Kocam obez. Ona şişmanlatıcı atıştırmalıklar almayı reddedebilir miyim?

Sakaryali

Active member
53 yaşındaki kocam nihayet 30 yıl sonra sigarayı bıraktı – onu kışkırttığım veya ona sigara almayı reddettiğim için değil (ki bunu kendini beğenmiş olarak tanımladı), rahat nefes alamadığı için. Bu iki yıl önceydi. O zamandan beri çok kilo aldı. Vücut kitle indeksine göre artık obez. Ayakkabılarını bağlamak için bile eğilemiyor. Babası ve amcaları genç yaşta öldü ve ben onun için endişeleniyorum. Yine de alışverişe gittiğimde benden ona yüksek oranda işlenmiş abur cubur almamı bekliyor. Bunu yavaş bir ölüm dileği olarak görüyorum ve bunun bir parçası olmak istemiyorum. Besin değeri olmayan, şişmanlatıcı, şekerli yiyecekler almayı reddetmem mantıklı mı? Onları her zaman kendisi satın alabilir.

Endişelerinizi ve hatta kocanızla ilgili hayal kırıklığınızı anlıyorum. (Onu seviyorsun!) Ama ses tonun bana biraz sert geldi ve bu burada alakalı olmayabilir. Muhtemelen sigara içen biriyle evlenmeye sigaranın zararlı etkileri öğrenildikten çok sonra karar verdiniz. Yine de sonunda bu alışkanlığı kırmakla ilgili açıklamanızda “Yaşasın!” diye bir şey göremiyorum.

Umarım kocanızın sağlıklı seçimlerini programınıza uymasalar bile benimseyebilirsiniz. Bağımlılık yapan davranışları kırmak zor olabilir ama o başardı. Sigarayı bıraktığını şimdi şekerli atıştırmalıklarla telafi ediyor gibi. Bu alışılmadık bir şey değil.

Senin yerinde olsaydım, diyetini izlemekten daha olumlu pekiştirmeye geçmeye çalışırdım. Kocanızı bir sonraki doktor randevusuna götürün veya onu bir beslenme uzmanıyla görüşmesi için teşvik edin. Bu şekilde, yanlış adımlar için endişelenmek veya suç ortağı olmayı reddetmek yerine, onun tavsiyeleri doğrultusunda daha sağlıklı seçimlerini destekleyebilirsiniz. Kocanız şişman olduğunu biliyor. Ona hatırlatmaya gerek yok. Ancak, onu desteklemenin bir yolunu bulmak çok yardımcı olabilir.

bir irade ne yapabilir

Boşanmış üç yetişkin çocuk annesiyim. Birkaç yıl önce, ikisi değerlerinin benimkinden çok babalarının ve yeni karısınınkilerle aynı çizgide olduğuna karar verdiler. Bu yüzden, yalnızca dünya görüşlerini paylaşan aile üyeleriyle ilişki kurduklarını iddia ederek benimle tüm iletişimlerini kestiler. Neyse ki, hala ortanca kızıma çok yakınım. 60’lı yaşlarımın sonundayım ve vasiyetimi gözden geçirirken, tüm servetimi benimle konuşan kızıma bırakıp, onlara birçok kez ulaşmaya çalışmama rağmen bağlantısı kesilen çocukları dışarıda bırakmamın uygun olup olmayacağını merak ediyorum. benden?

ANNE

Tekrar teşekkürler, kablolu haber ve sosyal medya! (Sadece bir önsezi.) Servetiniz sizindir. Onları istediğiniz gibi miras almakta özgürsünüz. Birçok ebeveyn, birbirlerine duydukları sevginin altını çizmek için, bozulmuş ilişkilerde veya kardeşler arasındaki ekonomik farklılıklarda bile çocuklara eşit davranmayı seçer.

Senin durumun farklı: yetişkin çocuklarından ikisi sana tamamen yabancı. Onlara yine de onları sevdiğinize dair son bir mesaj göndermek ister misiniz? Yoksa onlara da aynı şekilde davranmayı mı tercih edersiniz? Sadece sen karar verebilirsin. (Şahsen bir uzlaşma olmasını ve sorunun geçerliliğini yitirmesini umuyorum.)

Kesmek istediğin o bağlantılar nerede?

Yanlışlıkla bir arkadaşıma onun hakkında bir metin mesajı gönderdim. (Başka bir arkadaşıma mesaj atıp arabasını başkasına satacaktım çünkü yanlışlıkla mesaj attığım arkadaş bozuktu.) Hemen mesajımı görünce cevap verdi ve araba için kenara para koydu. Hatam için özür diledim ve işleri düzelttiğimizi düşündüm. O zamandan beri mesajlarıma cevap vermiyor. İçimden bir ses çıkıp onu aramak geliyor ama kız arkadaşım zor bir insan. O muhtaç ve çoğu zaman kişisel sorunlarını bana atıyor. Bu arkadaşlığın solup gitmesine izin vermeye hazır hissediyorum. Tavsiye?

arkadaş

Arkadaşının muhtaç olduğunu söylüyorsun. Ve kanıt? Siz (yanlışlıkla) ona vurup kullanılmış araba satın almasına müdahale ettikten sonra size haftalarca cevap vermedi. Siz de bu arkadaşlığı bırakmak istediğinizi söylüyorsunuz. Ama arkadaşın senden önde gibi görünüyor. Ve sen tencereyi karıştırdıktan sonra onu kim suçlayabilir? Onlarla tekrar iletişime geçmeye karar verirseniz, özür dilerim.

İstenmeyen geri bildirimin hoş olmayan aroması

Büyük bir şirkette çalışıyorum. Dün ofisimin önünden genç bir adam geçti. Onu daha önce görmüştüm. Güve otu giydiğini fark ettim – aslında oldukça fazla. Beni rahatsız etmedi. kokuyu beğendim Ama daha az giymesi gerektiğini düşünmeden edemedim. Birşey demedim. Yapabilirdim?

ÇALIŞANLAR

Senin gibi (görünüşe göre), ben de dünyayı dolaşıp yabancılara estetik ifadeler vermekten daha fazla zevk almıyorum: “O süveteri yeniden düşünmek isteyebilirsin.” Ne yazık ki, fikirlerimizin varlığı onları paylaşmamız için bir zorunluluk değil. Koku hassasiyetiniz olsa, bu adam fikrinizi sorsa, hatta bütün gün yanınızda otursa bile farklı hissederdim. Olduğu gibi: İzin reddedildi.

Garip durumunuzla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, SocialQ@Haber adresine, Facebook’ta Philip Galanes’e bir soru gönderin veya @SocialQPhilip Twitter’dan.