilk buluşma yaşadı. Londra'nın rahat bir barında yağmurlu bir geceydi ve daha randevuları bitmeden -bir öpücükle- nefes nefese bir sonraki randevuları için planlar yapmışlardı.

Şu anda Kanada'da yaşayan 40 yaşındaki seyahat yazarı Holeman, “Hatta o gece bana mesaj atıp 'Gülümsemeden duramıyorum' diye mesaj attı” diye anımsıyor. Ayrıca şunu yazdı: “Seni tekrar görmek için sabırsızlanıyorum” diye ekledi.

Ancak bir sonraki randevusunun saatini kısa mesajla doğruladığında radyoda bir sessizlik oluştu.

Herhangi bir açıklama yapmadan tüm iletişimi kesmek için kullanılan popüler terim olan gölgelenme, modern buluşmanın kaçınılmaz bir parçası haline geldi. Psikologlar ve araştırmacılar, bunun belirsizlikle birlikte gelmesi nedeniyle, buna katlanmanın doğrudan reddedilmekten daha zor olabileceğini söylüyor.

Philadelphia'da lisanslı çift ve aile terapisti olan Elizabeth Earnshaw, gölgelenme mağduru kişilerin “gerçekliklerini sorgulamaya başladıklarını” söyledi.

“Geriye dönüp bakıyorsunuz ve 'İşaretleri nerede kaçırdım? Son randevumuzda bu kadar eğlendiğimizi düşünmemin nesi yanlış?” dedi Bayan Earnshaw.

Farklı yaşlarda, cinsiyetlerde ve cinsel yönelimlerde olan pek çok müşterinin, defalarca hayalete maruz kaldıktan sonra “özsaygı krizi” ile mücadele ettiğini gördü. Ancak flört uygulamaları ve sonsuz olasılıklarla dolu hızlı tempolu bir dünyada, hayalet olmak bile sorun değil mi?

Terapistler, araştırmacılar ve bir görgü kuralları uzmanı, ne zaman açık bir vicdanla hayalet olabileceğiniz ve bundan nasıl kaçınabileceğiniz sorusunu inceledi.

Etkinin ölçülmesi

Gölgelenme hala nispeten yeni bir araştırma alanı olmasına rağmen, ilk veriler zaten ortaya çıkıyor. 2019'da yapılan bir araştırmada, katılımcıların yüzde 25'i partnerleri tarafından hayalete maruz kaldıklarını söyledi ve yüzde 20'den biraz fazlası kendilerinin de hayalet hayalet gördüklerini söyledi.

Flört uygulaması kullanıcılarını özel olarak araştıran bir başka küçük çalışma, bunların yüzde 85'inin hayalet olduğunu, bunun da birçok katılımcı için üzüntüye veya öfkeye ve düşük özgüvene yol açtığını ortaya çıkardı; bazıları da dünyaya karşı daha büyük bir güvensizlik hissetti.

Hayaletleşmiş insanlar derin düşüncelere dalma ve “Neler oluyor?” diye merak etme eğilimindedirler. Georgia Üniversitesi'nde yakın ilişkiler üzerine çalışan psikoloji profesörü Richard Slatcher, “Bu kişi bana neden cevap vermiyor?” diyor. “Üstelik, insanlar gerçekten bir kapanış bulamıyor.”

Bayan Earnshaw gibi terapistler, özellikle insanlar flört uygulamalarından bıktıklarında, uygulamalarında gölgelenmenin etkilerini yıllardır gözlemliyorlar. İnsanların eğer bundan kaçınabiliyorlarsa gerçekten hayalet olmamaları gerektiğini, çünkü özellikle tekrar tekrar meydana gelirse can acıtabileceğini söylüyor.

Müşterilerinin “Sürekli buna sebep olacak bir şey mi yapıyorum?” diye sorduğunu, hatta bazılarının “Nasıl bu kadar değersiz olabiliyorum ki kimse bana veda etmeyi umursamasın?” diye soruyor.

Gölgelenme ne zaman anlamlı olur?

Uzmanlar yine de dışarı çıkmanın uygun, hatta akıllıca olduğu zamanlar olduğunu söylüyor. Earnshaw, eğer kişi saldırgansa veya sizi güvensiz hissettiriyorsa, açıklama yapmadan oradan uzaklaşmanın haklı olduğunu söylüyor. Ayrıca bir kişi sizin sınırlarınıza saygı göstermediğinde yeşil ışık da verir.

Bayan Earnshaw, “Daha önce ifade ettiğiniz şeyleri dinlemezlerse, o zaman bunun sorun olmadığını düşünüyorum” dedi ve bu durumu gölgelenme olarak adlandırmakta bile tereddüt ettiğini ekledi.

