Müstakbel babalar, doğurganlık sorunlarının duygusal boşalmasından bahsediyor

Sakaryali

Active member
Curtis Stephenson, 20’li yaşlarının başından beri baba olmayı hayal ediyor. Ottawa’daki bir şarap barının müdürü Bay Stephenson, üç çocuğun en küçüğü olarak kardeşlerinin yeğenlerini büyütmesini izledi ve “Aman Tanrım, bunu istiyorum” diye düşündü.

Şimdi 43 yaşında olan kadın, 36 yaşındaki eşinden bir yılı aşkın süredir çocuk sahibi olmaya çalışıyor. Her ikisine de doğurganlık sorunları teşhisi kondu ve şimdiye kadar IVF başarısız oldu. Stephenson, babalığın asla başına gelmeyebileceğinin farkına varmanın “içinizde derinlerde hissettiğiniz duygusal bir şey” olduğunu söyledi.

ABD’de doğum oranları son 15 yılda yüzde 20 düştü ve çocuksuzluk artık erkekler arasında kadınlardan daha yaygın. Anketler düzenli olarak çoğu erkeğin bir gün ebeveyn olmak istediğini, ancak giderek daha sık olarak bu hedefe ulaşamadıklarını gösteriyor.

Uzmanlar, çocuk isteyen erkeklerin istememesinin ekonomik, sosyal, fiziksel birçok nedeni olduğunu söylüyor. Ancak baba olamamanın psikolojik etkileri konusunda çok fazla araştırma yok. Var olan birkaç araştırma, çocuk sahibi olma mücadelesinin kadınlar üzerinde olduğu kadar erkekler üzerinde de derin bir etkisi olabileceğini öne sürüyor.

Haberler, beş erkekle çocuk isteyip de henüz sahip olamadıklarıyla ilgili konuştu.

yaş faktörü

Tommy Bentz’in 22 yıllık evliliği boyunca çocuk istedi ama eski karısı istemedi. 2021’de 51 yaşındayken boşandıktan sonra, muhtemelen ona asla sahip olmayacağı sonucuna vardı.

Şu anda 54 yaşında olan ve Kuzey Wisconsin’de bir müzisyen olan Bay Bentz, “İnsanlar ‘Ah, hala X, Y veya Z’yi yapabilirsin’ diyorlar ama ben 70 yaşındayım ve çocuk liseden mezun oluyorsa bu adil mi?” dedi. .

79 yaşındaki Robert DeNiro, yakın zamanda çocuk babası olmakla manşetlere çıktı ve 82 yaşındaki Al Pacino yeni bir bebek bekliyor. Ancak Bay Bentz, hamile kalacak kadar genç bir kadınla çalışmanın “ürkütücü bir his” duyacağını söyledi.

Daniel H. Williams, Wisconsin Üniversitesi Tıp ve Halk Sağlığı Okulu’nda erkek kısırlığı konusunda uzmanlaşmış bir ürolog.

Erkek doğurganlığı, vücut daha az ve daha az canlı sperm ürettiği için 35 yaşından sonra azalma eğilimindedir. Daha fazla erkek çocuk sahibi olmak için daha uzun süre beklerken, birçoğu bu düşüşün başladığının veya ne kadar şiddetli olduğunun farkında değil. Örneğin, 2021’de yapılan bir çalışmada, dört erkekten biri erkek doğurganlığının 30’ları yerine 50’lerinde azalmaya başlayacağına inanıyordu. Bay Stephenson doğurganlık sorunlarını öğrendiğinde şok oldu.

“Temelde ‘Sonsuza kadar çocuğum olabilir’ gibisin” dedi.

Hatalı sistemlere güvenmek

Her ikisi de 39 yaşında olan Jesse Epstein ve kocası, dört yıl önce çocuk sahibi olmaya hazır olduklarına karar verdiler. 2021’in başlarında evlat edinme sürecine başladılar ve bir yıl sonra sekiz aylık hamile olduğunu söyleyen potansiyel bir biyolojik anneyle tanıştılar. Ancak Epstein, kadının yalan söylediği ve onlara sahte fotoğraflar gönderdiği ortaya çıktı. İki ay sonra, başka bir kadınla tanışmayı ayarladılar, ancak sonunda bebeğini büyütmesi için bir aile üyesine bırakmaya karar verdi.

Denver’da pazarlama danışmanlığında çalışan Bay Epstein, önemli finansal maliyetle birleştiğinde, “duygusal bir zorluktu” dedi. İlk evlat edinme başarısız olduktan sonra, ihanete uğramış ve sömürülmüş hissetti. “Yani, aileme bir ay içinde büyükanne ve büyükbaba olacaklarını söyledim. Bunu asla aşamayacağım” dedi. Çift şimdi taşıyıcı annelik arayışında.

