Bir çalışma, gözlüklerin hem geliri hem de görüşü iyileştirdiğini gösteriyor

Sakaryali

Active member
Genel olarak Bangladeş'te kadınların sağlık ihtiyaçları erkeklerinkine göre ikinci planda kalıyor. “Erkek egemen toplumumuzda, eğer erkeğin bir sorunu varsa, bu hemen müdahale gerektirir, ancak kadınlar bekleyebilir” dedi.

Ancak Bayan Mahjabeen, görme kaybının etkisinin, genellikle çocuk bakımı ve ev işlerinin yanı sıra aileleri için ekstra gelir elde etmekten sorumlu olan kadınlar arasında özellikle belirgin olabileceğini söyledi. “Dikmek ve temizlemek daha uzun sürüyorsa ya da pirinçteki taşları çıkaramıyorsanız bazı evlerde aile içi şiddet yaşanıyor” dedi.

VisionSpring, Güney Asya ve Afrika'da 2018'de 300.000'den fazla gözlük çiftini yılda iki milyondan fazla dağıtıyor.

PLOS One'daki çalışma, Hindistan'daki çay toplayıcılarıyla yapılan ve okuma gözlüğü verilen çalışma katılımcıları arasında üretkenlikte önemli bir artış tespit eden önceki araştırmalara dayanıyor. The Lancet Global Health'de 2018'de yayınlanan randomize bir çalışma olan makale, gözlük kullanan işçiler arasında üretkenliğin yüzde 22 arttığını belgeledi. 50 yaşın üzerindekiler arasında üretkenlik neredeyse yüzde 32 arttı.

Manikganj şehrinde yaşayan Bangladeşli bir terzi olan 57 yaşındaki Agad Ali, bu hafta yayınlanan araştırma kapsamında gözlük alanlar arasında yer aldı. Bir toplum sağlığı çalışanı tarafından gerçekleştirilen ve e-postayla gönderilen bir röportajda, artan presbiyopinin iğnelere iplik geçirmeyi ve kıyafet dikmeyi nasıl giderek zorlaştırdığını, her terzilik işinin tamamlanması için gereken süreyi nasıl artırdığını anlattı. Zamanla bazı müşterilerin başka yerlere gittiğini ve gelirinin düşmeye başladığını söyledi. “Bu beni çok çaresiz hissettirdi” dedi.

Gözlükleri aldığından beri gelirinin iki katına çıktığını söyledi. Toplum sağlığı çalışanına “Bu gözlükler benim cankurtaran halatım gibi” dedi. “Onlar olmasaydı işimi yapamazdım.”