Çevrimiçi randevuların çoğunun hayalet olduğunu ortaya koyan araştırmaya göre, ortadan kaybolmalarının nedenleri karmaşıktı: Bazıları bunu sözlü tacizden ve hatta ısrarla takip edilmekten korktukları için yaptılar. Bazıları ise uygulamada konuştukları kişiye hiçbir şey borçlu olmadıklarını hissettiklerini söyledi. Bazıları ise sözlü olarak reddederek kimseyi incitmek istemediklerini söyledi.

New York City'de psikoterapist olan ve “Ayrılık İncili” kitabının yazarı Rachel Sussman, “Bazen ortadan kaybolan kişi için durum daha kolaydır” diyor. “Kimse kötü haber taşıyıcısı olmaktan hoşlanmaz” diye ekliyor.

Bayan Earnshaw, birisini gölgede bırakmadan önce kendinize sormanız gereken yararlı bir sorunun şu olduğunu söyledi: Sırf garip bir sohbetten kaçınmak istediğim için bu kişiyi hayalet olarak görmeyi mi düşünüyorum? Cevabınız evet ise vedalaşmak, hatta kısa bir açıklama yapmak daha güzel.

Daha iyi bir yaklaşım

Carlsbad, Kaliforniya'da görgü kuralları uzmanı Elaine Swann, yalnızca bir veya iki randevuya çıktıysanız son bir kısa mesajın genellikle yeterli olduğunu söylüyor. Bunun bir bilgiçten görgü kuralları konusunda şaşırtıcı bir tavsiye olabileceğini kabul ediyor, ancak aynı zamanda görgü kurallarının da geliştiğini söylüyor.

Konuyu kısa tutun, şöyle bir şey öneriyor: “Uyum sağladığımızı düşünmüyorum ama size en iyi dileklerimle ve umarım aradığınız bağlantıyı bulursunuz.”

Ancak, bir veya ikiden fazla randevuya çıktıysanız veya herhangi bir şekilde fiziksel olarak yakınlaştıysanız – “sadece sevişmek bile!” – Bayan Swann, şahsen veya telefon görüşmesi yoluyla ayrılmanın uygun olduğunu söylüyor. (Ya da buna dayanamıyorsanız sesli mesaj veya sesli notun işe yarayabileceğini söyledi.) Bayan Swann, diğer kişinin sesinizi ve ses tonunuzu duymasının önemli olduğunu söyledi. Ve uzaklaşırken kişiyi “düzeltmeye” çalışmayın.

“Bunu öğretilebilir bir an haline getirmenize gerek yok” dedi.

Gölgelenmeyle nasıl baş edilir

Bayan Sussman, müşterilerine bir (veya daha fazla) gerçekten iyi randevuları olsa bile, o kişiden bir daha haber alamayabileceklerini önceden kendilerine söyleyerek kendilerini duygusal çalkantılardan koruyabileceklerini sık sık söylediğini söylüyor.

Ne yazık ki gölgelenmenin artık “normal” olduğunu ve “herkesin başına geldiğini” söyleyen kendisi, her türden müşteriden bu tür hikayeler duyduğunu da sözlerine ekledi.

Bayan Sussman, “Süper model bile 'Ah, bunu söylememeliydim, ya da bunu giymemeliydim' diyor” dedi.

Ancak kendinize karşı nazik olun, Bayan Earnshaw, hayalet olduktan sonraki günlerin ve haftaların duygusal öz bakım pratiği yapmak için iyi bir zaman olduğunu söyledi. Arkadaşlarla tanışın, günlük tutun, bir hobi edinin veya egzersiz yapın, dedi.

Bayan Sussman, aynı zamanda, bunun muhtemelen sizin hatanız olmadığını kendinize – gerektiği sıklıkta – hatırlatarak öz saygınıza verilen zararı azaltabileceğinizi söylüyor.

Londra'daki mükemmel randevusunun ardından Bayan Holeman, aylardır çıktığı biri tarafından yeniden hayalet haline getirildi. Yaklaşık on yıl önce, deneyimleri hakkında bir blog yazısı yazmıştı ve bu onun en popüler yazısı haline geldi ve okuyucular kendi hayalet hikayelerini paylaştılar.

“Kaygı sarmalından” kurtulan Bayan Holeman için deneyimleri açıklamanın rahatlatıcı ve ufuk açıcı bir deneyim olduğunu söyledi. Başlangıçtaki kafa karışıklığı ve acısı azaldı ve bazen sessizliğin çok şey ifade ettiğini fark etti.

“Bu kişi bana kim olduğunu gösterdi” dedi. “Bana olgunlaşmamış olduğunu, empatiden yoksun olduğunu ve kısa bir mesaj yazmaya bile tenezzül etmediğini gösterdi.”

Sonra ekledi, “İleriye doğru ilerlemem için benim için en büyük çıkarım şuydu: 'Ah. Hiçbir cevap cevap değildir.'”