Komedyen Aparna Nancherla yeni kitabı Güvenilmez Anlatıcı’da ruh sağlığından bahsediyor

Sakaryali

Active member
Komedyen Aparna Nancherla’nın geçen ay Los Angeles’taki Elysian Tiyatrosu’nda sahne alması planlanmadan birkaç saat önce evindeydi ve kapıyı çaldı.

İşaret ve orta parmaklarını kullanarak başının üstüne, çenesine, göğsüne dokundu ve onaylamalar okudu. Hata yapmama izin var, dedi kendi kendine. Dokunun, dokunun, dokunun. Bunu daha önce de yaptım, bunda iyiyim. Dokunun, dokunun, dokunun.

Gösteriden önce kaygısını hafifletmek için bu akupunktur temelli tekniği kullandı. Gazetecinin bana söylediğine göre Bayan Nancherla’yla performansından önce tanışamamamın nedeni de onun sinirliliğiydi. Gösterinin başlamasından tam olarak bir saat önce, anti-anksiyete ilacı olan propranolol’ü, performansının başlangıcında etkili olacak şekilde zamanlanmış olarak aldı.

Daha sonra sahneye çıktı ve zihinsel sorunlarıyla dalga geçti.

İzleyicilere “O kadar çok farklı ilaç almıştı ki o noktada bedenimi bilime bağışladım” dedi.

Bayan Nancherla’nın zihinsel sağlığı, ilk açık mikrofon görünümünü yaptığı 2002 yılından bu yana stand-up’ının arkasındaki itici güç olmuştur. Depresyon ve anksiyeteden muzdariptir. Akıl hastalıklarıyla ilgili çizgi romanlarda sıklıkla olduğu gibi, o aynı zamanda bu acıyı can alıcı noktalara dönüştürme konusunda da uzman.

Bayan Nancherla, “Komediye beynimi tercüme etmek için girdim” dedi. “Her zaman içten dışa yazdım; bunlar benim düşündüğüm şeyler, kafamda olup bitenler bunlar.”

Bir depresyon krizinin ortasında düşüncelerini bir deftere yazdığını ve bunların beşte ikisinin şakaya dönüştüğünü söyledi. “Ve sonra üçü şöyle dedi: ‘Ah, üzgün olduğum için bir şeyler yazıyorum; bu hiç de şaka değil.'”

Prozac, Zoloft, ketamin infüzyonları ve fototerapi gibi çeşitli tedavi seçeneklerini deneyen Bayan Nancherla, izleyiciye huzursuzluğunun ayrıntılarını anlatıyor. Kullandığı ilaçlardan dolayı “ağzının aşırı kuruduğunu” anlatıyor ve “bildiğiniz gibi bu tür işler için mükemmel.” İzleyicilere hem depresyon hem de anksiyeteyle mücadele etmenin nasıl bir şey olduğunu anlatıyor. Başka bir bölümde “Hafta içi kaygıyı, hafta sonu ise depresyonu tedavi etmeyi seviyorum” diye şaka yapıyor. “İkisinin de velayeti var.”

Bu ona başarı getiren bir komedi tarzı: “Late Night With Seth Meyers” ve “Totally Biased With W. Kamau Bell” gibi dizilerde senaryolar yazdı, “Crashing”, “Corporate” ve “A Simple Favor” filmlerinde rol aldı. ve hit animasyon dizisi “BoJack Horseman”. Bayan Nancherla, 2017 yılında Rolling Stone tarafından “Şu Anda En Komik 50 Kişi” arasında gösterildi.

Ancak 2018’e gelindiğinde korkusu artmıştı; performans gösteremedi. Sahnede kendisini çok rahatsız hissetti, rutubetliydi ve anın tadını çıkaramıyordu. Gösteri öncesi gerginlik onu günlerce rahatsız ederdi. Dört aylık, 31 şehirlik turunu planlanan başlamasından birkaç hafta önce iptal etti. 2019 yılı sonunda stand-up gösterilerinden tamamen vazgeçme kararı aldı.

Yaratıcı bir çıkış yolu olarak zihinsel sağlığı hakkında yazmaya başladı, başıboş düşüncelerini, kötü anlarını ve kendinden şüphelerini açığa çıkardı ve bu ay çıkacak olan “Güvenilmez Anlatıcı: Ben, Kendim ve Sahtekar Sendromu” adlı kitapla sonuçlandı. Hem bir anı hem de depresyonun, kaygının ve ait değilmişsiniz hissinin nüanslarına dalma. Amacının, onu her zaman hayalini kurduğu bir tura çıkmaktan alıkoyan akıl hastalığını daha iyi anlamak için incelemek olduğunu açıkladı.

Ayrıca kitabın onu sihirli bir şekilde iyileştireceğini umuyordu. “‘Her şeyi yazacağım’ dedim” dedi ve “sonra hepsi yok olacak.”

“Bu dünyada onu nasıl hackleyeceksin?”

McLean, Virginia’daki çocukluğu boyunca Bayan Nancherla’nın korkusu çoğu zaman onu suskun bırakıyordu. Bazen okul gününü, beslenme çantasını açamadığı ve yardım isteyemeyecek kadar utangaç olduğu için midesinin guruldayarak geçirdiğini hatırlıyor.

