Kürtaj hapının ABD’ye getirilmesine yardımcı olan Peg Yorkin 96 yaşında öldü

Sakaryali

Active member
1973’te Haber, Bayan York’u “Hollywood Derneği’nin Kraliçesi” olarak adlandırdı ve Beverly Hills’te çocuklara adanmış bir hayır kurumu olan SHARE Inc. engelliler. Kendisini sık sık 1950’lerin tipik bir ev hanımı olarak tanımlıyordu – birçok kadın gibi ikinci dalga feminizm tarafından cesaretlendirilen zamanının bir ürünü.

1970’lerde kadın hareketine dahil oldu ve diğer şeylerin yanı sıra Eşit Haklar Değişikliği’nin onaylanması için baskı yaptı. SHARE’den ayrıldıktan sonra Los Angeles Shakespeare Festivali’ni ve ardından LA Public Theatre’ı yöneterek AR Gurney ve John Guare gibi oyun yazarlarının eserlerini yönetti. Ancak 1986’da Bay Yorkin’den boşandıktan sonra, Bayan Yorkin 60 yaşındayken, ulusal dikkatini çekecek işine tamamen odaklanabildi.

1999 tarihli Women in World History kitabına yazdığı bir röportajda, “30 yıllık bir evlilik sona erene ve Kaliforniya’nın topluluk mülkiyet yasalarından yararlanana kadar feminizme karşı somut bir şeyler yapabildim” dedi: Bir Biyografik Ansiklopedi.”

Şu anda Feminist Çoğunluk’un yönetici direktörü olan Bayan Spillar, Bayan Yorkin’in Roe v. Wade, kadınların Meksika’da kürtaj yapabilecek doktorlar bulmasına yardım etti. Bayan Spillar’ın şunları hatırladığını söyledi: “Büyük düşünmemizi, daha fazlasını yapmamızı ve acele etmemizi istiyorum. Sonsuza kadar yaşamayacağım ve bunun hayatım boyunca yapılmasını istiyorum.”

Peggy Diem, 16 Nisan 1927’de New York’ta doğdu. (İlk adından nefret ediyordu ve lisede kendine Margaret ve ardından Peg adını verdi.) Annesi Dora (Lavine) Diem ev hanımıydı ve oyuncu olmak istiyordu. Babası Frank, DW Griffith ve diğer film yapımcıları için çalışan bir fotoğraf fotoğrafçısıydı.

Bir alkolik olan Frank, Peg 11 yaşındayken aileyi terk etti; Mali açıdan mücadele eden Dora, genç Peg’in bir yatağı paylaştığı New York, Yonkers’a annesinin yanına taşındı. Daha sonra hatırlayacağı gibi travmatik bir çocukluktu.

Son derece zeki olan Peg, 16 yaşında burslu olarak Barnard College’a girmeden önce Roosevelt Lisesi’nde birkaç sınıf atladı. Ancak annesinin ısrarı üzerine iki yıl sonra istemediği bir oyunculuk kariyerine devam etmek için şirketten ayrıldı. Bir film yönetmeni olan Newt Arnold ile kısa bir evlilik, ona bir ilişkisi olduğunu söyleyince boşanmayla sonuçlandı, ancak bu onu Los Angeles’a ve annesinden uzaklaştırdı. 1954’te bir acentenin ofisinde tanıştığı Bay Yorkin ile evlendi.