Bazı günler, rüyasının ne kadar sürdüğünü kasvetli bir şekilde hatırlatıyor. Babalar Günü veya Bay Epstein’ın yeni doğum günü gibi tatiller ona “bir sancı” veriyor, “‘Bir yıl önce bugün bir çocuğumuz olacağını düşünmüştüm’ gibi bir yer.”

Erkek kısırlığının izolasyonu

Son 18 aydır, Matthew Koman ve eşi tekrarlayan düşükler yaşadı ve bir tüp bebek turu başarısız oldu. Ancak eşi çevrimiçi topluluklarda teselli ve şefkat bulurken, Los Angeles’ta spor performans koçu ve profesyonel sporcu olan 34 yaşındaki Bay Koman, bu deneyimin kendisi için tecrit edici olduğunu söyledi.

“Erkek bakış açılarını bulmakta gerçekten zorlandım” dedi. “Bunun hakkında konuşan pek fazla erkek yok.”

Facebook’taki en büyük kısırlık gruplarından biri olan Trying to Conceive, Infertility & Pregancy Support’un 41.000’den fazla üyesi var ama yalnızca kadınlara hitap ediyor. Buna karşılık, Erkek Doğurganlık Desteği gibi en büyük erkeğe özgü gruplardaki oran onda bir civarındadır.

Erkeklerin destek gruplarına katılma olasılıklarının neden daha düşük olduğu net değil, ancak bir İngiliz araştırması, geleneksel erkeklik kavramlarının bir engel olabileceği sonucuna vardı. Kısırlık teşhisini “gerçek bir ego vuruşu” olarak tanımlayan Bay Stephenson, “Duygularımızı paylaştığımızda bize erkeksi olmadığımızı hissettiren bir engel var” dedi. 22.000 Instagram takipçisiyle deneyimlerini paylaşan yeni bir kısırlık etkileyici dalgası.

Doğurganlığın sadece bir kadının sorunu olduğuna dair modası geçmiş bir görüş var, dedi Dr. Williams, ancak kısırlık vakalarının yaklaşık yüzde 50’sinde erkekler ya tek nedendir ya da katkıda bulunan bir faktördür. Bu kısırlık sorunları depresyona, cinsel işlev bozukluğuna ve evlilikte gerginliğe yol açabilir.

Kaliforniya, Berkeley’de erkek sorunları konusunda uzmanlaşmış bir psikoterapist olan Michael Ceely, erkeklerin genellikle psikiyatrik tedavi arama olasılığının daha düşük olduğunu ve birçoğunun, deneyimin fiziksel yükünü eşleri çekerken acılarını ifade ettikleri için kendilerini suçlu hissettiklerini söyledi. “Kendi hayal kırıklığı duyguları hakkında konuşma olasılıkları daha düşük” dedi, çünkü “gerçekten şikayet edecekleri yermiş gibi hissetmiyorlar.”

yalnız gitmek

Bazı erkekler, baba olmak istiyorlarsa bunu kendi başlarına başarmaları gerekebileceğinin farkındadır. 41 yaşındaki Yemi Akinyemi Dele (Yemi AD olarak bilinir), her zaman bir aile kurmanın hayalini kurdu, ancak “Benim için hiçbir zaman kolay bir yol olmadı” dedi. Eski eşi 12 yıllık evlilikleri boyunca çocuk sahibi olmaya hazır değildi ve koreograf ve genç liderleri destekleyen Moonshot Platform’un kurucusu ve CEO’su Akınyemi Bey iş başında.

“Ama sonra geçen yıl 40 yaşına girdim ve ‘Tamam, ya şimdi ya asla’ gibiydim” dedi.

Akınyemi Bey, yarısını başka türlü hamile kalamayacak birine bağışlayan kadınların yumurtalarını ücretsiz olarak dondurmasına izin veren bir şirket olan Cofertility’ye kaydoldu. Cofertility’nin müstakbel ebeveynlerinin çoğu çift, ancak yüzde 10’dan fazlası hem eşcinsel hem de heteroseksüel bekar erkekler, şirketin CEO’su Lauren Makler dedi. Bir sözcü, son üç yılda, baba olmak isteyen gey erkekleri destekleyen, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Men Could Babies’in, taşıyıcı annelik bilgilendirme konferanslarına katılan bekar erkeklerin sayısında yüzde 40’lık bir artış gördüğünü söyledi.

Akınyemi Bey, çok yaşlanmadan bir an önce baba olmak istediğini söyledi. Ama aynı zamanda bunu karşılayabileceği bir noktaya geldi – “zamanında, finansal ve manevi olarak” dedi. “Belki on yıl önce bunun üstesinden gelemezdim.”

Holly Burns, Haber’a düzenli olarak katkıda bulunmaktadır.