bencilliğin faydaları

Sakaryali

Active member
Zamanla, kendime şefkat göstermeyi denedikçe, bencilliğimin korkudan kaynaklandığını fark ettim. Örneğin, bir sohbeti her kapattığımda kendimi incitirdim, çünkü zorunlu olarak şovumun podcast liderlik tablosunda nerede olduğunu kontrol ediyordum. Bazen bu tür refleksif bencilliği beceriksiz de olsa doğal bir dürtü olarak görebiliyorum. Kendini korumaya çalışan organizma ama ben otomatik olarak ona itaat etmek zorunda değilim. Buna karşılık, kendime karşı daha nazik olmak, diğer insanları daha az yargılamama yardımcı oldu, bu da ilişkilerimi geliştirdi ve beni daha mutlu etti.

diğer insanlarla konuş

Kafelerde ve asansörlerde tanımadığınız kişiler de dahil olmak üzere gün boyunca sahip olduğunuz olumlu etkileşimlerin sayısını artırmaya odaklanın. Çalışmalar, bu “mikro anların” güçlü bir mutluluk arttırıcı olduğunu göstermiştir. Bu uygulama, çoğumuzun deneyimlediği sosyal bağlantı eksikliğini güçlü bir şekilde düzeltir.

Korona pandemisinden önce bile yalnızlık artıyordu. Psikolojik araştırmalardan biliyoruz ki, insan gelişimi söz konusu olduğunda ilişkilerimizin gücü belki de en önemli değişkendir.

Günlük görevlerinizi diğer insanlara ayırın

Herhangi bir aktiviteye başlamadan önce, yapacağınız her şeyi tüm varlıkların iyiliğine adamak için bir saniye ayırın. Cidden. Dişlerinizi fırçalamadan, şekerleme yapmadan veya bir sandviç yemeden önce sessizce şöyle bir şey söyleyin: Bunu güçlü ve sağlıklı olabilmek için yapıyorum – sadece kendim için değil, diğer insanlara da yardım edebilmek için. Sevgi dolu nezaket meditasyonunda olduğu gibi, bunu ilk başta biraz zor buldum ama şimdi bunu günlük faaliyetlerimi artırmak ve gizli özgeciliğimi harekete geçirmek için yararlı bir yol olarak görüyorum. Egzersiz yapmadan veya meditasyon yapmadan önce kendime şunu hatırlatmaya çalışıyorum: “Bunu yalnızca bencil nedenlerle değil, daha sağlıklı, daha mutlu ve daha destekleyici bir baba, koca ve iş arkadaşı olmak için yapıyorum. En önemlisi, buna ve burada listelediğim diğer tüm uygulamalara bencil niyetlerle başlamak sorun değil. Motivasyonunuz muhtemelen zamanla değişecektir.

Cömertlik için küçük fırsatları yakalayın

Bilim bize cömertliğin hem alan hem de verene fayda sağladığını söylüyor. FMRI taramaları, cömertliğin beynin tatlıyla aynı kısımlarını harekete geçirdiğini gösteriyor. Buna “yardımcı yüksek” denir. Ve jestin büyük olması gerekmiyor. Yanan bir binaya dalmanıza gerek yok. Birisi için kapıyı tutmak, iltifat etmek veya zor zamanlar geçiren birine mesaj atmak kadar basit olabilir.

Değişim yavaş bir süreç olabilir. Bireyciliğe ve materyalizme yönelik koşullanmamız derinlere iniyor, bu yüzden Dalai Lama ile oturmak ve bilgece bencilliği hatırlatmak benim için faydalı oldu. Yıllardır bu beceriler üzerinde çalışıyorum ve hala unutuyorum ve kapkaçlara düşüyorum ve ardından müteakip özeleştiri turları. Ama zamanla çarkı özgeciliğe çevirmeyi öğrendim.

Bir örnek, şu anda okuduğunuz bu makaledir. Elbette, bir parçam işimi tanıtma ve annemin beni Haberler’ta görmesini sağlama arzusuyla motive oluyor. Ancak bir yanım bu bilgiyi paylaşmak için motive oluyor çünkü araştırmalardan ve kişisel deneyimlerimden bunun muhtemelen hayatınızı iyileştireceğini biliyorum. Bencil tatminden zevk almanın yanlış bir tarafı olmadığını fark ettim, özellikle de diğer odaklı işleri yönlendirdiğinde. Neden bencillik ve özverilik, faydalı bir ikili sarmalda var olamıyor?