Bir kamu kurumunda kamusal bir hayat yaşayan Catherine için mahremiyet bir yanılsamadır

Sakaryali

Active member
Kanser, Siddhartha Mukherjee'nin Tüm Hastalıkların İmparatoru'nda yazdığı gibi, yalnızca vücutta “umutsuzca, yaratıcı, çılgınca, bölgesel, gelişigüzel ve savunmacı bir şekilde” yaşayan hücrelerin müdahaleci, kötü niyetli bir kopyası değildir, aynı zamanda onu her zaman yanında taşır. ölüm. En iyi ihtimalle kanser, dikkatli olunması ve kontrol altına alınması gereken bir şeydir. En kötü durumda yok eder. Her insan için kanser tanısı, ölümün gerçekleşmesiyle birlikte gelir. Pek çok insan için, özellikle de genç ve sağlıklı insanlar için bu, ihanet gibi geliyor.

“Yaşayabileceğim en kolay meme kanserini yaşadım” dedi Dr. Blumberg, “ve bu beni şaşırttı.” Kendisine 46 yaşında teşhis konuldu ve şu anda 52 yaşında. “Bu yaşta vücudunuzun sizi hayal kırıklığına uğratması bir utanç duygusu yaratıyor.” Biraz şaşkına döndüğümü hatırlıyorum. Ne kadar zayıf. Vücudumun göstereceğimi düşünmediğim bir hassasiyet göstermesinden utandım.” Ben de aynı şekilde hissettim. Ayrıca küçük kanserlere, sağlık sigortalarına ve telefonla ulaşabildiğimiz doktorlara sahip olduğumuz için ne kadar şanslı olduğumuzu ikimiz de çok iyi biliyorduk.

Yine de bu haber, kraliyet imajı kıvrak ve yetenekli bir atletizm olan ve koşarken, tekneyle gezerken, dağ bisikleti sürerken ve ragbi oynarken fotoğrafları çekilen Catherine için endişe verici olmalı. Halk, sosyal medyanın kısır dalgasının ortasında, onların ışıltılı sağlığına ve güzelliğine bu kadar önem verirken, kanser gerçeğiyle ve dehidrasyon, zayıflık ve çirkinlik olasılığıyla yüzleşmek çok çirkin olmalı.

Her kanser teşhisinde kiminle ve ne zaman iletişime geçileceği sorusu ortaya çıkar. Ve kanser hâlâ çok derin bir başarısızlık ve utanç duygusunu beraberinde getirdiğinden, bu anlatı yargılanma korkusuyla doludur. Susan Sontag 1978'de “Metafor Olarak Hastalık”ı yazdığında, İtalya ve Fransa'daki doktorlar kanser teşhislerini yalnızca “en olgun ve zeki” hastalara anlatıyorlardı çünkü onlar “gerçeğin dayanılmaz olacağından” korkuyorlardı. Ve “neye sahip olduklarını bilen hastalar, hastalıklarını gizli olmasa bile son derece iffetli bir şekilde saklama eğilimindeler” diye yazdı. 40 yıl sonra daha önceki bir işimde bana meme kanserimi insan kaynakları müdürüne söylemem önerildiğinde direndim. Arkadaşlarıma her şeyi anlatıyorum ama sanki bu adamı sol göğsümde bir hastalık olduğunu kabul edecek kadar iyi tanımıyormuşum gibi hissettim.

Kişinin kanserinin ayrıntılarını açıklama isteği, teşhisin türüne ve ciddiyetine, hastanın destek sistemlerine ve sorumluluklarına ve tabii ki cinsiyete bağlı olarak büyük ölçüde değişir. “Tüm yaşam gibi kanserin tedavisi de boşlukta gerçekleşmez. 2003 yılında kanser tedavisine ilişkin bir makalenin yazarları, ilişkisel bir sistem içerisinde meydana geldiğini yazdı. 2009'da yapılan bir analiz, genç erkeklerin sabırlı olma eğiliminde olduğu yönündeki geleneği doğruladı, ancak kadınların da başkalarının haberleri nasıl aldığından kendilerini sorumlu hissedebileceklerini buldu. Araştırmacılar, “Kadınlar, ailelerini teşhisten 'korumaya' veya 'mesafe koymaya' çalıştıklarını anlattılar ve birçoğu iyimser kalma çabaları hakkında açıkça konuştu.” diye yazdı.