1970’lerin sonunda güney Hindistan’dan göç eden ve ikisi de doktor olan ebeveynleri, huzurunun ona engel olacağından korkuyordu. “Sadece ‘Bu dünyada bunu nasıl başaracaksın?’ diye merak ediyorlardı” dedi. Onu kabuğundan çıkarmak için ikna etmek için, “sadece beni insanlarla konuşturmak için” arayıp ailenin pizza teslimatı siparişlerini verme görevinin kendisine verildiğini söyledi. 11 yaşındayken annesi onu topluluk önünde konuşma dersine gönderdi.

2000 yılında Amherst College’da psikoloji okurken kros ve atletizm takımlarına katıldı. Bunun sonucunda diyetinin izlenmesinin anoreksiyaya dönüştüğünü ve Bayan Nancherla’nın o kadar çok kilo verdiğini ve adet görmeyi bıraktığını söyledi. Sonunda ebeveynlerinden onu, kendisine depresyon teşhisi konan bir yeme bozukluğu iyileşme merkezine götürmelerini istedi.

“Adını koyabilmek beni çok rahatlattı” dedi. “Hayatımı yeni yaşamaya başlamışım gibi hissetmemi sağladı çünkü artık her şey için o bağlama sahiptim.”

Bayan Nancherla kitabında, stand-up kariyerine 2006’da başlayan, sektörün ağırlıklı olarak beyaz ve erkek olduğu bir dönemde başlayan utangaç bir Güney Asyalı kadın olarak, kadınları, özellikle de kadınları etkileyen güçlü bir sahtekarlık sendromu duygusu aşıladığını yazıyor. kadınlar tarafından kullanılıyor. Kendisiyle çeşitli projelerde çalışan komedyen Hari Kondabolu, Bayan Nancherla olay yerine geldiğinde az sayıda Güney Asyalı kadın komedyen olduğunu söyledi. Hatta çok daha azı zihinsel sağlıklarından bahsetti.

“İnsanlara hiçbir anlam ifade etmiyordu” dedi, “tıpkı tek boynuzlu ata benziyordu.”

Gösterilerine varlığının tuhaflığını ele alarak başladı. Conan gönderisinin ilk satırı şöyleydi: “Sorun değil. Ben de komedyen olduğuma şaşırdım.”

Bayan Nancherla’nın gelişinden sonra stand-up sahnesine çıkan Güney Asyalı komedyenlere sıklıkla “Aparna 2.0” denildiğini söyledi. Kariyerine 10 yıl önce başlayan ve Bayan Nancherla’dan daha gürültülü bir komedi tarzına sahip olan komedyen Kiran Deol, “birçok kez” onunla karıştırıldığını söyledi.

Sonunda birisi yanına gelip Bayan Nancherla’nın çalışmasına iltifat ettiğinde, Bayan Deol, “Onu düzeltmek yerine ‘teşekkür ederim’ demeye başladım” dedi.

Komik kabartma

Peki, son derece kaygılı, klinik açıdan depresif ve kendine güveni olmayan bir kişi nasıl komedyen olabiliyor? Antidepresanlar. En azından Bayan Nancherla bize bunu söylüyor.

2002 yılında hâlâ üniversitedeydi ve ilk kez seçici serotonin geri alım inhibitörlerini denedi. İlk komedi programını izlediğinde kendi deyimiyle bir “balayı dönemi” yaşadı.

Antidepresan alırken diziyi izlemek “bir nevi göz açıcı bir andı; hayatı bu frekansta deneyimleyebildiğinizi bilmiyordum” dedi. “Orada olmasaydım, açık mikrofonu deneme cesaretine sahip olabileceğimi gerçekten sanmıyorum.” Başlangıçtaki bu etki sonunda etkisini yitirdi ve o zamandan beri, “ilaç tedavisi eğlencesi” olarak adlandırdığı tedaviler arasında geçiş yaptı. en uygun noktaya geri dönmeye çalışmak için “dönüşüm”.

Bayan Nancherla’nın Los Angeles’taki Elysian’daki dört gösterisinin tamamı yeni materyal denemekle ilgiliydi; bu, komedyenlerin materyali daha geniş bir izleyici kitlesine sunmadan önce amacına ulaşmayan veya sunumu hassaslaştıramayan şakaları ayıklamak için yaptığı yaygın bir uygulamadır. Bayan Nancherla, komediden ayrılmadan önce bu süreçten hiçbir zaman memnun olmadığını söyledi. “İnsanların gelip başarısızlığımı izlemelerini sağlama fikri çok korkutucu geldi.”

Tüm kusurlara ve düzenlenmemiş kısımlara rağmen sahneye dönme isteği, onun için yalnızca zaman ayırdığı için mümkün olduğunu söylediği bir tür büyümedir.

Kitabı yazmak onun özel olarak hayalini kurduğu “tedavi” değildi; Hala akıl sağlığı sorunları var ve söylediği gibi her zaman da öyle olacak. Ancak artık “kendimin bu dağınık, çözülmemiş kısımları” konusunda daha fazla sorumluluk aldığını hissettiğini söyledi. “Bunda bir özgürlük var.”