Silahlı şiddetin doğrudan etkileri ve varoluşsal korkuları

Sakaryali

Active member
Times Insider, kim olduğumuzu ve ne yaptığımızı açıklıyor ve gazeteciliğimizin nasıl doğduğuna dair perde arkası bilgiler sunuyor.

Silahlı şiddeti takip eden kar amacı gütmeyen bir araştırma grubu olan Gun Violence Archive’e göre, Nisan ortası itibarıyla 2023’te Amerika Birleşik Devletleri’nde en az 145 toplu silahlı saldırı gerçekleşti. (Grup, en az dört kişinin öldüğü veya yaralandığı bir toplu kurşunlama olarak tanımlıyor.) Ve kitlesel kurşunlamalar, ülkedeki silahlı saldırıların yalnızca küçük bir kısmını oluşturuyor. Bu yaygın şiddet zihinsel durumlarımızı nasıl etkiledi veya yaşam biçimimizi nasıl değiştirdi?

Haberler Site Desk, okuyucuların bu soruları kendi sözcükleriyle yanıtlamak için kullanabilecekleri çevrimiçi bir form oluşturdu. 600’den fazla kişi yanıt verdi: bazılarının kişisel silahlı şiddet deneyimi vardı; diğerleri ne olabileceğine dair varoluşsal korkuyla uğraştı. Bir okuyucunun yazdığı gibi, “İş yerinde, masamda saklanmam için yeterli alan olup olmadığını merak ediyorum.” Yanıtlardan bazılarının Amerika’da silahlı şiddetin hayatı nasıl dönüştürdüğünü göstermek için kullanıldığı ortaya çıkan makale, Mart ayında çevrimiçi olarak yayınlandı. 26 – Nashville’deki Özel Hristiyan İlkokulunda 28 yaşındaki bir saldırganın üçü çocuk altı kişiyi öldürmesinden sadece bir gün önce. Ve dün sabah, Kentucky, Louisville şehir merkezindeki bir bankada çıkan çatışmada en az dört kişi öldü ve dokuz kişi yaralandı.

Bir akıl sağlığı muhabiri olan Christina Caron, seçilmiş bir grup katılımcıyla yazıştı ve Times haber tasarımcılarından oluşan bir ekip – Deanna Donegan, Hang Do Thi Duc ve Tiffanie Graham – hikayelerini anlatanların duygularını yansıtan bir sunum hazırladı.

Bayan Caron, insanlarla travma, silahlı şiddetin geniş kapsamlı sonuçları ve birçok Amerikalının içselleştirdiği duygusal bedel hakkında röportaj yapmaktan bahsetti. Bu görüşme düzenlendi ve özetlendi.

Bu proje fikri nasıl ortaya çıktı ve uygulama süreci nasıldı?

Fikir geçen yıl silahlı şiddetin psikolojik etkileri üzerine yazdığım bir makaleye dayanıyor. O makaledeki bir uzman, aklıma takılan bir şeyi söyledi, o da silahlı şiddetin bir göletin ortasına taş atmaya benzer bir dalgalanma etkisi yarattığıydı. Silahlı şiddetten doğrudan etkilenmeyen insanlar bile bu şiddetin potansiyeli konusunda büyük bir korku ve endişe duyabilirler.

Doğrudan deneyimleri olmasa bile insanların silahlı şiddet konusunda bu kadar stresli olmasının birkaç nedeni var. Biri, bu konudaki belirsizlik. Haberleri izlediğimizde ve Nashville’deki silahlı saldırı gibi bir olayı duyduğumuzda, rastgele geliyor. Neden bir okuldaydı? Neden günün bu vaktiydi? Her zaman tatmin edici bir cevap yoktur. Ve bu belirsizlik korkuyu doğurabilir.

Ayrıca – ve bu, yanıtlarımızın çoğunda paylaşıldı – bir çaresizlik duygusu var: neden bunu değiştirmek için daha fazla şey yapılmıyor? Neden ülke bunu düzeltmek için birleşmiyor? İnsanlar yapabilecekleri hiçbir şey yokmuş gibi hissederler ve bu hissizlik veya boyun eğme duygularına yol açabilir. Onunla yaşamak gerçekten zor bir şey.

Bu görüşmelere başlamadan önce yaptığınız herhangi bir değerlendirme var mıydı?

En önemli hususlardan biri, konuya çok fazla hassasiyet, şefkat ve empati ile yaklaşmak ve süreci ve çevrimiçi olarak her zaman saklayacağım herhangi bir şey yayınlanmadan önce her şeyi nasıl kontrol ettiğimizi açıklayarak insanların içini rahatlatmasına yardımcı olmaktır. döngü. Tüm kaynaklarımla gerçekten yakın temas halinde olmayı seviyorum, ama özellikle bunun gibi bir hikayede çünkü ayrıntıları doğru almak çok önemli.

Bunun gibi bir konu olduğunda, birisi en büyük korkularından veya endişelerinden bazılarını veya hayatlarının en kötü günlerinden birini açabilir. İnsanların süreç boyunca önemsendiklerini hissetmelerini sağlamak inanılmaz derecede önemli ve onların hikayelerini anlatmak istedikleri şekilde anlatmalarına yardımcı olmakla ilgileniyorum.

İnternette yayınlandıktan kısa bir süre sonra, bir Nashville okulunda toplu silahlı saldırı gerçekleşti. Haberi okuduğunuzda ilk tepkiniz ne oldu?

Bir parçam bunun serbest bırakıldıktan hemen sonra olmasının dikkate değer olduğunu düşündü. Öte yandan, gerçekten o kadar şaşırmadım çünkü üzerinde çalışmaya başladığımızda, başka bir toplu katliam duymamızın an meselesi olduğunu biliyorduk. Bir şey eklemek veya değiştirmek isteyip istemediklerini görmek için yanıt verenlerden bazılarına geri döndüm. Bunu söylemek üzücü ama o silahlı saldırıdan sonra topladığımız ve Nashville’de az önce olanları daha iyi yansıtan yeni yanıtları da ekledim.

Bu tür habercilik ne kadar duygusal bir bedel alıyor?

Özellikle iki çocuk annesi olduğum için zordu. Büyük kızımın ilkokulunun çok yakınında yaşanan silahlı çatışmalar var. Günlük yaşamlarını değiştiren insanlar hakkında okumak beni biraz gerginleştirdi. Herhangi bir değişiklik yapmam gerektiğinden emin değildim.

Ülkemizin toplu akıl sağlığını düşünüyorum çünkü bu, uzmanların ve araştırmacıların bir yıl önce benimle ilgili söylediklerine bir örnek: Silahlı şiddet, çok büyük bir halk ruh sağlığı sorunudur. Olaya gerçekten bir sağlık sorunu olarak bakmamız gerekiyor.