New York’un koşu kulüpleri egzersiz ve topluluk için bir fırsattır

Sakaryali

Active member
Eylül başında bir perşembe akşamı Yukarı Batı Yakası Koşu Kulübü, Manhattan’daki Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nin merdivenlerinde buluştu. Saat 18.30’du ve sıcaklık 90’ların üzerindeydi. Ancak aşırı sıcağa rağmen, yaşları ergenlik çağından 60’lı yaşların sonlarına kadar değişen 25’ten fazla kişi, Central Park çevresinde 6,5 kilometrelik bir bisiklet turu koştu.

Sık sık su çeşmelerinin başında dururlardı. Ayrıca kendilerini acımasız koşullardan uzaklaştırmak için “Yalancılar” adlı bir oyun oynadılar.

Genellikle daha sonra grup bir kahve veya bira eşliğinde dinlenmek için bir yere gider. Bayanlar ABD Açık yarı finaliydi, dolayısıyla katılımcıların yaklaşık dörtte üçü Amerikalı oyuncular Coco Gauff ve Madison Keys’e tezahürat yapmak için Amsterdam Bulvarı’ndaki bir gastro pub olan Gin Mill’e gitti. Hâlâ koşu kıyafetlerini giyen takım, endorfinlerle dolu, bira içiyor ve hamburger yiyordu; bazıları maçlar gece yarısından sonra bitene kadar oradaydı.

Kulübü Şubat ayında kuran 25 yaşındaki teknik personel alımı görevlisi Maddy Nguyen, “Her koşu kulübü farklıdır ama bizimki çok sosyal” dedi. “Bizim için telefonu kapatmak çok gevşek ve kolay.”

İnsanların koşmak için buluştuğu ve daha sonra genellikle sosyal bir şeyler yaptığı koşu kulüpleri New York City’de patladı ve tüm ilçe, yetenek ve hedeflere sahip koşuculara bir topluluğun parçası olma fırsatı sundu.

Katılanlar yalnızca sağlık açısından fayda sağlamakla kalmıyor; sizi sorumlu tutacak ve kilometreleri daha hızlı artırmanıza yardımcı olacak insanlar olduğunda, devam eden bir programa bağlı kalmak daha kolay oluyor – aynı zamanda sosyal avantajlar da elde ediyorlar. Kulüpler aracılığıyla en iyi arkadaşlarla, komşularla, aktivite ortaklarıyla ve hatta gelecekteki eşlerle tanışırlar.

Lüks bir otelde çalışan ve Batı Harlem’de yaşayan 36 yaşındaki Kristopher Imperati, “Bunun iki şeyin birleşimi olduğunu düşünüyorum” dedi. Şu anda yaklaşık 1.200 üyesi bulunan, LGBTQ bireyleri ve onların müttefikleri için bir koşu kulübü olan Front Runners New York’u yönetiyor.

“Sanırım pek çok insan pandemi sırasında koşmaya başladı çünkü bu, kalkıp yapabileceğiniz birkaç şeyden biriydi” diye ekledi. “Ancak salgın aynı zamanda grupların parçası olma ve sosyal şeyler yapma arzusunu da yarattı.”

2021 baharında yayınlanan Nielsen Sports raporuna göre ankete katılan tüm koşucuların yüzde 13’ü aslında pandemi sırasında başladı. Pandemiden önce zaten koşmuş olan katılımcıların yüzde 22’si, pandemi başladıktan sonra daha sık koşmaya başladıklarını söyledi.

New York’taki kulüpler büyüme atakları yaşarken topluluklarını sağlam tutmak ve ayrılıkçı gruplarla baş etmek için mücadele ediyor. Bazı kulüpler seçilmiş bir yönetim kurulu, sponsorlar ve üyelik aidatlarıyla örgütlenmeyi tercih ederken, diğerleri bu hamleleri yabancılaşma veya satış olarak eleştirdi.

Ayrıca, çok sayıda koşucu aynı park ve meydanlarda koşmaya çalıştığında doğal olarak ortaya çıkan çim savaşları ve rekabetler var; bazen diğer koşu kulüpleri tüm rotayı ele geçirdiğinde öfkeyle, bazen de nezaketle.

