İkinci randevumuz istatistiksel olarak normal değildi

Sakaryali

Active member
Yıllar sonra, araştırma yöntemleri sınıfımda, öğrencilere ortalamaya gerileme kavramını – ilk ölçümde aşırı olan bir şeyin nasıl daha az aşırı hale geldiğini veya ortalamaya geri döndüğünü – hatırlamalarına yardımcı olmak için Corey ile ilk randevumun hikayesini anlattım. ikinci bir ölçümde ortalama değer.

Harika bir yeni restoran bulduğumuz için kendimizi tebrik etmemizin, tüm arkadaşlarımıza tavsiye etmemizin ve ardından ikinci ziyaretimizde vasat bulmamızın nedenlerinden biri de bu. Ne yazık ki, ortalama bir deneyimin istisnai bir deneyimi takip etmesi istatistiksel olarak normaldir.

O ilk gece Corey beni eve bıraktıktan sonra, bu yabancıya duyduğum ilgiden başım dönüyordu. Bara bir şapka, kapşonlu ve bol bir kot pantolonla girmişti ve gülümsemesi eksik iki ön dişi ortaya çıkardı.

Bir süre önce, Hidden Brain podcast’inde, ortalama 40 yaşında bir çocuğun tek bir günde bir çocuğun güldüğü kadar gülmesinin birkaç ay sürdüğünü duydum. O gece Corey bana çocuksu bir kahkaha attı ve ben de koşarak merdivenlerden yukarı çıkıp “Lütfen bunun merkeze doğru bir gerileme olmasına izin verme” diye fısıldadım.

Değildi. İkinci randevumuzda, Grace Tavern’de ızgara yeşil fasulye yemek için Philadelphia’da kilometrelerce yürüdük. Olası bir tartışmayı ustaca savuştururken elimi tuttu ve şöyle dedi: “Buraya Sarah’nın temsilcisini değil, Sarah’yı görmeye geldim.” Eve yavaşladık, Spruce Sokağı’nın ıslak sarı sonbahar yaprakları Cadde Kaldırımı’nın karşısına düşüyordu.

Üçüncü randevumuzda kanepeme oturduk ve beceriksizce geçmişimizdeki ve geleceğimizdeki potansiyel sürtüşme noktaları hakkında sohbet ettik. Bir kaykay dükkanının üzerinde yaşayan geçici bir sanatçıydı ve hardcore punk dinleyerek büyüdü. Ben gerçek bir psikoloji profesörüydüm ve ilahiler dinleyerek büyüyen bekar bir anneydim. Anlaşmazlıklarımızdan aklını başına toplayarak, ikimizin de isteyebileceğinden daha erken ayrıldı.

Ama dördüncü randevumuzda, tekrar şehirde dolaşırken, bana hiçbir yere gitmediğini, olmak istediği yerde olduğumu söyledi.

Corey beni, Corey’nin eksik ön dişlerinin aşırı hevesli karşılamasından sorumlu olan sevecen pitbull’u Pearl ile tanıştırdı. İki küçük çocuğumu ilk tanıştıklarında, bir lokantada yemek beklerken 8 yaşındaki oğlumun ona ikram ettiği boya kalemlerini alıp masayı kaplayan kasap kağıdını genişleyen bir şehre çevirdiğinde kazandı.

Tanıştıktan sonra, beden dili olmadan sosyal beceriksizliğimin ona fazla geleceğinden korkarak bir ay boyunca telefonda konuşmayı reddettim. Daha sonra, tipik bekar kaykaycı koşuşturmacasına vereceğim tepkiden korktuğu için, ilk ziyaretimden önce arkadaşlarını kaykay dükkanına ve küçük dairesine kapsamlı bir temizlik yapmaya ikna ettiğini öğrendim.

O andan itibaren, hayatlarımız birlikte gelişti. En iyi arkadaşı Becky ile Old City’de bir barın üst katındaki bir gece partisinde tanıştım ve boşandıktan sonra ilişkimde veto hakkı talep eden erkek arkadaşıyla buluşabilmesi için bir hafta sonu boyunca 14 saat araba kullandık.

Corey Yılbaşı gecesini çocuklarımla masa oyunları oynayarak ve onlara Rubik Küpü çözmeyi öğreterek geçirdi. Kaykay parkındaki kayıt defterinin arkasındaki kağıtları değerlendirdim ve şehrin dört bir yanındaki dur işaretlerinde bir ev bulan personel etiket çıkartmalarını izledim. Bana vejetaryen jambalaya yaptı. Spor ayakkabıların “sadece ayakkabı” olmadığını öğrendim. Dünyaların çarpışması hakkında şaka yaptık ve güldük ve güldük.

Birkaç ay sonra mutfakta kaykay dükkanının yukarısında sebze, armut, ceviz ve gorgonzola peyniri doğrarken, Corey yaşlanıp benimle salata yapmak istediğini söyledi. Yüzükler ve bir bebek izledi.

Her zaman kolay değildi. Farklı geçmişlerimize gülsek de, evliliğimize derinden çelişkili bazı beklentiler getirdik. Grand Theft Auto’nun yaşa uygun olmadığı konusunda ısrar ettim ve yetişkin bir adamın neden video oyunları oynamak isteyeceğini anlamadım. Eğitimimi acil gerçek dünya sorunlarını çözmek için kullanmak yerine neden akademik merakımı tatmin etmek için deneyler yapmak için aylar harcadığımı anlayamadı.

