Waco, Teksas'ta dalga havuzunda sörf yapmayı öğrenin

Sakaryali

Active member
İki metrelik dalganın ilerisinde kalabilmek için, karada az önce uyguladığım hareketlerin sırasını tekrarlayarak, sertçe kürek çektim. Ellerinizi omuzlarınızın altına bastırın, göğsünüzü yukarıda tutun, dizlerinizi öne doğru itin, arkadaki ayağınızı yere koyun ve havalanmaya hazır bir kısa mesafe koşucusu gibi çömelin. Yavaşça ayağa kalktığımda dalga kırıldı ve beni ileri doğru itti: Sörf yapıyordum! Kalbim küt küt atıyordu.

Sonra dalganın içine geri düştüm.

Gerçekleşmemiş bir çocukluk hayalimi gerçekleştirmek için Waco, Teksas'taki bir su sporları kompleksi olan Waco Surf'teki 8.000 metrekarelik dalga havuzuna seyahat etmiştim. New Jersey sahilinde büyüdüm ve her yaz sörf yapmayı öğreneceğime yemin ettim, ancak sörf tahtasına ve derslere erişimim olmadan bu hedefe asla ulaşamadım. Artık bir yetişkin olarak bunu üç günlük derslerle değiştirmeye kararlıydım. Görünüşe göre tatlı su dalga havuzu, bu yeni başlayan kişinin sörf becerilerini geliştirmesi için mükemmel bir yerdi.

Kaliforniya'dan gelen ve sörf yaparak büyüyen 41 yaşındaki ziyaretçi Will Rolph, “Havuzda dalgaların üzerinde bir saat sürmek size okyanusta geçireceğiniz bütün bir yazdan daha fazla deneyim kazandırır çünkü her beş dakikada bir bir dalga yakalarsınız” dedi. Newport Beach, ancak dalga havuzu deneyimi için Waco'ya gitti. “Okyanusta, bir şans daha elde etmek için bir saat daha veya bir sonraki seansa kadar beklemeniz gerekebilir.”

Çimenlikten sörf yapmaya

Sörf deneyimim karada bir saatlik Başlangıç Sörf Akademisi kursuyla başladı (49 $'dan başlıyor, ancak Başlangıç Dalgası seansıyla birlikte rezervasyon yapılması gerekiyor). Diğer üç öğrenci (Austin'den orta yaşlı bir çift ve Houston'dan genç bir profesyonel) dalga havuzunun kumlu kıyısında bana katıldı. Çene boyu kum sarısı saçları ve rahat tavrıyla 20'li yaşlarında eğitmen Michael Irvine, bize yumuşak tahtalarımızda nasıl kürek çekeceğimizi ve ardından sörf pozisyonuna nasıl sıçrayacağımızı gösterdi. “Çoğu insan baskın ayakları tahtanın arkasında olduğunda kendini daha rahat hissediyor” diye açıkladı.

Biraz esneme ve pratik yaptıktan sonra kürek çekme ve pop-up egzersizleri yapmak için tahtalarımızı havuzun sığ alanına sürükledik. Daha sonra dalgalara hazırdık.

Bir saat süren başlangıç dalgası seansına yaklaşık 10 kişiyle devam ettik (129 dolar artı vergi, yemek dahil; wetsuit kiralama 25 dolar). Bay Irvine ve Porto Riko'lu 26 yaşındaki arkadaş canlısı bir eğitmen olan Pablo Olivo sırayla bizi dalgalara doğru iterken, diğeri sörf tahtalarının akışını kontrol ediyordu. Bay Irvine beni iki metrelik yumuşak bir dalgayla hız treninin içine doğru iterken, onun işaretini bekledim ve baskın sağ ayağımı tahtanın arkasına yerleştirdim. Ama ayağa kalkar kalkmaz tahta kaydı ve kafa üstü dalgaya daldım. Sonraki iki yolculuk da aynı şekilde sona erdi.

Setler arasında Bay Olivo'ya dengemi koruyamadığımı hissettiğimi anlattım. Tahtayı suya tuttu ve üzerine atlamamı istedi. İçgüdüsel olarak sağ ayağımı tahtanın önüne koydum. Bir sörfçünün sol ayağının arkasında olduğu pozisyona atıfta bulunarak, “Ayakkabı yapıyorsun!” dedi.

Yeni tutum her şeyi değiştirdi. Bir sonraki dalgayı doğrudan sığ sulara doğru sürdüm. İlerlememizden heyecan duyan tek kişi ben değildim. Austin'den öğrenci arkadaşlarım Anh Gordon (53) ve eşi Francois Gordon (54) tüm bu süre boyunca dalgalarda sörf yapıyordu. Bayan Gordon, “Çok şaşırdım çünkü kalkmayı beklemiyordum” dedi.

Bir dalga havuzu seli

Waco Surf'ünki gibi dalga havuzları dünyanın her yerinde ortaya çıkıyor ve sadece yeni başlayanlar için değil, aynı zamanda tutarlı bir ortamda becerilerini geliştirmek isteyen deneyimli sörfçüler için de uygun. En iyi bilinenlerden biri olan Kaliforniya Lemoore'da okyanustan yaklaşık 100 mil uzakta bulunan Surf Ranch, usta sörfçü Kelly Slater'a ait ve “en iyi okyanus dalgalarını yeniden yaratma” sözü veriyor (dalga başına yaklaşık 425 dolardan başladığı bildiriliyor).