Aşağı Doğu Yakası’nda toplanan Old Man Run Club’ın yaratıcı direktörü ve kurucu ortağı 47 yaşındaki Ryo Yamamoto, “Koşu kulüpleri arasında söylenmemiş bir kural var” dedi. “Brooklyn Atletizm Kulübü’nün Salı günleri antrenmanları takip ettiği anlaşılıyor, bu yüzden bu alanı kullanmayacağız çünkü bu onların işi.”

Çim sorunları çok önemli sosyal medya koluna bile sıçradı. Bayan Nguyen, maratona birlikte antrenman yapabileceği kişileri aradığı için Şubat ayında Yukarı Batı Yakası Koşu Kulübü’nü kurdu. “Bir Instagram sayfası oluşturdum ve Yukarı Batı Yakası Facebook gruplarında birçok paylaşım yaptım” dedi.

Tesadüfen aynı hafta, Yukarı Batı Yakası’nda yaşayan 33 yaşındaki klasik müzisyen Oliver Barrett da tamamen aynı nedenlerle bir kulüp kurmaya çalıştı. Gülerek, “Aslında Yukarı Batı Yakası Koşu Kulübüme isim verecektim ve Instagram’da mevcut olduğunu gördüm ama üzerinde çok düşündüm ve bir hafta sonra geri döndüğümde çekilmişti” dedi gülerek. . Bunun yerine kulübüne “Yukarı Batı Yakası Koşucuları” adını verdi.

“İnsanları en derin halleriyle görüyorsunuz”

Muhasebe alanında çalışan ve Brooklyn’de yaşayan 35 yaşındaki Felipe Toribio, 31 yaşındaki eşi Ting Li ile Çarşamba geceleri Aşağı Doğu Yakası’nda düzenlenen NYC Bridgerunners adlı bir kulüp aracılığıyla tanıştı.

“Orada bir kez buluştuk ve birkaç gün sonra bana Instagram’dan mesaj attı ve birlikte koşmak isteyip istemediğimi sordu” dedi ve ikisinin de New York City Maratonu için antrenman yaptığını açıkladı. “Sonra birbirimizi en az haftada bir kez kulüpte görürdük. Kesinlikle onu etkilemeye çalıştım.

“Koşmak birini tanımayı çok kolaylaştırıyor çünkü çabuk duygusallaşıyorsun” diye ekledi.

Pandeminin ilk aylarında üç yıl önce Indiana’dan Manhattan’a taşınan 24 yaşındaki film yazarı Sarah Sibert için en önemli topluluğu, Manhattan ve Brooklyn’de şubeleri bulunan koşu kulübü Dashing Whippets Running Team’dir.

Üniversitede atletizm koşan Bayan Sibert, “New York City’de tam anlamıyla kimsem yoktu; hatta oda arkadaşım bile internetten bulduğum biriydi” dedi. “Şimdi, New York’ta yaşadığım her şeyi Whippets’tan biriyle yaşadım. Broadway’e gidiyoruz, doğum günü partilerine gidiyoruz, barlara gidiyoruz.”

Koşmanın özellikle bağ kurma açısından faydalı olduğunu söyledi. “Kendinizi makyajsız görüyorsunuz; “Kendini bitkin buluyorsun” dedi. “Koşmak zihinsel açıdan o kadar zorlu bir spor ki, yerde yatan insanları görüyorsunuz. O güvenlik hissini diğer arkadaşlardan daha fazla yarattığını düşünüyorum. Bir aile gibi.”

Bağlanamayacak kadar mı büyük?

Mayıs ayında West Village’da yaşayan yaratıcı yapımcı Will Truettner (32), ayık bir aktivite istediği için Village Run Club’ı kurdu. “New York’ta insanlarla bağlantı kurmanın tek yolu bir içki içmek veya bir restorana gitmek gibi görünebilir” dedi.

“New York’un En Yavaş Koşu Kulübü” sloganını geliştirdi. “Sıradan bir insanın buraya gelip yeni insanlarla tanışıp eğlenebileceği hissini vermek istedim” dedi. Kulüp, Batı Yakası Otoyolu’nun üç mil yukarısında yavaş bir tempoda koşuyor.

Artık koşu kulübüne her hafta sekiz ila on kişi geliyor, bu da Bay Trüttner için ideal bir sayı. “Yedi veya sekiz kişi olsak gruptaki herkes konuşuyor” dedi. “Ama eğer sayı 15’ten fazlaysa herkes gruplara ayrılıyor ve insanlarla tanışmak zorlaşıyor” dedi.

Aslında diğer koşu kulüpleri de büyük boy olmanın sonuçlarını görüyor.

Old Man Run Club’dan Bay Yamamoto, birbirine böylesine sıkı sıkıya bağlı bir topluluk yaratmış olmaktan gurur duyuyordu. “Sağlık sorunlarıyla ilgilenen bir üyemiz vardı ve tüm koşu topluluğu onun arkasında toplandı” dedi. “Bir GoFundMe yaptılar.”

Kulüp artık her koşuda yüzün üzerinde insanı çektiğinden, koşudan sonra daha küçük grupların kendi faaliyetlerini sürdürmek için dağıldığını fark etti. “Klikler demekten nefret ediyorum ama klikler var” dedi. “Sonrasında sürekli bir şeyler yapan altı kişi var ve bu beni rahatsız ediyor çünkü aile fikrini seviyorum.”

Şarj etmek veya şarj etmemek

Front Runners’ın başkanı Bay Imperati, “Bu kesinlikle bir operasyon” dedi. Kulübün seçilmiş bir yönetim kurulu ve çeşitli komiteleri (sosyal komiteler ve koçluk komiteleri dahil) vardır. Üyeler yıllık 30$ üyelik ücreti öderler. Dashing Whippets ayrıca yıllık 30 dolar ücret alıyor.

Old Man Run Club’dan Bay Yamamoto, kulübündeki koşucuların katılmak için para ödemesi gerekmediğine inanıyor. “Bu özgür bir kulüp, nasılsan öyle gel” dedi. Ancak kulüp Nike ve Oakley tarafından destekleniyor, bu nedenle üyelere tüm yıl boyunca gözlük ve ürünler veriliyor ancak bunları takma zorunluluğu yok.

Fordham Üniversitesi’nde lisansüstü kabul bölümünde çalışan 37 yaşındaki Stephen McGowan, 2019 yılında Bronx’ta BX Pints ve Pavement koşu kulübünü kurduğunda katkılarından vazgeçeceğine dair yemin etmişti. “Üyelik ücreti açık fikirli olmanızı gerektiriyor” dedi.

“Bronx’a girişte herhangi bir engel bulunmamasının gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum” diye ekledi. “Küçük bile olsa bir ücret talep ederseniz, birinin katılımını engellemiş olursunuz ve o zaman hiçbir anlamı kalmaz.”

“İnsanlarımı yeni buldum”

Bazı kulüpler bedava hediyeler, ayrıcalıklar sunarak veya haftanın bir gününü “sahiplenerek” isim yapmaya çalışırken, diğerleri şehirdeki birçok kulüpten sadece biri olmakla yetiniyor.

Bay Imperati, “Şahsen ben yükselen bir dalganın tüm gemileri kaldıracağını düşünüyorum” dedi. “Bizim kulübümüzde ya da başka bir kulüpte olsun ya da olmasın, dışarıda ne kadar çok insan koşuyorsa, başkaları için de o kadar fazla kaynak yaratılıyor. Koşuculara hitap eden daha fazla mağaza var. Bazı kulüpler yarışlar düzenliyor.”

Bayan Nguyen, “‘Yukarı Batı Yakası ya da ölürüm, asla başka bir kulübe gitmeyeceğim’ diyen insanların yanı sıra yeni insanlarla tanışmanın harika bir yolu olduğu için birden fazla kulübe giden insanları da tanıyorum” dedi. Yukarı Batı Yakası Koşu Kulübü dedi.

Ancak bazı insanlar doğru uyumu buluyor. “Denediğiniz ilk şey genellikle sadık kaldığınız şeydir” dedi.

Siber güvenlik alanında çalışan 34 yaşındaki Shahin Behnamian’ın Village Run Club’a katıldığında başına gelen de buydu. Diğer kulüplere baktı, dedi ama “Ben bununla başladım ve sonunda iyi bir kulüp oldu. Az önce adamlarımı buldum.”