Üzgün olduklarında birine nasıl yardım edilir

Sakaryali

Active member
Ancak Sahi, herkesin böyle bir yaklaşımı kabul etmediğini, çünkü bu küçük düşürücü gelebileceğini söyledi. Bu yüzden, onlar kendi durumlarını tartışırken önce dinleyin, dedi. Araştırmacılar, insanların kullandıkları kelimelere göre ne istediklerine dair ipuçları verdiklerini bulmuşlardır. “Beni umursamıyorlarmış gibi hissediyorum” gibi bir şey söyleyerek duygularına odaklanırlarsa, muhtemelen sadece doğrulama arıyorlardır. Öte yandan, farklı hissetmek istediklerini veya bir sorunu nasıl çözeceklerini bilmek istediklerini söylediklerinde, “sizi onlara yardım etmeye davet ediyorlar” diye açıkladı Sahi Hanım.

Sorunların çözümlerini memnuniyetle karşılıyorlarsa, bunları dikkatli bir şekilde oluşturun.

Diğer kişinin strateji planlamasında ona yardım etmenize izin vermeye açık olduğunu düşünüyorsanız, duygularını onaylayarak başlamak isteyebilirsiniz, dedi Dr. Niven. Onlara neden böyle hissettiklerini anladığınızı veya sizin de benzer bir tepki vereceğinizi söyleyin. Araştırmalar, insanların duygusal olarak desteklendiklerini hissettikten sonra tavsiye almaya, hiç onay almadıkları zamana göre daha açık olduklarını göstermiştir.

Ardından bir problem çözme stratejisi geliştirin. Bayan Sahi’nin araştırmasına katılanlar, “zamanla mesafe koyma” adı verilen bir yaklaşımın en faydalı olduğunu gördüler. Bu, insanların şu anda her ne kadar kötü olsa da zamanla daha iyiye gidebileceklerini anlamalarına yardımcı olmayı içerir. İnsanlar bu yaklaşımı, kendilerini daha iyimser kılmak için tasarlanmış stratejilere (“bardağın yarısı dolu” ifadeleri gibi) veya durumu başkasının bakış açısıyla görmeye yönelik önerilere tercih ettiler. Dr. Araştırmaya dahil olmayan Niven.

Bayan Sahi, üzgün kişinin geçmişte sizi nasıl desteklediğini düşünmenin de yararlı olabileceğini söyledi. Çalışmaları, başkalarına problem çözme tavsiyesi verme eğiliminde olan kişilerin, üzgün olduklarında da bu tür tavsiyeleri tercih ettiklerini buldu.

Ancak bazı sorunlar daha ciddi müdahale gerektirebilir. Belki bir arkadaşınız taciz içeren bir ilişkiyi inkar ediyor ve siz onun durumun ciddiyetini görmesine yardımcı olmak istiyorsunuz. Stanford Üniversitesi’nden sosyal psikolog Jamil Zaki, başka birinin bakış açısına meydan okumak isteyebileceğiniz durumlarda, geri bildiriminizin onları ne kadar önemsediğinize bağlı olduğunu açıklayarak başlayın, dedi. “‘Seni gerçekten tatmin olmuş hissettirmek istiyorum’ deyin. Güçlenmiş hissetmeni istiyorum. Ve bence içinde bulunduğunuz bu özel durum bu amaca ters düşüyor'” dedi.

Düşüncenin önemli olduğunu unutmayın.

Birine en iyi nasıl yardım edileceğini bilmek zor olsa da, Dr. Ne yaptığımızı bilmesek bile çabalarımızın takdir edileceğine güvenmeliyiz.

2022’de yayınlanan küçük bir çalışmada araştırmacılar, insanların, belki de tavsiyelerinin mükemmel olmadığından korktukları için, başkalarına yardım etme girişimlerinin ne kadar yararlı olacağını genellikle hafife aldıklarını buldu. Araştırmacılar, tam olarak ihtiyaçlarına göre uyarlanmamış olsa bile insanların desteği takdir ettiğini keşfetti.

Başka bir deyişle, önemli olan doğru şeyi söylemeniz değil, orada olmanız ve yardım etmeye çalışmanızdır. “Görece daha az çabayla diğer insanlar için bir fark yaratabiliriz” dedi Dr. Zeki. “Bazen sadece orada olmak yeterlidir.”