Herpes yıkıcı olabilir, ancak tedavi ve testler seyrek kalır

Sakaryali

Active member
Bazı erkekler ona uçuklu biriyle asla çıkmayacaklarını kesin bir dille söylemişler, ama onu rahatsız eden de, “Bu başına geldiği için çok üzgünüm” diyenlerdir.

“İnsanların benim için üzülmesini istemiyorum” dedi. “Her gün uyanıyorum ve iyiyim.”

Bilim adamlarının 1970’lerden beri partiler halinde uçuk aşıları üzerinde çalıştıklarını söyleyen Dr. Pennsylvania Üniversitesi Perelman Tıp Okulu’nda 40 yılı aşkın bir süredir hastalığı inceleyen tıp profesörü Harvey Friedman. Ancak önceki girişimler, araştırmacıların hala ortaya çıkarmaya çalıştığı nedenlerle başarısız oldu.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde herpes üzerine çalışan bir doçent olan Christine Johnston, herpes çok uzun süredir ortalıkta olduğu için virüslerin bizimle birlikte evrimleşerek yok edilmesini zorlaştırdığını söyledi.

Yeni aşılar geliştiriliyor. doktor Friedman, Aralık ayında ilk insana verilen bir HSV-2 aşı adayı üzerinde BioNTech ile birlikte çalışıyor. Ancak hiçbiri geç aşama klinik deneylerde değil, dedi Dr. San Francisco’daki California Üniversitesi’nde aile ve toplum tıbbı profesörü ve “Strange Bedfellows: Adventures in the Science, History, and Surprising Secrets of STDs” kitabının yazarı Ina Park, “dedi.

“En Büyük Gizli Derneklerden Biri”

30 yaşındaki Ella Dawson, üniversitede genital HSV-1’e yakalandığında, sosyal medyada teşhisi hakkında açıkça paylaşımlar yapmaya başladı. Kereste fabrikasından arkadaşları, akrabaları ve hatta kampüsteki bakkalda çalışan bir kasiyer gibi insanların hikayelerini paylaşmaya gelmesi onu şaşırttı. Birçoğu ona teşhislerini cinsel partnerleri dışında hiç kimseyle paylaşmadıklarını söyledi.