Minnettarlık sağlığınızı nasıl etkiler? Bilimin Gösterdiği

Sakaryali

Active member
2022’de Stacy Batten, “tüm yılı alevler içindeydi” dedi.

Kocası kanserden öldü ve babası Parkinson hastalığıyla uzun bir savaşın ardından öldü. Annesine kanser teşhisi kondu. Ve 26 yıl boyunca yaşadığı evi sattıktan sonra ülke genelinde Seattle’dan Fairfield County, Connecticut’a taşındı.

Çaresizlik içinde, her günün parlak tarafını aradığında daha iyi hissettiğini fark etti. Bu yüzden büyük bir mason kavanozu aldı ve onu şimdi komodinin üzerinde sakladığı bir “minnet kavanozuna” dönüştürdü.

Her gece minnettar olduğu birkaç şeyi bir kağıda yazıp içine koyuyor. Genellikle “Yeni bir komşumla tanıştım” veya “Köpeği ve annemi yürüyüşe çıkardım” kadar basit.

56 yaşındaki Batten, “Keder hâlâ orada,” dedi. “Ancak bu günlük notları yazmak yardımcı oldu.”

Yirmi yıl önce, çığır açan bir çalışmada, psikolog Robert A. Emmons, bilim adamlarının daha önce zar zor incelediği bir soru olan minnettarlığın insanların nasıl fayda sağladığını anlamaya çalıştı.

Dr. Minnettarlığın psikolojik sağlığı iyileştirebileceğini öne süren Emmons, bir dizi yeni araştırmaya ilham kaynağı oldu. Bugüne kadar yapılan çok sayıda araştırma, minnettar bir tutuma sahip olmanın, “nimetlerini saymanın” ve başkalarına minnettar olmanın, kişilerarası ve romantik ilişkilerin yanı sıra duygusal sağlığımız üzerinde olumlu etkileri olabileceğini bulmuştur.

Ek olarak, hepsi olmasa da bazı çalışmalar, minnettarlığın fiziksel sağlığa fayda sağlayabileceğini göstermiştir.

“Minnettarlık hayatları iyileştirir, enerji verir ve dönüştürür” dedi Dr. emmonlar “Hayata hediyeler, verenler, iyilik ve zarafet açısından baktığımız prizmadır.”

Burada minnettarlığın neden bu kadar güçlü olduğu ve onu günlük hayatımıza nasıl entegre edebileceğimiz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Minnettarlık nedir?

Minnettarlık, hayatınızda iyi bir şey olduğunu ve diğer insanların – veya onlara inanıyorsanız daha yüksek güçlerin – bu iyiliğe ulaşmanıza yardım ettiğini kabul etmekten kaynaklanabilecek olumlu bir duygudur.

Başka bir deyişle, iyi şeylerin kaynakları “en azından kısmen benliğin dışındadır” dedi Dr. emmonlar

Örneğin, birisi size nazik davrandığında minnettarlık hissedebilirsiniz.

Ancak Doğu Washington Üniversitesi’nde psikoloji profesörü ve “Şükran ve İyi Yaşam” kitabının yazarı Philip Watkins, “Savaşın sadece yarısı gibi hissediyorum” dedi. Minnettarlığı ifade etmek, bu duygunun faydalarından yararlanmak kadar önemlidir, dedi.

Sizin için faydası nedir?

Birçok çalışmada, katılımcılardan teşekkür mektupları yazmaları veya hayatlarındaki olumlu şeyleri listelemeleri istenmiş ve ardından bu eylemlerin etkisi ölçülmüştür.

Bulgular, bu tür faaliyetlerde bulunmanın, depresyon ve kaygı semptomlarını azaltmak, benlik saygısını artırmak ve günlük yaşamdan memnuniyeti artırmak gibi zihinsel sağlık yararları olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, bazı araştırmalar, minnettarlık müdahalelerinin, insanlardan günlerinin ayrıntılarını yazmalarını istemek gibi diğer refah artırıcı faaliyetlerden mutlaka daha etkili olmadığını bulmuştur. Yine de uzmanlar, bunun şükran etkinliklerini daha az yararlı hale getirmediğini söylüyor.

Chapel Hill’deki North Carolina Üniversitesi’nden bir psikolog olan Sara Algoe, birden fazla araştırma, bir tanıdık, meslektaş, arkadaş veya romantik partnere minnettarlığı ifade etmenin ilişkileri “güçlendirebileceğini” ve “daha yakın bağ kurmamıza yardımcı olabileceğini” göstermiştir. Minnettarlık ilişkileri geliştirir.

