Kaygılı bir insansın ve işini bırakmak istiyorsun. İşte yapmanız gerekenler.

Sakaryali

Active member
Calling It Quits, mevcut bırakma kültürü hakkında bir dizi.

Yaygın anksiyete bozukluğu veya YAB olan bir kişi olarak anksiyete ataklarına aşinayım. Ama 2016’da işimden ayrıldıktan sonra gerçekten aşırı hızlandılar. Ben çok ağladım. Vücuduma çırpınan bir sinir enerjisi yerleştirildi ve kıpırdamadı. Yararsız düşüncelerden oluşan bir koro – Ne yaptın? Neden bunu yaptın? – beynimde bir film müziği oldu. Gürültülü ve tekrarlayıcıydı.

Mayo Clinic’in Psikiyatri ve Psikoloji Departmanında klinik uygulama eş başkanı Craig Sawchuk, “Belirsizlik kaygılı benzin gibidir” dedi. Bunu tecrübelerimden biliyorum: Hayatımdaki büyük değişiklikler her zaman endişelerimi katalize etti ve yüksek oktanlı düşüncelerimi tetikledi.

Çalışma Bakanlığı’na göre 2021’de sigarayı bırakma oranları hızla yükselirken ve Amerikalılar 1970’lerden bu yana en yüksek sigarayı bırakma oranlarını yaşarken, kıskanç ama aynı zamanda kafam karışmıştı. Ona ilham vermek için istikrardan neşeyle vazgeçmek mi? Oy vermeyi hayal bile edemedim. Belirsizlik. Hayatımı düzgün bir şekilde bölünmüş çalışma süresi bölümleri yerine şekilsiz bir zaman bloğuna dönüştürmeyi hayal edemiyordum.

Korku yapıcı olabilir

Neredeyse hiç kimse en azından biraz endişe duymadan pes etmez veya bırakmayı düşünmez. Masaya yiyecek koyma, sağlık sigortası ve çocuk bakımıyla ilgili endişeler var. Ancak klinik olarak gergin insanlar için, bir işi, hatta kötü bir işi bırakma fikri, bir kutu solucan açabilir.

Mental Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabının (DSM-V) en son baskısı, kaygı şemsiyesi altında çeşitli bozuklukları listeler. Klinik psikolog Jennifer Villatte, bunların arasında YAB – “en az 6 aydan daha fazla günde meydana gelen aşırı kaygı ve endişe (endişeli beklenti)” – yanı sıra örtüşebilen ancak eşanlamlı olmayan fobiler ve panik bozukluğu olduğunu söyledi. ve Ulusal Ruh Sağlığı Enstitülerinde Yetişkin Psikososyal Müdahaleler Araştırma Programı Direktörü.

Harvard Tıp Okulu’nda psikoloji doçenti ve Anksiyete Merkezi’nin kurucusu David Rosemary, yapı ve tekrarın, insanlar bir işte bir süre kaldıktan sonra, hoşlanmasalar bile sakinleştirici bir güç olabileceğini söyledi: ” Yolculuğun 49 dakika sürdüğünü ve gitmeyi sevmediğiniz tren istasyonuna gitmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Patronunun bir aptal olduğunu biliyorsun. Ama gittiğinizde özel bir korku oluyor çünkü belirsizlikle karşı karşıya kalıyorsunuz.”

Nasıl hissettirse de, korku mutlaka kötü bir kararın işareti değildir. Bunun tam tersi anlamına gelebilir, dedi Dr. Thriving With Anxiety adlı kitabı sonbaharda yayınlanacak olan Rosemary: “Çılgınca olan şu ki, insanlar her zaman olmasa da sıklıkla kaygılarında bir artış hissettiklerinde, bu bir yaşam değişikliğiyle ilgili olduğunda, bu aslında onların kaygılarının arttığının bir göstergesidir. doğru yol.”

Peki ya istersen bırak ama sıkıştın mı?

Gerçek deneme yanılma olmadan farklı sonuçları tartma yeteneği, bizi benzersiz kılan şeydir, dedi Dr. Villatte. Karar veremediğimizde sorunlar başlıyor ve müzakere aşaması endişeye dönüşüyor. Birisi bir endişe döngüsüne takıldığında, bunun genellikle iki şeyden birini yapmasına neden olduğunu ekledi: düşünmeden tepki vermek veya tamamen takılıp kalmak.

“Bu sempatik sinir sistemi aktif olduğunda, yiyecekleri sindirmeyi bırakırsınız” diyor Dr. Örnek olarak villa. “Yiyecekleri sindirmek zorundasın yoksa çok uzun süre hayatta kalamazsın. Ancak stres o kadar etkilidir ki bu temel işlevleri fiilen durdurabilir.”

Bu, bırakma zamanının geldiğinden şüphelenen endişeli kişilerde de olabilir. doktor Sawchuk, anahtarın “korkunun sana yapmanı söylediğinin tersini yaparak” rahatsızlığa neden olan şeye nazikçe yaklaşmak olduğunu söyledi. “Kaçın, kaçın, kaçın” ise, o zaman ona adım adım yaklaşmanın yollarını bulmalıyız.

doktor New York Eyalet Psikiyatri Enstitüsü’ndeki Anksiyete Bozuklukları Kliniği’nin eş direktörü Franklin Schneier, dürtüsellik ve hareketsizlik arasında bir denge bulmak için “yararsız endişe ve yararlı problem çözme” arasında ayrım yapmanın önemli olduğunu söyledi. ” Açıkladı: “Bazı insanlar endişeli düşüncelere, tekrar eden şeylere kapılır; Bazen sadece çarklarının dönmesi söz konusuyken bunun sorunları çözmeye gerçekten yardımcı olduğunu düşünürler.” Bunun yerine, “Durum hakkında olumsuz düşünceleriniz varsa, bunu yapıcı bir şey olarak düşünün: ‘Aslında neye ihtiyacım var? Korktuğum şeyle başa çıkmama ne yardım edebilir?’”

