Yetişkinler neden artık buluşmuyor? Arkadaşlığın bize ne faydası var?

Sakaryali

Active member
Son birkaç haftadır bir deney yürütüyorum: Arkadaşlarımı sadece takılmaya ve hiçbir şey yapmamaya veya neredeyse hiçbir şey yapmamaya davet ediyorum. Ondan bir fincan çay içmeye gelmesini istedim. Köpeklerini gezdirirken onlara eşlik etmeye gönüllü oldum. Yerel bakkalımın sabah 7'de açıldığını öğrendiğimde erken kalkan birine benimle alışverişini daha erken yapmak isteyip istemediğini sordum.

Bazıları ilk başta biraz şüpheliydi ama herkes hazırdı. (“Eh, kahve filtrelerine ihtiyacım var,” dedi muhteşem boş süpermarkette yanıma gelen arkadaşım.)

Arkadaşlıkların fiziksel ve zihinsel sağlığımızı iyileştirdiği ve refahımız için hayati önem taşıdığı belgelenmiştir. Ancak Sheila Liming'in Hang Out: The Radical Power of Killing Time adlı kitabını okuduktan sonra arkadaşlarla buluşmayı daha da kolaylaştırmak için ilham aldım. Bu kitap, başkalarıyla yapılandırılmamış vakit geçirmenin ilişkilerimizi geliştirebileceğini savunuyor.

Çocukken kaynaklarınız ve ulaşımınız sınırlı olduğunda arkadaşlarla vakit geçirmek doğal gelir. Boise Eyalet Üniversitesi'nde yetişkin arkadaşlıkları üzerine çalışan psikoloji profesörü Jessica Ayers, yetişkinlerin genellikle birbirleriyle planlı aktiviteler yapmaya alışkın olduklarını söyledi.

“Çoğu zaman bir şeyin üretken olmadığı sürece yararlı olduğuna inanmıyoruz” dedi. “Biriyle oturup dinlenmenin hala üretken bir durum olduğunu ve zaman ayırmaya değer olduğunu” her zaman fark etmiyoruz, dedi.

Champlain College'da yazarlık profesörü olan Liming, “takılmak” üzerine çok fazla araştırma olmadığını ve daha fazlasına ihtiyaç olduğunu söyledi. Ancak kişisel temasın duygusal yakınlığı güçlendirebileceğine dair kanıtlar var. Ayrıca, takılmanın giriş engeli cazip derecede düşüktür ve ucuzdur: rezervasyona, bilete veya özel becerilere ihtiyacınız yoktur.

Liming, takılmanın aynı zamanda daha derin konuşmalara davetiye çıkardığını ve yakınlık kurduğunu söyledi. (Dr. Ayers, sosyal medyadaki “kanepe arkadaşı” trendine, yani sizinle kanepede oturan ve mutlu bir şekilde hiçbir şey yapmayan bir arkadaşa işaret ediyor.)

Ancak Liming, resmi bir gündem olmadan birlikte vakit geçirmenin göz korkutucu olabileceğini kabul ediyor. İşte nasıl başlayacağınız.

Ne tür bir eğlenceye katılmak istediğinize karar verin.

Farklı takılma biçimleri var, dedi Dr. Ayers. Daha kişisel ve sohbete dayalı bir deneyimi tercih ediyorsanız birbirinizin evinde vakit geçirebilir veya birlikte bir park bankında oturabilirsiniz.

Daha aktif bir şeyler yapmayı tercih ediyorsanız bir arkadaşınızı alın ve ayak işlerini halledin. “En iyi arkadaşımla birlikte benzin almak için dışarıdaydım” dedi Dr. Ayers.

Liming, topluluğunuzda insanların toplandığı yerleri arayabileceğinizi söyledi. Vermont'taki kasabasında insanların kışın halka açık bir buz pateni pistinde toplandığını söyledi.

