Orta yaş krizinden bu şekilde kaçınırsınız ve hayatınızın bu aşamasını kutlarsınız

Sakaryali

Active member
Ergenlik çağındaki kızım geçenlerde bana şimdiye kadarki en sevdiğim on yılın hangisi olduğunu sordu. “Bu,” dedim ona. “50'li yaşlarımdayım.” İnanamayarak bana baktı. “Ama sen orta yaşlısın” dedi.

Amerikan Psikoloji Derneği'ne göre yaşları 36 ila 64 arasında değişen orta yaş, gençliğin kaybı, sağlığın bozulması, iş baskıları ve bakım sorumluluklarının azaldığı stresli bir dönem olarak biliniyor. Bunların hepsi doğru ama yine de hoşuma gidiyor.

Kendimi daha güçlü, daha güvenli hissediyorum ve daha az endişe duyuyorum. Annem ve babam ve arkadaşlarımın çoğu hâlâ benimle. Kaybın yakın olduğunu biliyorum ama bu farkındalık sevincimi gölgelemiyor.

Brandeis Üniversitesi'nde hayatımızın bu dönemini inceleyen psikoloji profesörü Margie Lachman, çoğumuzun “orta yaş” kelimesini duyduğunda muhtemelen “kriz”i düşündüğünü söylüyor. “Talihsiz olan sadece bu evrensel birliktelik” dedi.

Ancak herkes işini bırakma ya da spor araba alma gibi klişelere boyun eğmiyor. Orta yaş krizleri kaçınılmaz değildir. (Araştırmalar bunun insanların yalnızca yüzde 10 ila 20'sini etkilediğini gösteriyor.) Peki bu zamanı bir patlama yerine nasıl kutlamaya dönüştürebiliriz? Uzmanlardan tavsiye istedim.

Kim olduğun için özür dileme.

Evet, orta yaş daha fazla stres getirebilir ama aynı zamanda kendini kabul etmeye de yol açabilir. “Kim olduğunu biliyorsun,” dedi Dr. Lachman, “ve kendi teninizin içinde kendinizi rahat hissedersiniz.”

Yazarı Chip Conley, “Hayatın sözde öğleden sonraları sırasında, odak noktamızı sıklıkla gençliğimizin sözde “özgeçmiş” niteliklerinden (ne yaptığımız) “övgü” niteliklerine (biz kimiz) kaydırırız, dedi. “Bunu Öğrenin.” “Orta yaşını sevmek.” Ancak bu değişim her zaman otomatik olarak gerçekleşmiyor, bu yüzden Conley bir egzersiz önerdi.

Artık kim olduğunuzu yansıtmayan eski kimliklerinizi listeleyin. Belki de ilk yıllarınızda kendinizle ilgili artık uymayan bir imaj oluşturdunuz: insanları memnun eden, takıntılı bir şekilde kariyer odaklı ve berbat bir aile insanı.

Daha sonra gençliğinizden kalma, artık geçerli olmayan eski inançlarınızı yazın. İşiniz bittiğinde listeyi atın. Bu, yeni kimliklere alan yaratırken kim olduğunuzun kabul edildiğini söyledi.

Garip bir hobiye tam gaz başlayın.

Mümkünse her zaman yapmak istediğiniz bir şeyi deneyin. İmkanınız varsa, bu tuhaf geziyi ayırtın: Terk edilmiş Soğuk Savaş bölgeleri turu (orta yaşlı kocamın eğlence zamanı fikri), kuş gözlem gezisi veya Hallmark Kanalı Noel gezisi.

Conley kendine şu soruyu sormayı önerdi: Eğer öğrenmezsem ya da yapmasaydım 10 yıl sonra neye pişman olacağım? “57 yaşında sörf yapmayı böyle öğrendim” dedi. Bu çağın büyük ölçüde kontrolünüz dışında olan zorluklarına odaklanmak yerine, öğrenmenin ve büyümenin yollarını keşfedin, dedi.