Erken kalktım; geç kaldı. Benim için dışarıda olmak önemliydi; Corey kaymadığı zamanlarda böcek veya pislik olan yerlere ihtiyacı yoktu. Yüksek sesli, doğrudan tartışmalar karşısında sustum; Duygularımı karmaşık tartışmalara nasıl gömdüğüm konusunda hayal kırıklığına uğradı. Ve oğlumuz doğduktan sonra, uykusuzlukla birleşen ev içi sorunlarla ilgili tartışmalara karşı bağışık değildik.

Ama günlüğümün hüsranla dolu olduğu günlerde bile, son satırım her zaman kocam ve hayatlarımız için şükran doluydu. Neden? Çünkü özüm olduğunu düşündüğüm kelimelerin ötesine baktı ve stresimi dile getirmeme gerek kalmadan vücudumun içgüdüsel olarak kambur omuzlarımı yoğurduğunu gördü. Çünkü fiziksel çekiciliğimle barışmış olsam da Corey’nin gözlerindeki bakış, bir yerlerde göz kamaştırma yeteneğim olduğunu söylüyordu.

Ama her şeyden önce çünkü: Tüm hayatımı neden diye sorarak, düşünerek, “Evet, ama -” diyerek geçirdim. Bu beni mükemmel bir bilim insanı ve berbat bir romantik partner yaptı. Corey ile beynim “Evet” de durdu.

Ve oğlumuzu ne kadar sevdi! Corey, bir okul otobüsünün görüntüsünün en kötü ağlayan pürüzleri bile durduracağı şaşırtıcı gerçeğini keşfettikten sonra, okul otobüslerinin geçit törenini izleyebilmeleri için şafak vakti evimizin yakınındaki “otobüs hayvanat bahçesinin” önüne park etti. sabah koşusu ortaya çıktı.

Haftada üç gün, bebek Corey’e bakkala, kaykay mağazası turuna, ev tadilat işlerine kadar eşlik ederken, bir bebek Bjorn bere/şalvar kot pantolon/kapşonlu takıma katıldı. Ve sürekli değişen bir uyku rutinini daha büyük çocukların okul programlarıyla senkronize etmenin çetin bir karmaşıklığını gördüğüm yerde, o çocukken hiç sahip olmadığı ve bir yetişkin olarak asla beklemediği bir aile hayatının ritimlerinde güzellik gördü.

Corey’nin 40. doğum günü gecesi, oğlumuz iki yaşına bastıktan hemen sonra, arkadaşlarımız eve dönünce geç saatlere kadar uyumadık. Hayatlarımızın gürültülü dağınıklığına gülerken ve bu kadar farka rağmen bu yaşlarda birbirimizi bulabilmiş olmamıza hayret ederken, başım Corey’nin göğsüne yaslıydı.

Ve ertesi sabah dünyamız değişti. Otobüs durağından döndüğümde, kocamın ön verandada ayakta durduğunu, yüzünün renksiz olduğunu ve ayağının uyuşmasından şikayet ettiğini gördüm. Onu hastaneye kadar arabayla götürdüm.

Garip bir şekilde, onu arabadan çıkardıktan sonra hemşirenin bana ne dediğini anlayamadım. Gözleri inanılmaz derecede maviydi. Sol gözündeki bir rimel damlası kirpiklerinden birini beceriksizce diğerlerine doğru kaldırdı.

Ancak, nazik bir sosyal hizmet görevlisinin oğlumu uzaklaştırdığını anladım. Hemşirenin bana gösterdiği pencereden gördüğüm göğüs kompresyonlarını ve çılgın aktiviteyi anladım. elleri göğsünde. Eller kürek tutun. Ve bu aktivite durduğunda bunun ne anlama geldiğini anladım.

Şair WS Merwin şöyle yazdı: “Yokluğun bana iğneden geçen iplik gibi geçti. Yaptığım her şey onun rengiyle işleniyor.”

En büyüğüm, şimdi üniversitede, hala bir Rubik Küpü çözebilir. İkinci oğlum okula şapka ve fanila giyiyor ve her yaz gezisinde kaykayını getirmesini istiyor. Corey’nin kalp krizinden ölümünden aylar sonra, telefonunda benim resimlerimin olduğu “Kalp” etiketli bir albüm buldum: pijamalarımla masanın üzerine eğilmiş, kitap okurken; bebekle pencereden dışarı bakmak; bahçe tarhlarını hazırlarken üstü toprakla kaplandı.

Ve oğlumuz. Oğlumuz 9 yaşında. Kaldırımda tökezlediğinde kanayan dizlerinden çok ellerindeki pislikten endişeleniyor. Bir akşam yemek yerken bedenim üzgün olduğumu söylerken neden sözlerimin mutlu olduğumu söylediğini sordu. Kahkahası midesinde başlar ve odadaki herkese yayılır.

Ve her gece yatmadan önce onunla kitap okuduğumda gözlerine saçlarını döken asi fahişeye bakıyorum ve umarım hayatınızın bu ilk iki yılını hatırlamasanız bile sizi nasıl şekillendirdiğine dair araştırma doğrudur. Size dünyayı güvenli ya da tehditkar görmeyi, bir yabancıyı potansiyel bir dost ya da düşman olarak görmeyi öğretirler.

Çünkü bu doğruysa, o zaman oğlumuz gerçekten babasını hayatı boyunca yanında taşıyacak çünkü otobüs hayvanat bahçesine ve kaykay parkına yaptığı birçok gezi ona dünyanın sevgiyle dolu olduğunu, her darboğazın bir çıkış zamanı olduğunu öğretti. kahkahalar ve her dur işaretinin bir çıkartmaya ihtiyacı var.