Kronik iş stresi arttığında tükenmişlik koçu devreye giriyor

Sakaryali

Active member
“Making It Work”, küçük işletme sahiplerinin zor zamanları atlatmaya çalışmasını konu alan bir dizi.

Fairfax İstasyonu, Virginia'da emlakçı olan Karen Schiro, geçen yıl tükenmişlik yaşadığını fark ettiğinde, Tacoma, Washington'dan tükenmişlik eğitmeni Ellyn Schinke'ye başvurdu. “Tükendiğimi biliyordum ve bununla nasıl başa çıkacağımı bilmiyordum” dedi.

45 yaşındaki Schiro, altı ay süren haftalık video görüşmelerinde aşırı dolu yapılacaklar listesini azaltmayı öğrendi. E-posta imzasına akşam 6'dan sonra artık mesajlara yanıt vermediğini belirten bir satır eklenmesi gibi değişikliklerin kendisine “aptalca” göründüğünü ancak bu düzenlemeleri fark edebilmeleri için dışarıdan birinin bakış açısına ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Bayan Schiro, “Yorgun olduğunuzda bunları düşünmek ve bunları yapmak zordur” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü tükenmişliği, Kovid-19 salgını insanların çalışma şeklini ve yerini etkilemeden önce bile fark etmişti. Acadia Üniversitesi'nden emekli profesör Michael P. Leiter, 2019'da bu tür kronik işyeri stresinin ayırt edici özelliklerini tükenme, şüphecilik ve etkisizlik olarak tanımladı; bunların hepsi insanların kendi ayakları üzerinde durmasını zorlaştıran özellikler. Nova Scotia'da tükenmişlik üzerine çalışmalar yapıyor.

“Bu noktada tek başınıza ayağa kalkmanız çok zor” dedi. “İkinci bir bakış açısına veya duygusal desteğe sahip olmak gerçekten yararlı.”

Tükenmişlik koçunun devreye girdiği yer burasıdır.

Meslek, psikoterapi ile kariyer koçluğu arasında gri bir alanda yer aldığından ve resmi bir nitelik veya denetim olmadığından, “tükenmişlik koçu” tanıtılması kolay bir moda sözcük olabilir. Temel olarak herkes bir tabela asabilir.

Purdue Üniversitesi'nde tükenmişlik üzerine çalışan klinik liderlik ve proje yönetimi profesörü Chris Bittinger, sonuç olarak son yıllarda giderek daha fazla insanın kendilerini tükenmişlik koçu olarak pazarladığını söylüyor. “Girişte herhangi bir engel yok” diyor.

Kâr etmek başka bir konudur. Denver'da yaşayan Rhia Batchelder, 2021'de tükenmişlik koçu olarak kariyerine başladığında, başlangıçta birikimleriyle geçindi ve satış ve pazarlama becerilerini geliştirirken gelirini serbest yasal işlerle ve köpek gezdirmeyle destekledi.

“Koçluk genel olarak düzenlemelerin olmadığı bir sektör” dedi. “Tükenmişliği araştırmak için muhtemelen yüzlerce saat harcadım.”

Bu kontrol eksikliği nedeniyle tükenmişlik antrenörlerinin sayısını söylemek zor. Ancak tükenmişlik üzerine çalışan liderler gibi araştırmacılar, baskı altındaki bir kurum kültürünün, zihinsel sağlık kaynaklarının eksikliğinin ve aksaklığın olduğunu söylüyor Pandemi, başa çıkmanın yollarını arayan kritik bir tükenmiş işçi kitlesi yarattı.

Atlanta'da tükenmişlik koçu olan Kim Hires, 10 yıl önce işine başladığında ne yaptığını çok az kişinin bildiğini söyledi. “Bugün artık bunu açıklamama gerek yok” dedi.

Ancak tükenmişlik antrenörleri vasıf eksikliğiyle mücadele ediyor. Bazıları, kar amacı gütmeyen büyük bir koçluk derneği olan Uluslararası Koçluk Federasyonu gibi kuruluşlardan sertifikalar alır. Ancak bir yaşam koçu, yönetici koçu veya sağlıklı yaşam koçunun aksine tükenmişlik koçunun belirli bir sertifikası yoktur.

Stres yönetimi ve uyku sağlığı gibi konularda sertifikaları ve sürekli eğitimleri bir araya getirmeleri gerektiğini söylüyorlar; bu, savunucularına göre bile bir hile gibi görünebilir.

Ancak artan ilgiye eğitim kurumları da karşılık veriyor.

