Kadınlar reçetesiz bir doğum kontrol hapı olan Opill hakkında ne düşünüyor?

Sakaryali

Active member
Perşembe günü, Gıda ve İlaç İdaresi, Opill adlı hormonal bir doğum kontrol hapının reçetesiz satışını onayladı – bu, New York’taki birçok genç kadın ve kız tarafından büyük ölçüde coşkuyla karşılanan dönüm noktası niteliğinde bir karar. Hap, gelecek yılın başından itibaren yaş sınırlaması olmaksızın mağazalarda ve internette satışa sunulacak.

21 yaşındaki Shandra Rogers, gençken Opill’e reçetesiz erişebilseydi, istenmeyen bir hamilelikten kaçınabileceğini söyledi.

Yaz tatilinde Howard Üniversitesi öğrencisi Bayan Rogers, 15 yaşındayken hamile kaldığını söyledi. Kürtaj yaptırmak için annesinin sağlık sigortasını kullandı – ancak sigorta kapsamında olsa bile süreç sıkıcıydı.

“‘Sağlık sigortamı kim kabul edecek?’ gibi birçok adım vardı” dedi. “Siyahi bir kadın olarak benimle uygun şekilde ilgilenecekler mi?” Ve kliniklerin çoğu “çok uzakta – topluluğumuzdan uzaktalar” diye ekledi. Aynı sorunların doğum kontrolü için de geçerli olduğunu ve kızların bunu aramasını engelleyebileceğini söyledi.

Reçetesiz satılan bir hapın birçok engeli kaldıracağını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm gebeliklerin neredeyse yarısı istenmeyen gebeliklerdir. Oranlar 20’li yaşlarındaki kadınlarda en yüksektir. Sadece progestin içerdiğinden genellikle mini hap olarak bilinen Opill’e geçişin bu demografi için “tam bir oyun değiştirici” olduğunu söyleyen Dr. Opill’in onayını tartışırken FDA’nın bağımsız bilimsel danışmanı olarak görev yapan Columbus, Ohio’daki Nationwide Çocuk Hastanesi’nde doktor olan Elise Berlan.

Gençler için doğum kontrolüne erişimin “gerçekten zorlayıcı” olabileceğini söyledi. “Cinsel sağlık eğitimi çok yamalı, bu yüzden çok iyi bilgiye sahip olmayan birçok insan var” diye ekledi. Ve “ulaşım sorunu yaşayan veya Amerika Birleşik Devletleri’nin kırsal kesimlerinde yaşayan düşük gelirli insanlar için” daha da karmaşık hale geliyor.

Araştırma şirketi KFF tarafından geçen yıl yapılan bir ankette, 18 ila 49 yaş arası kadınların yüzde 77’sinin reçetesiz hap temin etme kararını desteklediğini ortaya koydu. Yüzde 39’u, ana sebep olarak kolaylık göstererek muhtemelen kullanacaklarını söyledi. Muhtemelen kullanmayacaklarını söyleyenlerin ana nedeni, oral kontraseptif kullanmayı düşünmemeleriydi; En çok atıfta bulunulan ikinci neden, bunu önce bir satıcıyla görüşmek istemeleriydi.

Haberler, Perşembe ve Cuma günleri FDA kararı hakkında 18 kadın ve kız çocuğu ile anket yaptı. Bazı gençler, hapı bir mağazada bulmanın, doğum kontrolü hakkında ebeveynleriyle konuşmakta rahat hissetmeyenler için yararlı olacağı yorumunu yaptı. Hunter Koleji’nde 19 yaşındaki bir öğrenci olan Tharushi Samarasinghe, daha muhafazakar Sri Lanka mirası nedeniyle “Annem doğum kontrolünden yana değil” dedi. “Bir zamanlar hormonal problemler nedeniyle ergenlik döneminde doğum kontrolü kullandım. Orada bir yıl kaldım ve sonra annem ‘Artık değil’ dedi.”

18 yaşındaki Elizabeth, mini hapın olası yan etkilerinden endişe duyduğunu, ancak onun gibi ebeveynleri “oldukça muhafazakar” biri için harika bir seçenek olduğunu söyledi. “Beni bir Katolik kilisesinde büyüttüler. Onlarla bu konuda konuşmaktan rahatsız oluyorum.” (Ailesiyle olası çatışmaları önlemek için soyadının verilmemesini istedi.)