Ayrıca araştırmacılar, insanların mizaçlarını incelediklerinde, günlük yaşamlarında minnettar hissetmeye daha yatkın olanların daha az depresif olduklarını ve daha iyi uyuduklarını bulmuşlardır.

Minnettarlık yalnızca hem verenin hem de alanın esenliğini artırmakla kalmaz, aynı zamanda ona tanık olanlar için de iyi olabilir: İki kişi arasında bir minnettarlık eylemi gözlemlemek, gözlemcinin her ikisine karşı daha sıcak ve yakın hissetmesini sağlayabilir.

“Beni etkileyen şey, kişisel bildirim ölçümlerinin ötesine geçen objektif, biyolojik olarak doğrulanabilir sonuçlardır” dedi Dr. emmonlar Örneğin, şükran aynı zamanda daha düşük kan basıncıyla ve bir pilot çalışmada daha yüksek kalp atış hızı değişkenliğiyle ilişkilendirilmiştir, bu da refahın bir göstergesidir.

“Minnettarlık, vermeye devam ettiğiniz hediye gibi görünüyor,” dedi Dr. alg.

Günde bir an yeter.

Minnettarlıkla ilgili çalışmalar, minnettarlığı ne sıklıkla ifade etmemiz gerektiği veya bunu en iyi nasıl uygulayacağımız konusunda rehberlik sağlamaz. Ancak birçok uzman, günde bir kez küçük bir şükran dozunun ideal olduğuna inanıyor.

Altı haftalık bir grup programında minnettarlığı ifade etmenin insanlara yardım edip edemeyeceğini araştıran Indiana Üniversitesi Eğitim Okulu’nda danışmanlık psikolojisi profesörü olan Joel Wong, “Şükran aktivitelerinin faydalarının gerçekten uzun vadeli alışkanlıklarla ortaya çıktığını düşünüyorum” dedi. depresyon ile.

Kalıcı bir şükran alışkanlığı geliştirmek için şükran uygulamanızı zaten kökleşmiş bir rutine bağlamayı deneyin, dedi Dr. Wong. Sabah neye minnettar olduğunu düşünmeye karar verir.

“İş yerinde bilgisayarı ilk açtığımda denerim” dedi.

Müşterileriyle yaptığı çalışmalara düzenli olarak minnettarlık egzersizlerini dahil eden Philadelphia’lı bir psikolog olan Gretchen Schmelzer, bunun özellikle zor zamanlarda yararlı olabileceğini söyledi. Bu yılın başlarında yürüyüş yaparken düştü ve iki bacağını da kırarak altı hafta tekerlekli sandalyede kalmasını gerektirdi.

İyileşmeye devam ederken olumsuz düşüncelere kapılmamak için her gün kendi kendine, “Yapabildiklerin için şükret ve yapamayacaklarına odaklanma” diyor.

“Minnettarlık, sahip olduklarımıza bakmamızı ve bolluğu hissetmemizi sağlar” diye ekledi.

Pek çok çalışma, bir teşekkür mektubu yazmanın değerini göstermiş olsa da, sıkıcı veya zaman alıcı olmak zorunda değildir. Kısa bir e-posta veya SMS yardımcı olabilir.

Açık ol.

Akşam yemeğinden sonra mutfağı topladığınız için partnerinizin size teşekkür ettiğini hayal edin. Hangi ifadeyi duymayı tercih edersin?

“Çok teşekkür ederim!”

Veya, “Bu gece sorumluluğu üstlendiğin ve tüm mutfak işlerini yaptığın için minnettarım. Sırayla birbirimize mola vermemizi seviyorum.”

Spesifiklik önemlidir, çünkü şükran deneyimlerimizi derinleştirir, dedi Dr. Wong. “Minnettar duygularımızı ve düşüncelerimizi güçlendiriyor.”

doktor Wong, ister bir başkasına teşekkür etmek, ister hayatınızda minnettar olduğunuz şeyleri listelemek olsun, minnettarlık hakkında daha spesifik olarak düşündüğünüzde faydalı ilham kaynağı olabilecek 100 sorudan oluşan bir liste oluşturdu.

Bu egzersiz için Dr. Kağıda kalem koymak için Wong.

“Yazmak düşünce sürecimizi yavaşlatır ve daha bilinçli düşünmemizi sağlar” dedi Dr. Wong. Şunları ekledi: “Yazarak nimetlerimizin kalıcı bir kaydını tutarız; Neye şükrettiğimizi kendimize hatırlatmak için aylar veya yıllar sonra şükran günlüğümüze geri dönebiliriz.”