“Me Talk Pretty One Day” kitabının yazarı David Sedaris günlük yürüyüşlerinde

Sakaryali

Active member
Yürüyüş serimizin son ayında hayranlık uyandırdık, sohbetleri ateşledik, eğitimimizi hızlandırdık ve mikro maceralar aradık. Daha hafif bir notla bitirmek istiyorum. Hevesli bir yürüyüşçü, mizahçı ve Me Talk Pretty One Day ve Happy-Go-Lucky dahil 13 kitabın yazarı olan David Sedaris, bana yardımcı olacak mükemmel kişi.

Vaktini New York ve İngiltere Sussex arasında geçiren Sedaris, adımlarını bir Fitbit ile takip etmeye başladığı 2014 yılından bu yana her gün yürüyor. Tokyo ve Reykjavik dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde koştu. İngiltere’de, yürümeyi ve çöp toplamayı birleştirdiği, onun adını taşıyan bir çöp kamyonu bile var.

Yürüyüş planı ve günlük (en az) 21.000 adımlık hedefine ulaşmak için yürüyeceği mesafeler hakkında sohbet ettik.

Röportaj netlik ve uzunluk için düzenlendi.

Bugün için yürüyüş planlarınız neler?

Sabah 3’ten sabah 7’ye kaçacağım, bilmiyorum. Yani en az 10 mil koşmam gerekiyor.

Her gün mü?

Evet. Ters duran bowling lobutları gibi baldırlarım var ve birçok insan onların implant olduğunu düşünüyor.

Ya gitmezsen? Kendin gibi hissetmiyor musun?

Bir Apple Watch’ım var ve üzerinde üç daire doldurmanız gerekiyor. Ama bana mesaj atıp “1.800 gün boyunca tüm çevrelerini doldurdun” diyecek.

Çok daha fazla olurdu ama yıllar önce Los Angeles’tan Sidney’e uçtum, uluslararası tarih çizgisini geçtim ve günü kaybettim. Benim hatam değildi ama Apple Watch’umdaki mükemmel kaydımı kaybettim. Bu yüzden baştan başlamak zorunda kaldım.

Ocak ayında Avustralya’da bir uçaktaydım ve otelimde beş saat geçireceğimi düşündüm ama uçuş bir fiyaskoydu. Bu yüzden uçak koltuğumda belki bir buçuk saat koştum.

Ne kadar yumuşak adımlar? Net bir şekilde hayal edemiyorum.

Ayaklarım yerdeydi ama kollarımı yürüyormuş gibi hareket ettiriyordum.

Yanında kimin oturduğunu bilmiyor muydun?

HAYIR. Yani, yanımda oturmaktan nefret ederdim. Ancak bu şekilde, gerekirse adımları atacaksınız. Bence kendini küçük düşürdüğün için puanları hak ediyorsun.

Ve bence zekan için puan alıyorsun. Bir gece uçuşum iptal edildi. Dokuz saat boyunca bir arabaya bindim, gösterim için şehre geldim ve doğruca tiyatroya ve doğruca sahneye çıkmam gerekti. Ve uyanma hedefime yakın değildim.

Bu genç kadın bir kitap imzalatmaya geldi ve ‘Şimdi ne yapacaksın’ dedim. Ben hiçbir şey yapmıyorum.” Saatimi çıkardım, bileğine taktım. Ona 20 dolar verdim ve “İki mil yürümek zorundasın” dedim.

Neden bir Fitbit’ten Apple Watch’a geçtiniz?

Fitbit arkadaşı olmak isteyen bir arkadaşım vardı. Fitbit arkadaşlar, ben her zaman onları yok ederim. Ama o beni mahvetti. Bir günde 24 mil koşarsam, daha erken bir saat diliminde yaşadığı için 24,5 mil koşardı. Sadece beni deli etti.

Ve arkadaşım Hugh, “Onunla arkadaşlıktan çıkar” dedi ve ben de “Yapamam.” Bu doğru görünmüyor dedim, bunun yerine Fitbit’imi attım.

Yaptığınız en uzun yürüyüş neydi? 22 mil olduğunu okumuştum.

Hayır, 91.000 adımdı. Kırk bir mil. Uykumda 22 yapabilirim.

Hugh seninle sık sık gelir mi?

Hayır, benimle asla gelmez. Sanki aşırıya kaçıp yaptığım her şeyi mahvetmem gerekiyor, anlıyor musun? Yani bunun bir parçası olmak istemiyor.

Kompulsiyonları olan herkes için bir Fitbit veya Apple Watch işinizi görecektir. 1.680 günlük mükemmel bir rekorum olduğu fikrini asla hiçbir şey için kırmayacağım.

Ne abilir Bunu bozmak istiyor musun?

Caddenin karşısına geçip yukarı baktığımda bana doğru hızla gelen bir araba görsem, ilk düşüncem “saatim” olurdu.

Uzmanlardan oluşan bir panel, doktorların yetişkin hastaları kaygı açısından taramasını önerdi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki beş yetişkinden birinin anksiyete bozukluğu yaşadığı tahmin edilmektedir. Geçen hafta, ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü, 65 yaşın altındaki yetişkinlerde kaygıyı değerlendirmek için yeni kılavuzlar yayınladı. Ne kadar korku çok fazladır? İşaretleri nasıl tanırsınız? Amerikan Psikiyatri Birliği Başkanı bu soruları ve daha fazlasını yanıtlıyor.

Hikayeyi oku: Korku ne zaman sorun haline gelir?

Doğum sonrası depresyon yaşayan 4 kadın, hayatlarının derinliklerine inelim.

Bu depresyonu tedavi etmek için özel olarak tasarlanmış ilk ilaçlar da dahil olmak üzere doğum sonrası depresyon için her zamankinden daha fazla tedavi seçeneği olsa da, birçok anne ihtiyaç duydukları yardımı alamıyor. Sekiz yeni anneden biri, genellikle yıkıcı olan doğum sonrası depresyondan etkilenir. Bu baharda hastalıktan etkilenen dört anne deneyimlerini paylaştı.

Hikayeyi oku: Doğum sonrası depresyonun ortasında yaşamak