Dr gibi Villatte, asıl korku taciri olan şeyin kararsız bocalama olduğunu kaydetti. Bir yola karar vermek – kalmak ya da gitmek – en azından bu endişe döngüsünü kıracaktır. Kararınızdan pişman olduğunuz ortaya çıkarsa, her zaman bir değişiklik yapabilirsiniz.

Belki de uzun bir endişe veya saplantı döneminden geçen biri için hatırlanması gereken en önemli şey, şu anda soğuk bir rahatlık olsa bile, bunun olabileceğidir. hissetmek kötü, ama kalıcı, ölümcül ya da nadir değil.

Hazırlıklı, gerçekçi ve kendinize karşı nazik olun

doktor Schneier, keşfedilmemiş işsizlik bölgesine girerken hazırlığın çok önemli olduğunu söylüyor. “Kendinizi korkuyu beklemeye ve kabul etmeye hazırlayın” dedi. “Kendi yapınızı ve rutininizi oluşturmalısınız, bir şeyler yapacağınız bir yer, yapacağınız şeyin zaman çerçevesi ve ne zaman, belki biraz sorumluluk, planlarınızı güvendiğiniz biriyle paylaşmak.”

Ayrıca gerçekçi olmanın önemini vurguladı ve kendinize gelecek haftaya kadar yeni bir iş bulabileceğinizi söylemek yerine özgeçmişinizi hazırlamak için üç saat harcamak gibi kontrolünüz altında olan küçük hedefler belirlemenizi önerdi. İkinci gol Dr. Schneier, “anksiyete için bir reçetedir, çünkü bu, üzerinde doğrudan kontrolünüz olmayan bir hedeftir.” Ayrıca, ilk adımlar olarak egzersiz, meditasyon ve rahatlamanın yanı sıra, kaygınız başa çıkamayacak kadar fazla hale gelirse terapi ve ilaç önerir.

En önemlisi Dr. Rosemary, kendini felakete uğratma ya da yargılama. “Burası genellikle insanların başının belaya girdiği yer” diye ekledi. “Gergin, endişeli, stresli olduklarında ve sonra stresli hissettikleri için üzüldüklerinde – meta-meta endişesi.” Bunun yerine, rahat kalmayı öneriyor: “Endişeli hissettiğinize dikkat edin; sadece hiçbir şeymiş gibi davranma. Onayla bunu.”

Yalnız değilsin, özellikle şimdi

Pandemi aslında bizi sigara sonrası kaygının nasıl bir his olabileceğine hazırladı veya en azından bize bir önizleme verdi. Madde Bağımlılığı ve Ruh Sağlığı Hizmetleri İdaresi’ne göre, “Pandemiden önce depresyon ve kaygı oranları yükseliyordu, ancak pandemi sırasında birçok insanın yaşadığı keder, travma, fiziksel ve sosyal izolasyon bu sorunları daha da kötüleştirdi.” Yani orada benzer düşünen insanlardan oluşan bir topluluktur, belki şimdi eskisinden daha fazla. “Pandemiden önce yaygın anksiyete bozukluğu kriterlerini hiç karşılamayan insanlar olduğundan eminiz” diyen Dr. Villatte.

İyi ya da kötü, Covid o yara bandını bizim için yırttı. “Dünyanın bir salgın olmasını diliyor muyuz? Tabii ki hayır,” dedi Dr. Sawchuk. Ama gümüş astarlar vardı. Pandemi, kaosa karşı olanlarımız da dahil olmak üzere çoğumuzun kaotik bir zamanda hızla uyum sağlayabileceğini kanıtladı. Görüntülü görüşme ve esnek çalışma saatlerinin ortaya çıkışı, geleneksel çalışma haftasını kaygıya eğilimli bazı insanlar için faydalı olacak şekilde dönüştürdü.

2022’de işe alındığım ve sadece üç aydır yaptığım başka bir işten ayrıldığımda kaygı nöbeti geçirmedim. Ne değişti? Öncelikle, bu yolu daha önce yürüdüm ve tanıdık yollar, yeni yollardan daha az korkutucu. İşi almadan önce tam zamanlı bir serbest çalışandım, bu yüzden bir zamanlar beni korkutan bir şey olan konser hayatına dönüş de uygun görünüyordu. Ve 2022’de herkes gibi ben de yorulmuştum; Kendi programımı belirleyebilme ve öğleden sonra şekerleme yapabilme fikri zayıflatıcı değil, çekiciydi.

Ayrıca 2021’de bir kitap satmıştım ve bırakmak, onu yazmak için gerçekten zamanım olduğu anlamına geliyordu. Görmem gereken arkadaşlarım, bankada param ve kanımdaki antidepresanlar oldu. ‌Bırakmak rutinimde büyük bir aksamaya yol açmadı çünkü tam zamanlı işim uzaktı ve şimdi istifa ettiğime göre…hala uzaktım.

Bırakmaya karar verdiğimde hiç tereddüt etmeden hareket ettim. Bırakarak hayatımda çok büyük bir değişiklik yaptım ama genel olarak olmadı. hissetmek oldukça büyük.