Bir arkadaşım hayalet avlama toplantısına katıldı. Şarkı söylemeyi her zaman seven bir diğeri ise Britpop korosunun bir parçası. Aşçı olan kayınbiraderim bodrumunda bir mantar ini kurdu. “'Mantar Adam' olduğumu kabul ediyorum” dedi.

Gözden kaçan kilometre taşlarını kutlayın.

Conley, orta yaşı benzersiz kılan geçişleri işaretleyin dedi. Son çocuğunuz evden ayrıldığında boş bir yuva partisi düzenleyin. Menopoza giriyorsanız (ortalama yaş 51) semptomlarla nasıl başa çıkacağınıza dair ipuçlarını paylaşacağınız bir “menopoz duşuna” katılın.

Conley, 50. yaş gününüzü de atlamayın dedi; Bunun yerine özel bir şey yapın (“ve işlerin kötüye gitmesi konusunda şaka yapmayın”). Sizin yaşınızdaki birkaç arkadaşınızı akşam yemeğine davet edin ve onlardan hayatlarının her on yılına ait fotoğraflar getirmelerini isteyin. Daha sonra sırayla o dönemde olanlar hakkında konuşmayı önerdi. Veya başka bir zamandaki arkadaşlarınızla mini bir toplantı yapın.

Arkadaşlıklarınıza yatırım yapın.

Yetişkinliğe doğru büyüdükçe, iş veya aile hayatına odaklandığımız için sosyal hayatlarımız da daralmaya başlıyor, diyor Dr. Lachman. Ancak orta yaşta, Conley, arkadaşların “sahip olunması güzel” değil, “sahip olunması gereken” bir şey olduğunu söyledi.

Çocuklar büyüyor ve başka yerlere taşınıyor, 50 yaşın üzerindekiler arasında boşanma oranları artıyor ve sağlık sorunları artma eğiliminde. Sina Dağı'nda dahiliye ve palyatif bakım profesörü ve “Dürüst Yaşlanma” kitabının yazarı Roseanne Leipzig, arkadaşlıkların zihinsel ve fiziksel sağlığımızın anahtarı olduğunu söyledi.

“Arkadaşlıklar sizi geleceğe hazırlar” dedi Dr. Leipzig. Ve sosyal bir boşluğu dolduruyorlar, diye ekledi, “çünkü ailenize söyleyemeyeceğiniz ama arkadaşlarınıza söyleyebileceğiniz pek çok şey var.”

Conley, bu çağın en güzel yanlarından birinin arkadaşlarla yapılan konuşmaların çoğu zaman daha anlamlı olması olduğunu söyledi. “Kaybedecek zamanımız yok, bu yüzden havadan sudan yeterince konuştuk” dedi. “Büyük görüşmelere hazırız”

Bunu yürüyüş yaparken mi okuyorsun?

Yürürken akıllı telefonunuzu tutmak yalnızca düşme riskinizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda yürüyüşünüzü, duruşunuzu ve hatta ruh halinizi de değiştirir.

Makaleyi oku: Elinizdeki akıllı telefon yürüme şeklinizi değiştiriyor

Kalıcı saç boyama ve kanser: Riskler nelerdir?

Bilim insanları onlarca yıldır saç boyası ile kanser arasındaki bağlantıyı araştırıyor. Uzmanlar, araştırmaların ırklara göre değişebileceğini gösteren riskleri vurguluyor ve saçınızı renklendirmek için daha güvenli stratejiler sunuyor.

Makaleyi oku: Saçınızı boyamak sağlığa zararlı mıdır?

Site'deki hafta

İşte kaçırmamanız gereken bazı makaleler:

Konuşmaya devam edelim. Site'i Instagram'da takip edin veya well_newsletter@Haber adresinden bize yazın. Ve Akdeniz Diyet Haftasına göz atın.