Daha ucuz bir şey arayanlar, yine Kaliforniya'da bulunan ve yaz sonunda yeniden açıldığında hafif, açık bir dalga sunacak olan Palm Springs Sörf Kulübü gibi seçenekleri tercih edebilir (seanslar yaklaşık 100 dolardan başlıyor); Aynı gün içinde kayak yapıp sörf yapabileceğiniz İsviçre'deki Alaia Körfezi (bir saatlik sörf seansları 94 Euro'dan, yaklaşık 102 $); ve İngiltere'nin Bristol kentindeki The Wave (bir saatlik seanslar 35 ila 50 pound, yaklaşık 45 ila 64 dolar arasında). Camp at the Wave, sekiz kişiye kadar konaklama imkanı sunan 25 adet mobilyalı çadır sunmaktadır (fiyatlar çadır başına gecelik 90 £'dan başlamaktadır).

Waco'yu iklimin nispeten sıcak olması, konumun Dallas Fort Worth ve Austin havaalanlarına yaklaşık iki saat uzaklıkta olması ve fiyatların uygun olması nedeniyle seçtim. Waco Surf'ün 13 odalı kulübesinin ikinci katında bahçe manzaralı bir oda ayırttım (139 $ artı vergi, 20 $ tesis ücreti ve küçük bir rezervasyon ücretinden başlayan fiyatlarla). Retro Kaliforniya sörf tarzında dekore edilmişti (beş sahibin tümü aslen San Diego'lu). 450 dönümlük komplekste ayrıca yedi kabin ve iki göl kenarı evi bulunuyor ve su kayağı, dünyanın en uzun tembel nehirlerinden birine sahip bir su parkı, balıkçılık için çizgili levrek dolu lagünler ve yürüyüş parkurları sunuyor.

Seanstan sonra, havuz kenarındaki taco lokantasından fasulyeli börek sipariş ettim (10 dolar artı vergi) ve ana sörf kulübesinin yanındaki piknik masasında birbirlerine tezahürat yapan bir grup adama katıldım. Gelişmiş dalga seanslarının video görüntülerini izledim. (Her oturum filme alınır ve bir oturumun tüm videoları bir saat sonra Waco Surf'ün web sitesinden 34 $ karşılığında satın alınabilir.)

“Dalgalar ve eğlence garantili”

İkinci günde yeni başlayanlardan oluşan bir gruba katıldığımda kendimi güvende hissettim. Önceki günün Başlangıç Dalgası seansından yalnızca bir anne ve küçük oğlu döndü ve her ikisi de benim gibi gözle görülür bir gelişme gösteriyordu.

Tahta üzerinde kendimi daha güvende hissettim, duruşum daha iyi oldu ve ivme kazanmak için dalgaya nasıl bineceğimi öğrendim. Bu, dengemi her kaybettiğimde, dalgayı yanlış değerlendirdiğimde veya tahtamı çeviremediğimde hüsrana uğramadığım anlamına gelmiyor. Ancak dalgaların miktarı ve tutarlılığı bana ve diğerlerine pop-up'lar ve dönüşler gibi temel konular üzerinde çalışma fırsatı verdi.

Waco Surf'ün 100'den fazla farklı dalga türü yaratan dalga makinesi, becerilerinizi geliştirmek için idealdir. Waco Surf'ün genel müdürü ve ortak sahibi 39 yaşındaki Michael Schwaab, “Burada dalgaları nasıl okuyacağınızı öğrenmiyorsunuz, ancak kürek çekebilir, yüzeye çıkabilir ve dalgaya binebilirsiniz” diyor.

Waco'daki son günümde başlangıç seansına sadece altı kişi katıldık, bu yüzden her birimiz 15 ila 20 dalga arasında sörf yaptık; bu da çok daha fazla kürek çekmek anlamına geliyordu. Güçlü başladım ve gücüm azalmadan ve ortaya çıkmanın daha zor olduğunu fark etmeden önce bir avuç iyi sürüşün tadını çıkardım.

Sörfçü arkadaşlarım 30 yaşındaki Isaiah Cox ve 30 yaşındaki Katelynn Corniel, bir arkadaşlarıyla buluşmak için o gün Houston'dan yola çıkmıştı. Seansımızı bitirdiğimizde, 30 yaşındaki erkek arkadaşı Miggy Exconde koşarak yanımıza geldi. İleri düzey oturumlara katılmış ve sörfçülerin dalgalar arasındaki rekabet nedeniyle okyanusta her zaman bulamadıkları dostluktan hoş bir şekilde şaşırdığını söyledi. “Buraya herhangi bir beceri seviyesinde gelebilirsiniz ve dalgalar ve iyi vakit geçireceğiniz garantidir” dedi.

Son sürüşlerimden birine çıktığımda, yüzeye çıkmak için zar zor gücüm kalmıştı ama son birkaç günde öğrendiğim mekaniğin sürekli tekrarı, yorgun kaslarıma ağır basıyordu. Heyecanımın tadını çıkararak dalga cephesi boyunca istikrarlı bir şekilde süzülürken dalga arkama çarptı. Belki 30 uzun yılımı aldı ama sonunda kendimi en azından biraz da olsa bir sörfçü gibi hissettim.