Imani Perry, lupus teşhisinin (ve ağrısının) ona öğrettiklerini paylaşıyor

Sakaryali

Active member
“ANA testin negatif, yani sende lupus yok.”

“Muhtemelen sadece iç içe geçmiş kasık kılların var,” diye ekledi.

Çünkü biliyorsun ben siyahım saçlarım rüzgarlı Ve bu bir acı olmalı.

Sırf annem arayıp şikayet ettiği için doktorum beni romatologa sevk etti. Yüzümden çok göğüslerimle konuşmak ve bana gülme alışkanlığı geliştirmek dışında onun hakkında pek bir şey hatırlamıyorum. Koridorda gözyaşları yanaklarımdan aşağı akarken sık sık onun güldüğünü duydum.

Ancak ilk ziyaretimde göğüslerime şöyle dedi: “Pozitif ANA testiniz, semptomlarınız ve aile geçmişiniz göz önüne alındığında, lupus hakkında düşünmemiz gerekiyor.”

22 Ağustos 1996’ydı. 23 yaşındaydım. Önceki doktorum testin negatif olduğunu söylemişti ama nedenini bilmiyorum: belki ırkçılık, belki beceriksizlik. Belki de HMO maliyet düşürme baskılarının sonucuydu.

Sözleri yarıda kaldı. Bende lupus vardı.

Durumun kolay bir teşhis değerlendirmesi yoktur. Birkaç semptom vardır ve bunlardan dördü varsa, lupusunuz var demektir. Beş tane yaşadım: pozitif bir ANA testi, artrit, yorgunluk, kızarıklıklar ve plörezi, ciğerlerimin etrafındaki iltihaplanma.

Ayrıca lupustan ölen büyük bir teyzem ve sistemik ve diskoid lupustan yaşam mücadelesi veren başka bir teyzem vardı (ikincisi, söğüt gibi uzuvlarında koyu renkli ağrılı lezyonlar bırakan bir deri hastalığıdır). Bir mirasım vardı; korkunç bir önsezi.

Lisede, birinci sınıf biyoloji dersinin durumu hakkında bir makale yazmıştım. Bu ödev için sınıftaki tek iyi notumu aldım. Bir kez olsun bilimde başarıya ulaştığım için mutlu olarak onu bir kenara koydum ve kendi kendime, hastalığa yakalanırsam hazır olacağım dedim.