Yürüyüşünüzü nasıl “mikro macera” haline getirebilirsiniz?

Sakaryali

Active member
Bir ay süren yürüyüş dizimiz için saha araştırması yapmayı çok sevdim. (Önceki bölümlere buradan bakın.) Bu hafta yürüyüşümüzü merak ve keşif duygusuyla dolu bir mikro maceraya dönüştürerek hareketlendiriyoruz.

Birkaç uzmandan ilham aldım ve küçük bir yenilik için çok uzağa gitmenize gerek olmadığını fark ettim. Her şey yaklaşıma bağlıdır.

“Kokulu yürüyüş” yapın.

The Times’ın California yemek eleştirmeni Tejal Rao, yaşadığı Los Angeles’ta bir “kişisel koku müzesi” inşa etti.

Rao kasabada dolaşırken tatları bir deftere not etti. Keşifleri arasında komşusunun mutfağından gelen kızarmış soğan kokusu ve “adaçayı ve biberiyenin yapışkan, çamımsı kokusu” vardı.

New York’ta Morningside Heights’ta yaşayan en iyi arkadaşım Julie ile “koku yürüyüşüne” çıkmaya karar verdim. Boston Terrier’ini gezdirirken, bir fırından çıkan tereyağı ve vanilya, bir topluluk bahçesinden malç ve bir su birikintisinden lağım kokusu aldık. (İkincisi bizim için garipti ama Julie bana köpeği için “Chanel # 5 gibi” olduğunu hatırlattı.)

Yaban hayatı arayın.

Manhattan’da bir park bekçisi olan Çavuş Rob Mastrianni, her çevrede çeşitli yaratıklar olduğunu söyledi ve özellikle vahşi yaşamı tespit etmek amacıyla yürüyüş yapılmasını tavsiye etti. Böcekleri ve semenderleri görmek için kütükleri çevirmeyi ve yukarı bakmayı da unutmamayı önerdi. Örneğin New York şehri kel kartallara ev sahipliği yapıyor, “ancak insanlar tepelerinde dönen bir kartal olduğunun farkında değiller” dedi. Gördüğünüz kuşları tanımlamak için Merlin Bird ID gibi bir uygulama kullanabilirsiniz.

Marjinalleştirilmiş insanları açık havaya çıkarma misyonunun bir parçası olarak doğa yürüyüşleri yapan bir travesti ve çevreci olan Pattie Gonia, sincapların kesin bir eğlence olduğuna dikkat çekti. “Her zaman birbirleriyle savaş halindeler” dedi. “Kardashians’ın ağaç versiyonu gibi sonsuz bir melodram.”

Havayı kucaklayın.

Günlük yaşamda fırsatları bulmayı hayrete düşüren bir kitap olan The Art of Noticing’in yazarı Rob Walker, yağmurda, rüzgarda veya siste yürümenin güvenli bir yolu varsa, “elementlere yaslanın” diyor. Çarpıcı şekilde değişen manzaraların keyfini çıkarın – ağaçların arasından esen rüzgarın draması veya yağmurun yeşillikleri daha canlı gösterme şekli.

Walker, “Kimseyi bir kasırgada futbol oynamaya teşvik etmek istemiyorum” dedi. “Ama muhtemelen hepimiz hava durumu konusunda yüzde 10 daha cesur olabiliriz.”

Mahallenizin yeni bir köşesini keşfedin.

Walker, “Evinizin birkaç kilometre yakınında muhtemelen hiç fark etmediğiniz şeyler var” dedi. Tavsiyesine uydum ve daha önce hiç ziyaret etmediğim bir park keşfettim. Ayrıca, doğa, mimari ve tarihin bir karışımı olan mezarlıkların garantili bir mikro macera olduğunu keşfettim. Ebenezer veya Euphronia adlarının bir daha popüler olup olmayacağını merak ederek mezar taşları arasında dolaştım.

Walker, birçok toplulukta “o evin arka planını veya o parkın gizli tarihini memnuniyetle paylaşacak gayri resmi bir mahalle tarihçisi” olduğunu ekledi. Bunları kaynak olarak kullanın dedi. Beni her zaman yerel hikayelerden (veya dedikodulardan) bahsetmekten alıkoyan konuşkan bir komşum var. Ben de yürümeyi teklif ettim ve beni metroya ait bir eve götürdü.

Pattie Gonia, bir şehirde yaşıyorsanız, bir yürüyüş yemek turu düzenlemeyi deneyin, dedi. Bir arkadaşınızı kapın, bir süre yürüyün, durun, bir şeyler yiyin ve sonra biraz daha yürüyün. Taco yürüyüşüne kim hayır diyebilir ki?

Gelecek hafta yürüyüş serimizi tamamlamak için Happy-Go-Lucky’nin yazarı David Sedaris ile konuşacağım ve uzun süredir yürüyüş tutkunu.

Genevieve Ko’dan bir iz karışımı tarifi ile mikro macera yürüyüşünüzü güçlendirin.

Yola çıkmadan önce, Haberler Cooking editörü Ko tarafından oluşturulan bu kolay tuzlu-tatlı patika karışımını hazırlayın. (Bu tarifi diğer on binlerce tarifle birlikte pişirmek için oturum açmalısınız.) Bu sürümde minimum şeker, tatlandırmak için sirke ve tatlandırmak için kavrulmuş fındık bulunur. Bir macera yürüyüşü için mükemmel.

Tarifi alın: Tuzlu-tatlı iz karışımı

Amerikan Tabipler Birliği, doktorların kilo ve sağlık durumunu değerlendirirken BMI’nin ötesine bakmalarını önerir.

Eleştirmenler, tıbbi bir tarama aracı olan vücut kitle indeksinin yanlış bir sağlık ölçüsü olduğunu uzun süredir tartışıyorlar. AMA’nın geçen hafta kabul edilen yeni kılavuzu, belirli bir BMI’nin üzerindeki insanları kilo vermeye iten tıbbi bir modelden uzaklaşmanın ilk adımı olabilir.

Hikayeyi oku: Medical Group’a göre, BMI tek başına sağlık ve kiloyu değerlendirmek için yeterli değil