Columbia Üniversitesi Columbia Koçluk Sertifikasyon Programı Direktörü Terrence E. Maltbia, koçluk programı mezunları ve yöneticileri arasında iki yılda bir yapılan anketin ilgi göstermesinin ardından üniversitenin tükenmişlik konusunu sürekli eğitim müfredatına dahil ettiğini söyledi. benzeri görülmemiş bir artış olarak nitelendirdi.

“Piyasa bunu yönlendiriyor çünkü insanlar çalışmak zorunda ve çalışmak daha stresli” dedi.

Amerikan Psikoloji Derneği'nin en son yıllık araştırması, çalışanların yüzde 77'sinin geçen ay işle ilgili stres yaşadığını ortaya çıkardı. Bu stresle başa çıkma konusunda yardım bulmak çoğu zaman zordur: Sağlık Kaynakları ve Hizmetler İdaresi'ne göre, ABD nüfusunun yarısından fazlası ruh sağlığı hizmetlerine erişimin yetersiz olduğu bir bölgede yaşıyor.

Oconomowoc, Wis.'de dahiliye uzmanı ve çocuk doktoru olan Brett Linzer, bazı insanların hâlâ akıl hastalıklarıyla ilgili bir damgalama olduğu için tükenmişlik koçlarıyla konuşmayı tercih edeceğini söyledi.

“Doktorların sorunları kendi başlarına çözmeleri gerektiğine ve başkalarına güvenemeyeceklerine dair kültürel bir anlatı var” diyor Dr. Linzer. Tükenmişlik koçuyla konuşmanın onu daha empatik ve daha iyi bir iletişimci yaptığını ve iki arkadaşının ve meslektaşının ölümüyle başa çıkmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Birçok tükenmişlik koçu için kişisel deneyimler de rol oynamaktadır. Denver koçu Bayan Batchelder, kendisini ilgisiz ve bitkin bırakan iş davaları kariyerinden vazgeçti.

33 yaşındaki Batchelder, “Kendime yardımcı olmak için tükenmişlikle uğraşmaya başladım” diyor. Nefes egzersizleri, sınırlar koyma ve rutinler oluşturma gibi stres yönetimi araçlarını öğrenerek müşterilerine yardımcı olmak için kullanabileceği içgörüler kazandı.

Bu koçlar, terapistlerin yerini almadıklarını, aksine farklı türde bir destek sağladıklarını söyledi. Bazı müşteriler tükenmişlik koçunun işyerindeki zorluklarla empati kurabilmesini takdir ettiklerini söyledi.

Baltimore'da kar amacı gütmeyen bir kuruluşun iletişim yöneticisi olan ve bir terapistle görüşürken Bayan Batchelder'la çalışmaya başlayan Tara Howell, “Neler yaşadığımı anlayabiliyordu” dedi.

28 yaşındaki Howell, “Rhia ile seanslarım çok daha uygulamalıydı” dedi. “Kariyer danışmanlarıyla çalışmayı düşündüm ancak bu, hedeflerime pek uygun görünmüyordu.”

Bazı işverenler, mesleki gelişimin bir parçası olarak tükenmişlik koçuyla yapılan seansların masraflarını karşılarken, çoğu koç ve müşteri, insanların koçluk ücretini kendi cebinden ödediğini bildirmektedir. 45 veya 60 dakikalık bireysel seansın maliyeti 250$ veya daha fazla olabilir ve bireysel seans paketleri birkaç bin dolara mal olabilir.

Tükenmişlik koçlarına olan ilgi, işyerinde refah konusunda değişen görüşten kaynaklanmaktadır. Oxford Üniversitesi Refah Araştırma Merkezi'nden William Fleming, işverenler tarafından sunulan uyku uygulamaları ve farkındalık seminerleri gibi pek çok sağlıklı yaşam hizmetinin refahı artırma vaadini taşıdığını buldu. Akıl sağlığı.

Pensilvanya Üniversitesi tıp eğitimi yüksek lisans programının eş direktörü ve tükenmişlik araştırmacısı Kandi Wiens, “Bu müdahalelerin çoğu sadece işe yaramakla kalmıyor, aynı zamanda olumsuz sonuçlara da yol açıyor” diyor.

Fleming, bu girişimlerin etkisiz olduğunu, çünkü tükenmişliğe yol açan aşırı çalışma veya kaynak eksikliği gibi konulardan ziyade bireye odaklandıklarını söyledi. “Kök nedenleri bulmadan sorunun semptomlarını hafifletmeye çalışıyorsunuz” dedi.

Tükenmişlik koçlarının kendileri de her derde deva olmadıklarını itiraf ediyorlar. Bayan Batchelder, “Koçluğun etkisinin kesinlikle sınırları vardır” diyor. “Çok fazla kurumsal stres etkeni var.”