Torunum ölü bir baba. Ne yapmalıyım?

Sakaryali

Active member
Torunum üç kez evlendi ve iki çocuğu var: üçüncü eşinden küçük bir erkek çocuk ve ilk evliliğinden 8 yaşında bir kızı. Kızıyla görüşmeyi ya da ilk karısına nafaka ödemeyi reddediyor. Çocuğunu terk ettiği için kırıldım ve kızgınım! Yeni bebeğini henüz görmedim ve görmek de istemiyorum. Bu evlilik de başarısız olabilir ve yeni torunumu asla göremeyebilirim. Şimdi sadece babasını görmek isteyen büyük torunum için kalbim kırılıyor. Torunum ve yeni karısı ailemden kaçıyorlar, bu yüzden ne yapacağımdan emin değilim. Onunla konuşmalı mıyım yoksa onunla hiçbir ilgim yok mu?

BÜYÜK NİNE

Torununuza odaklanmanızı anlıyorum. Muhtemelen bu hikayede en iyi tanıdığınız kişi o ve en kötü davranan kişi gibi görünüyor. Onu arayın ve kızını maddi ve duygusal olarak desteklemesi için teşvik edin. (Neden olmasın?) Ancak torununun işine daha çok yarayabilecek ve sonuçları daha çok senin kontrolünde olan başka bir fikrim var.

ABD Sayım Bürosu’nun bir raporuna göre, çocuk nafakası ödemek zorunda kalan velayet hakkına sahip olmayan ebeveynlerin yaklaşık yüzde 30’u hiçbir şey ödemedi. Torununuzu aramak denemeye değer, ancak isteğinizin ölmüş bir baba üzerinde pek bir etkisi olmayabilir. Umarım torununuzun eski karısı cani bir avukat tutar ve ona olan her kuruşu faiziyle alır.

Enerjinizi muhtemelen büyük torununuza harcamanız daha iyi. Mümkün olduğunca onunla ilgilenin (annesine ek yük getirmeden). Düzenli ziyaretleri, gezileri, Zoom aramalarını ve hatta özel tebrik kartlarını düşünün. Onu ne kadar sevdiğini bildiğinden emin ol. Babasından ayrılmasını telafi etmeyecek ama hayatında çok büyük bir parlak nokta yaratabilir.

“Teşekkür ederim” doğrudan “Özür dilerim” anlamına geldiğinde.

Bir arkadaşım ve eşi tarafından kısa bir tatil sırasında yanlarında kalmam için davet edildim. Harika vakit geçirdim! Bana soyluymuşum gibi davrandılar, beni şehirde şoförle gezdirdiler ve sık sık yemek yeme tekliflerimi geri çevirdiler. Ardından onlara bir teşekkür notu ve büyük bir hediye çeki gönderdim. İşte burada işler ters gitti: Arkadaşım, evine bir otel gibi davranarak kendisine hakaret ettiğimi söyleyerek benden sertifikayı geri almamı istedi. Geriye dönüp baktığımda, keşke hediyemin bariz bir nakit değeri olmasaydı, ama bunu şimdi düzeltemem. Garip alışverişimizden beri birbirimizle konuşmadık. Ne yapmalıyım?

EV MİSAFİRİ

Özür dilemek için arkadaşını ara. Yanlışlıkla ona hakaret ettin; bunun için bahaneler var. Ancak, bu neredeyse bir ölüm cezası değildi. Birçok kişi olaysız hediye çeki verir. Net nakit değerleri hakkındaki düşüncenizin doğru olduğunu varsayıyorum, ancak “evine bir otel gibi davranırken” bunu kastettiğinden emin değilim. Sen?

Ona telefon ederseniz, kendisinin ve eşinin mükemmel ev sahipleri olduğunu söyleyin ve bu güzel ziyaret için tekrar teşekkür edin. Sonra “Seni üzdüğüm için çok üzgünüm. Lütfen beni affedebilir misin?” Sonra dinleyin. Sıkıntısının nedenini açıklayabilir.

İyi fikir: çeki paylaş

Bir arkadaşın, yemek yemeye gittiğimizde pahalı yemekler ve alkol sipariş etmek gibi can sıkıcı bir alışkanlığı var. Alçakgönüllülükle sipariş veririm ve asla alkol sipariş etmem. Ödeme zamanı geldiğinde faturayı yarıya indirmeyi öneriyor ya da benden bahşiş için gereğinden fazla katkıda bulunmamı istiyor. Telaşlı veya ucuz görünmek istemiyorum ama bu beni deli ediyor. Ayrı ayrı çek isteyerek garsona da yük olmak istemiyorum. Ne yapalım?

AKŞAM YEMEĞİ

Garsonu suçla! Borçlu olduğunuzdan birkaç dolar daha fazla bahşiş ödemek sizi rahatsız ediyorsa, karmaşık matematik içermeyen vergileri ve bahşişleri bölmek için burada bir çözüm düşünemiyorum. Deneyimlerime göre, önceden sorarsanız garsonlar küçük partiler için ayrı çekler ödemekten çekinmezler.

Zor matematikten daha da kötüsü, bu yaklaşımın alternatiflerinin, arkadaşınızın sizden cömertçe yararlanmanızı emredeceği yönündeki içgüdünüzü güçlendireceğinden şüpheleniyorum – ki muhtemelen durum böyle değil. Dışarıda yemek yeme konusunda tutumlu olma isteğinize (veya belki de ihtiyacınıza) saygı duyuyorum, ancak bunu basit bir istekle başarabilirsiniz: “Lütfen ayrı faturalar alabilir miyiz?”

Kötü fikir: bölünmeye bakın

Emeklilik çağında bir kadınım ve genç bir erkek hocanın yanında yoga dersleri almaya başladım. Coşkusuna hayranım ama genellikle kalçasının birkaç santimini açıkta bırakan alçak antrenman şortuna değil. Ondan daha yüksek belli şortlara yatırım yapmasını istemenin düzgün bir yolu var mı?

YOGA ÖĞRENCİSİ

Onun yoga dersi benimkinden farklı görünüyor, dekolte sutyenler ve dar tozluklar üstün geliyor. Hayal gücü için çok fazla et kalmadı.

Düşük belli şortlu bir adamın biraz müstehcen görüntüsüne dayanamıyorsanız, poposundan başka yöne bakın. Beğenmediysen başka bir sınıf bul. Ödemeniz size onun gardırobu üzerinde veto hakkı vermez.

Garip durumunuzla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, SocialQ@Haber adresine, Facebook’ta Philip Galanes’e bir soru gönderin veya @SocialQPhilip Twitter’dan.