Hafıza kaybı neden her zaman endişe kaynağı değildir?

Sakaryali

Active member
İsimlerin geçici olarak gizlenmesi ve öğelerin taşınması normaldir.

Dr.’a sordum. UCLA David Geffen Tıp Fakültesi Davranışsal Nöroloji Direktörü Mario Mendez, yaşa bağlı hafıza sorunları hakkında ancak kelime seçimimi düzeltti: “‘Hafıza değişir’ derdim” dedi. “Ve bu mutlaka bir soruna yol açmıyor.”

Yaklaşık 50.000 kişiyle yapılan bir çalışmada araştırmacılar, kısa süreli hafızanın 25 yaş civarında zirveye ulaştığını buldu. Ancak ellili yıllardan itibaren Dr. Mendez, beynin hafızanın geri getirilmesinden sorumlu bölgesinin daha az verimli olduğunu söylüyor. Yine de “daha az verimli olmak, zarardan başka bir şey” dedi. Dolayısıyla, eğer “o adamla olan o filmi” hatırlamakta zorlanıyorsanız, bu anı genellikle oradadır, dedi Dr. Mendez’in yüzeye çıkması daha uzun sürüyor. “Bakın, beş dakika sonra hatırlıyorsunuz” dedi.

Arabanızın anahtarlarını veya bir kişinin adını unutmak genellikle beyin arızası olarak düşünülür ancak durum böyle değildir Dr. Ronald Davis, Herbert Wertheim UF Scripps Biyomedikal Yenilik ve Teknoloji Enstitüsü’nde Sinirbilim Profesörü. Her gün çok fazla bilgiyle boğuluyoruz, dedi Dr. Davis ve beynin anılarla uğraşması gerekiyor. “Unutmak beyin fonksiyonunun normal bir parçasıdır” dedi.

Hafızanızı nispeten keskin tutmanın yolları var.

Bellek değişikliklerinin normal olması, belleğinizi geliştirmeye çalışamayacağınız anlamına gelmez, Dr. Arman Fesharaki-Zadeh, Yale Tıp Fakültesi’nde nöroloji ve psikiyatri yardımcı doçenti. Hafızayı geliştirmek yerine (markette denediğim gibi), birkaç yaşam tarzı değişikliği yardımcı olabilir.

İlk olarak Dr. Fesharaki-Zadeh, çoklu görev sınırlandırılmalıdır. Genellikle beyin sağlığımız için iyi değildir, ancak yaşlandıkça çoklu görev yapma yeteneğimiz “tipik olarak azalır” dedi. “Hastalara ‘Aynı anda tek bir şey yapmaya çalışın’ diyorum.”