Diğerleri uzun süredir güvenlik endişelerini hormonal kontraseptiflerden uzak tutuyorlardı ve reçetesiz bulunabilirliğin fikirlerini değiştirmeyeceğini söylediler. Manhattanlı bir bebek bakıcısı olan Lisa Verlin, “Hayatımda hiç kullanmadım – 51 yaşındayım” dedi. “Bütün yan etkilerinden dolayı içim rahat etmiyor.” (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre Opill’in en yaygın yan etkisi planlanmamış kanamadır. ciddi uzun vadeli riskler, meme kanseri veya ciddi bir karaciğer hastalığı olan kişiler için önerilmez.)

Yaş sınırlaması olmaması bazı kadınları düşündürdü. 55 yaşındaki June Jean için bu düşünce o kadar rahatsız ediciydi ki şiddetle başını salladı. “İyi değil, hayır,” dedi. “Ben eski kafalı bir kızım ama 13, 14 yaşındaki kızların öylece hap almaları gerektiğini düşünmüyorum.”

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş işleten 43 yaşındaki Melina Luna Smith, “Yani 12 yaşına geldiğinde alabilirsin?” dedi. “Gençken vücudunuzla ilgili çok şey oluyor, bu yüzden konuşacak birinin, tıbbi bir konsültasyonun olmasının önemli olduğunu düşünüyorum.”

Daha fazla bilgi olmadan kullanmak için “çok korkak” olduğunu söyledi. Kadınların ihtiyaç duyduğu şeyin, sadece doğum kontrol yöntemlerine kolay erişim değil, doktorlara daha iyi erişim olduğunu da sözlerine ekledi.

Sağlık hizmetlerine erişimi olanlar için, reçeteli haplar kadar etkili olan reçetesiz satılan bir hap, uygun bir geri dönüş seçeneği olarak görülüyordu. Reklam satışlarında çalışan 24 yaşındaki Dana Pangori, doktorunun genellikle o kadar meşgul olduğunu ve bir hap reçetesini yeniden doldurmanın zor olabileceğini söyledi. Bayan Pangori, “Aslında ona ulaşmam zor olduğu için vazgeçtim” dedi. New York’a taşınmadan önce kısa bir süre Michigan ve Illinois’de yaşadı ve her taşındığında reçetesini yeniden doldurabilecek yerel bir doktor bulmanın güç olduğunu söyledi.

Görüşülen kadınların çoğu için çözülmemiş bir endişe, Opill’in ne kadara mal olacağıydı. Hapın üreticisi Perrigo Company, 28 haplık her bir paket için ne kadar ücret alacağını söylemedi, ancak şirketin genel müdürü yaptığı açıklamada Perrigo’nun hapı “uygun fiyatlı” tutmaya kararlı olduğunu söyledi. The Times’a konuşan kadınların çoğu bir paket için 20 ila 30 dolar ödediklerini söylese de, KFF anketi, hapı alma olasılığı en yüksek olan altı kişiden yalnızca birinin ayda 20 dolardan fazla ödemeye istekli veya mümkün olduğunu ortaya çıkardı. Bu fiyat noktasında, diğer reçetesiz seçeneklerle eşit olacaktır: örneğin, 12 prezervatiflik bir kutu genellikle yaklaşık 10 $, B Planı acil doğum kontrol hapı yaklaşık 50 $ tutarındadır.

1960’larda ilk oral doğum kontrol hapının piyasaya sürülmesinin kadınların kariyerini ve evlilik kararlarını nasıl değiştirdiğini inceleyen Harvard Üniversitesi’nde ekonomi profesörü Claudia Goldin, hapın mağazalarda bulunmasının hormonal doğum kontrol haplarına yönelik tutumlarda büyük bir değişimi temsil ettiğini söyledi. .

“Birçoğumuz, masaya gidip eczacıdan prezervatif istemek zorunda kaldığınız bir zamanı hatırlıyoruz” dedi. Şimdi, “hap rafta duruyor ve Advil’inizi satın alıyormuş gibi alabilirsiniz – utanılacak bir şey yok.” Bu çok büyük.”

İşte reçetesiz satılan doğum kontrol hapı hakkında bilmeniz gerekenler: