Özensiz bilim adamlarını avlıyor. Çok sayıda ganimet buluyor.

Sakaryali

Active member
Bugün için bilim insanı aramanız bitti mi?

Bugün zamanım yoktu. Ancak birkaç saatimi makale okumaya ayırsaydım, muhtemelen akademik makalelerdeki hatalar hakkında dört veya beş yorum yazardım. Bu sorunları bulmak zor olmadığı gibi herhangi bir kurumda da bulmak zor değildir. Birisi bilimsel literatürü okumak isterse hepsi orada bulunabilir.

Bunu yapmak için zaman ayırmanız konusunda sizi motive eden şey nedir?

Vaxx karşıtı değilim, çılgın bir komplocu ya da buna benzer bir şey değilim. Ben de bir bilim insanıyım ve bilimi doğru yapmak benim için önemli.

Kısmen yanlış etiketlenmiş veya bir çalışmada iki kez kullanılmış, ancak tembelce kesilip bir yerden diğerine yapıştırılan çeşitli şeylerin kanıtı olarak odaklanıyorlar. Bir görselin sahte olup olmadığını belirlemenin kolay bir yolu var mı?

Sadece resme bakın ve etiketleri okuyun. Örneğin hücrelerin mikroskobik görüntüsüne baktığınızda hücrelerin konumunu, konumunu, yönelimini ve şeklini görürsünüz. Ve hücrelerin başka bir görüntüsüne baktığınızda hepsi aynı konumda, aynı şekil ve yönelimdeyse, o zaman bunun aynı görüntü olduğunu bilirsiniz, değil mi? Bu karmaşık bir süreç değil.

Ayrıca Western blotlarda da hatalar buldular. Bunlar ne?

Bu, belirli proteinleri tanımlamak ve ölçmek için tasarlanmış bir tür bilimsel deneydir. Görseller birçok bilimsel çalışmada önemlidir. Arka planda gri görünüyorlar ve siyah çizgileri var. Yakından bakarsanız genellikle bunun bir kopyala-yapıştır işi olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bunlar, çok fazla Western blot izlemeyen insanlar için her zaman açık değildir.

Dana-Farber'a dönelim. Araştırmacıların bazı makalelerinde hatalar bulduktan sonra, bu olağanüstü kurumun bilimsel yöntemleri hakkında ne gibi sonuçlar çıkarıyorsunuz?

Dana Farber araştırmacılarının birçok makale yayınladığını unutmamak önemlidir. Ancak hala birçok hata var ve bunlar uzun bir süre boyunca gerçekleşti. Bu bana uzun zamandır insanların temelleri doğru bir şekilde anlamaya yeterince dikkat etmediklerini gösteriyor. En iyi kurumların bizim adımıza kaç tane özensiz hata yapmasına izin veriliyor? Muhtemelen pek fazla yoktur. Sanırım çoğu insan Harvard'lı bilim adamlarının sıklıkla kopyala-yapıştır hatası yapmamasını bekliyor.