“Kaymıyorum ama birçok insanın pistte takıldığını görüyorum” dedi, “bunu dün yaptım ve yakınımda yaşayan birçok insan gördüm ve sonunda konuşmaya başladık.” . ”

Kısa tut.

Liming, dağınık oturma odanızda veya araba yıkamada takılma fikri sizi biraz savunmasız hissettiriyorsa, küçükten başlayın, dedi. Bir arkadaşınıza 20 dakika ya da yarım saatliğine geleceğinizi söyleyin. “İnsanları takılma konusunda korkutan şey, bunun açık uçlu olması ve bunun ne kadar süreceğini bilmemeleridir” dedi.

İlk başta rahatsız edici olabileceğini unutmayın.

Liming, ilk başta biraz rahatsızlık hissetmenin doğal olduğunu söyledi. Ancak takılmanın faydalarından biri de “gördüğümüz ve etkileşimde bulunduğumuz insanların daha üç boyutlu bir yönünü görmemize olanak sağlaması” olduğunu açıkladı. Onun evinde olduğunuzda onun ev hayatı, hikayeleri veya hobileri hakkında fikir sahibi olabileceğinizi söyledi. “Eğer bir odada olabilirsek ve başka biriyle hiçbir şey yapamazsak, bu oldukça samimi bir yakınlık biçimidir” dedi.

Bunu bir ritüel haline getirmeyi düşünün.

Liming, “Birkaç kez takıldıktan sonra, bunu zamanla kolaylaşan düzenli bir alışkanlık haline getirmeyi düşünün” dedi. Evi ders verdiği kampüsün yakınında olan bir arkadaşı var. Haftada bir kez evine geliyor ve o çamaşırları katlarken veya akşam yemeğini hazırlarken mutfağında onunla birlikte kalıyor. “Bir fincan çay içeceğim, sonra da yola çıkacağım” dedi.

Arkadaşlarla düzenli olarak buluşmak, mükemmel bir buluşma düzenleme zorunluluğunun baskısını hafifletebilir, şöyle dedi: “Bir hafta işe yaramazsa, gelecek hafta tekrar deneyebilirsiniz.”

Ve eğer arkadaşlarınızdan takılmak için boş zaman isteme konusunda hâlâ tereddüt ediyorsanız, “kendinize bu kişinin sizinle takılmadığını çünkü yapacak başka bir şeyi olmadığını hatırlatın” dedi Dr. Ayers. “HAYIR. Bu kişi senin yanında olmak istiyor.”

Milyonlarca Amerikalının hafif bilişsel bozukluğu var. İşte bilmeniz gerekenler.

Yaşa bağlı normal unutkanlık ile bir şeylerin ters gittiğine dair işaretler arasında ayrım yapmak zor olabilir. Bilişsel gerileme çoğu insan için korkutucudur ancak uzmanlar, özellikle erken yakalanırsa bunu yönetmenin ve tedavi etmenin yolları olduğunu söylüyor.

Makaleyi oku: Hafif bilişsel bozukluk nedir ve nasıl teşhis edilir?

Kulakların temizlenmesi gerekiyor mu? Pamuklu çubuk kullanmayın.

Evet, kulaklarınızı pamuklu çubuklarla temizlemek cazip gelebilir, ancak uzmanlar bunun güvenli olmadığını ve kulak kirinin ortadan kaldırılması gereken bir düşman olmadığını söylüyor. Kulaklarınızı daha etkili bir şekilde nasıl temizlersiniz?

Makaleyi oku: Kulaklarınızı temizlemenin en iyi yolu nedir?

Site'deki hafta

İşte kaçırmamanız gereken bazı hikayeler:

Konuşmaya devam edelim. Site'i Instagram'da takip edin veya well_newsletter@Haber adresinden bize yazın. Ve bir astronot gibi hayattan nasıl keyif alacağınıza dair geçen haftaki haber bültenimize bir göz atın.