Yengem, anne ve babasını yanına aldığında bütün parasını harcadı. Şimdi daha fazlasını istiyor!

Sakaryali

Active member
Kocamın yaşlı ebeveynleri, yengemin yanına taşındı. Evi satıldı ve baldızım geliri evine bir yatak odası eklemek ve bir banyoyu yenilemek için kullandı. (Evde fazladan bir yatak odası vardı ama bu katta banyo yoktu.) Kocam baldızımdan bu iyileştirmeleri yapmamasını istedi; Bunun yerine, eve gelmeleri için yardımcılar tutmayı önerdi. Ama devam etti ve tüm parayı harcadı. Şimdi kayınpederime bunama teşhisi kondu ve çok fazla ekstra bakıma ihtiyacı var. Bize maddi olarak yardım etmemiz gerektiği duygusu veriliyor. Bu ikileme nasıl yaklaşırsınız?

Evinde kalamayan yaşlı bir anneye yardım etme konusunda çok fazla deneyimim var. Bağımsızlığını kaybetmek herkes için zor olabilir. Bu yüzden buradaki itici gücüm, mimari gelişmelere değil, insanlara odaklanmak.

Öncelikle yengenizin anne ve babasına yaptığı daveti sevgi dolu buluyorum. Yaşlı akrabaları kabul etmek önemli miktarda iş gerektirir. Siz veya bir başkası bunu teklif ettiyse, bundan bahsetmeyin. Ve kocanız size 24 saat yardım vermeyi önermediyse – ki bu bir servete mal olur – yaşlı insanları (akrabalarının yanına taşınma ihtiyacı hisseden) her yukarı çıktıklarında tuvaleti kullanmak zorunda kalmak, tek başına merdiven çıkmak zorunda kalmak muhtemelen güvensizdir. .

Şimdi, tek kişilik bir yatak odası eklemenin ve bir banyoyu yenilemenin, kayınlarınızın ev satışından elde edilen tüm geliri havaya uçurduğuna inanmak zor. Ama bu artık konumuz dışında. Kayınpederiniz bir hafıza bakım tesisine taşınsa bile, kayınvalidenizin yine de yaşayacak bir yere ihtiyacı olacaktır – ve yengeniz sayesinde buna sahip. Bu yüzden yeni konularda yardım edin ya da etmeyin. Bu senin kararın. Ancak kararınızı baldızınızın tadilatlarıyla ilgili şikayetlere dayandırmayın. Davranışın bana yeterince makul görünüyor.

Büyük 0-5 için her şeyi vermek

Kızımız 5 yaşında olacak. Doğum günü partisi için halka açık bir parkta üstü kapalı bir çardak kiraladık. Çocukların davetli listesi tek başına 50 puanın üzerindedir ve yetişkin arkadaşlarını da dahil ederseniz bu sayıyı kolayca ikiye katlayabilirsiniz. Kimsenin kendini dışlanmış hissetmemesi için her çocuğu sınıfına davet etmemiz gerektiğine yürekten inanıyorum. Eşim kabul ediyor, ancak bütçe kısıtlamaları nedeniyle yemeği hafif yiyeceklerle sınırlamak istiyor ve davete ‘hediye yok’ talebini dahil etmemiz konusunda ısrar ediyor. Bıktım: Konukların aç kalmasını istemiyorum ve hediyesiz davetleri bazı insanlar için garip ve kibirli buluyorum. (“Senin hediyene ihtiyacımız yok.”) Tavsiye?

ANNE

Belki de henüz pek çok çocuk partisine gitmediniz? Dahil olma arzunuzu ne kadar alkışlasam da, 100 misafirin arasına beş yaşındaki bir çocuğu koymak bana pek akıllıca gelmiyor. Kızınız bunalmış olabilir. Parti misafirlerini küçük bir çocuğun yaşı artı bir veya iki ile sınırlamak için pratik kuralın iyi bir nedeni var. Yine de, doğum günü çocuğunu en iyi sen tanırsın.

Yiyecek söz konusu olduğunda, özellikle parti makul bir iki saat sürdüğünde, “hafif bir içecek” uygun görünüyor. (Bundan daha uzun olması sizi çökmeye davet eder!) Ve bazı konukların “hediye yok” talebinden rahatsızlık duyabileceklerine katılıyorum. Bu onun sorunu. Bu hiç de kibirli değil ve eve 50 hediye götürmek için bir argüman değil. Burada hala zaman varsa, daha küçük düşünün.

Düzeltmenizi eyalet sınırlarından geçirin

Yılda iki kez başka bir eyaletteki yakın bir arkadaşımı ziyaret ederim. Bitki çayı içiyor ve evinde kahve veya kahve yapma ekipmanı yok. Ama kimyasal olarak sabah kahveme bağımlıyım. (Onsuz başım ağrıyor ve başım dönüyor.) Normalde kahve almaya giderdim ama erkek arkadaşım banliyöde yaşıyor ve en yakın kahve dükkanı oldukça uzakta. Nazikçe ondan ziyaretim için bana kahve getirmesini istemekte bir sakınca var mı? Kaba olmak istemiyorum ve o düzenli gelirine dikkat ediyor.

ARKADAŞ

Konukların kendilerini rahat hissetmeleri kesinlikle misafirperverliğin önemli bir parçasıdır. Ancak, ev sahibinizin tüm görevlerinin farkında olun: yemek sağlamak, nevresim ve havluları yıkamak ve misafir banyosunu temizlemek. Senin yerinde olsaydım, özel istekler olmadan yapardım. Bugün piyasada iyi hazır kahve markaları var. (Sadece kaynar su ekleyin!) Çantanıza biraz koyun ve (çok anlaşılır) kafein probleminizi kendi başınıza çözün.

Cömertlik başlı başına bir hediye olabilir

Birkaç yıl önce evlendiğimde kuzenim düğüne katıldı ama bize hediye vermedi. Şimdi evlenen kendisi – ve egzotik bir yerde, daha az değil. Ayrılmayı planlıyorum ama bir hediyeyle ne yapacağımdan emin değilim: üstesinden gelin ya da aldığım var olmayan hediyeyi ikiye katlayın.

KUZEN

Hangi imajını daha çok seviyorsun: Seninle düğününü kutlayan ama sana hediye vermeyen kuzenine yıllarca kin beslemek mi yoksa ona cömert davranmak mı? Soruyu nasıl cevaplayacağınızdan emin değilseniz, düğünü atlayın. Mutlu gününüz size göre değil. Ve kin beslemeyi seçersen, duygularını anlıyorum ama seçimin seni küçültür. Yapabiliyorsan daha büyük ol.

Zor durumunuzla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, SocialQ@Haber adresine, Facebook’ta Philip Galanes’e veya @SocialQPhilip Twitter’dan.